Malowanie agregatem malarskim – sposób na szybkie i precyzyjne odświeżenie ścian

Czy malowanie agregatem malarskim to dobry pomysł? Sprawdź, na czym polega ta metoda nakładania farby i jakie narzędzia są potrzebne.
Malowanie agregatem malarskim – sposób na szybkie i precyzyjne odświeżenie ścian
Ten tekst przeczytasz w

Estetycznie, a przede wszystkim precyzyjnie pomalowane ściany mogą całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Kluczową rolę oczywiście odgrywa kolor, jednak idealnie gładka powierzchnia bez smug dopełnia całości efektu. Jak zatem przeprowadzić malowanie ścian szybko i dokładnie?

Jak przygotować się do malowania?

Niezależnie od tego, jaką metodę masz zamiar wykorzystać do malowania ścian, zawsze warto się do tego zadania dobrze przygotować. Choć nakładanie farby w domowych warunkach nie jest skomplikowanym procesem i nawet laik może sobie z tym poradzić bez większego wysiłku, warto przygotować miejsce pracy w taki sposób, aby malowanie przebiegło sprawnie i bez utrudnień. Warto zacząć od opróżnienia pomieszczenia, które będzie odnawiane. Nie zawsze jest to możliwe (na przykład w małych mieszkaniach), ale minimum stanowi odsunięcie wszystkich mebli i ustawienie ich na środku pokoju, tak by zyskać swobodny dostęp do ścian i sufitu.

Kolejną kwestią, o którą trzeba zadbać przed malowaniem pokoju, jest zabezpieczenie jego wyposażenia przed rozpryskującym się barwnikiem. Nowoczesne farby mają zwykle gęstą konsystencję, która nie sprzyja rozchlapywaniu, jednak mimo to warto zabezpieczyć przed zabrudzeniem takie elementy jak:

 • meble,
 • kaloryfery,
 • parapety,
 • gniazdka i kontakty
 • listwy przypodłogowe, 
 • parkiet lub panele, 
 • dywany lub wykładziny.

Zastosowanie łatwo dostępnych akcesoriów, takich jak folia i taśma malarska, ochroni te miejsca nie tylko przed ewentualnymi rozpryskami farby, ale także pomoże wyznaczyć precyzyjny obszar, na który będzie nakładany barwnik (na przykład wokół gniazdek czy parapetów).

Akcesoria do malowania – co jest niezbędne?

Oprócz wspomnianych taśmy i folii malarskiej, których zakupu zdecydowanie nie warto pomijać, bo ułatwiają pracę, trzeba zaopatrzyć się także w farbę oraz narzędzia do jej nakładania. Jeśli planujesz malowanie pokoju, kup wszystkie produkty od razu, aby nie przerywać pracy w trakcie. Przede wszystkim dobrze zaplanuj, ile dokładnie farby będzie Ci potrzebne do malowania ścian.
Każdy producent zawsze umieszcza na opakowaniu informację, jaką powierzchnię można pomalować jego zawartością. Podczas obliczeń uwzględnij, czy jest konieczność malowania ścian dwukrotnie oraz zawsze zostaw sobie lekki zapas „na wszelki wypadek”. Co oprócz farby trzeba kupić przed malowaniem? Zaopatrz się w:

 • agregat malarski,

lub:

 • pędzle,
 • wałek malarski,
 • kuwetę malarską.

Zarówno wykorzystując malowanie agregatem malarskim, jak i tradycyjną metodą, czyli pędzlem i/lub wałkiem, można osiągnąć bardzo dobry efekt. Pierwszy sposób ma jednak tę przewagę, że nadaje się nawet do nieregularnych powierzchni, a ponadto pozwala uzyskać idealnie precyzyjną warstwę malarską oraz jest wygodniejsze i szybsze. 

Malowanie agregatem malarskim – na czym polega?

Zasada malowania ścian za pomocą agregatu malarskiego polega na nakładaniu na powierzchnię drobinek barwnika pod wysokim ciśnieniem. Farba, którą napełnia się specjalny zasobnik, jest podawana za pomocą dyszy do pistoletu. Tam następuje rozbicie jej na drobne krople, które wydostają się na zewnątrz w formie mgiełki. 
Zalety malowania ścian metodą natryskową:

 • wydajność,
 • wysoka precyzja, 
 • szybkość (nawet do 4 m² na minutę),
 • możliwość malowania obiektów o nieregularnych kształtach i chropowatej fakturze.

Ostatnia cecha jest szczególnie istotna w kontekście malowania pokoju. Jeśli jego ściany są chropowate, porowate lub nierówne, nakładanie farby wałkiem lub pędzlem może nie dać oczekiwanego efektu. Takie narzędzie mają stosunkowo gładkie krawędzie, dlatego farba nie ma szans na dostanie się do wszystkich drobnych nierówności. W przypadku malowania agregatem malarskim takiego problemu nie ma – drobinki osiadają na całej powierzchni, niezależnie od jej kształtu.

Jaki agregat malarski wybrać?

Agregaty malarskie są dostępne w wielu różnych wariantach, nie każdy jednak sprawdzi się tak samo dobrze do malowania ścian w warunkach domowych. Podstawowy podział tych urządzeń obejmuje agregaty:

 • tłokowe, 
 • membranowe.

Ponadto rozróżnia się modele ze względu na rodzaj zasilania, czyli na:

 • elektryczne, 
 • spalinowe.

Ostatni typ, czyli urządzenia spalinowe, nadają się do zastosowań profesjonalnych, dlatego planując malowanie agregatem malarskim, warto rozglądać się za modelami tłokowymi lub membranowymi zasilanymi energią elektryczną. 
Agregaty membranowe mają najniższą wydajność i efektywność zasysana farby, jednak do malowania ścian w mieszkaniu sprawdzą się bardzo dobrze. Do ich zalet należy nieskomplikowana budowa, łatwość obsługi i niskie koszty eksploatacji. 

Jeśli jednak planujesz bardziej zaawansowane prace malarskie, wybierz raczej agregat tłokowy. Takie urządzenia są przeznaczone do nakładania produktów o różnej gęstości i lepkość, dlatego znacznie ułatwią i przyspieszą Twoją pracę, ponadto możesz je wykorzystać nawet do nakładania gładzi szpachlowej (w taką funkcję są wyposażone niektóre modele).
Podsumowując, jeśli planujesz zakup agregatu malarskiego, oprócz mechanizmu działania (tłokowy lub membranowy), zwróć także uwagę na jego moc i pojemność zbiornika na farbę. Do malowania ścian w domowych warunkach wystarczy agregat o mocy 1,5 – 2 KM i zasobniku o pojemności 50 l. Taki zbiornik jest optymalny, by pracować bez konieczności częstego dolewania farby. 

Jaka dysza do agregatu malarskiego?

Pojemność zbiornika na farbę i moc urządzenia to nie wszystkie parametry, na które trzeba zwrócić uwagę. Aby nakładanie barwnika było efektywne, należy dobrać odpowiedni rozmiar dyszy, czyli elementu, z którego wydobywa się barwnik pod ciśnieniem. Jak należy to zrobić?
Wielkość dyszy powinna być uzależniona od tego, jaki rodzaj farby jest nakładany za jej pomocą. Przyjmuje się więc następujące zasady doboru dysz:

 • 0,017’’ – farby akrylowe i grunty,
 • 0,021’’ – farby lateksowe,
 • 0,025’’ – farby epoksydowe.

Najczęściej wykorzystywanymi farbami do malowania ścian w domach i mieszkaniach są preparaty lateksowe, ewentualnie akrylowe, zatem średnica dyszy nie powinna być wyższa niż 0,021’’.
Ważnym aspektem jest także kąt natrysku, jednak w przypadku stosowania agregatu w domowych warunkach, można wykorzystać domyślne ustawienia zastosowane przez producenta sprzętu. 

Malowanie agregatem malarskim krok po kroku

Malowanie agregatem malarskim nie jest trudne, warto jednak zapoznać się z przebiegiem tego procesu, aby uniknąć utrudnień podczas pracy. Jak wygląda malowania ścian przy użyciu kompresora wyposażonego w pistolet? Poznaj kolejne etapy.

 1. Zabezpieczenie wnętrza, czyli przykrycie (najlepiej folią i taśmą malarską) wszystkich powierzchni, przedmiotów i elementów, które nie będą malowane. 
 2. Przygotowanie farby według zaleceń producenta. Najczęściej preparat trzeba solidnie wymieszać przed wlaniem do zbiornika agregatu.
 3. Przygotowanie agregatu do pracy według instrukcji. Zwykle polega ono na połączeniu pistoletu malarskiego z kompresorem (sprężarką). Elementem łączącym oba komponenty jest przewód ciśnieniowy z regulatorem ciśnienia. Kolejnym krokiem jest napełnienie zbiornika odpowiednią ilością farby, najlepiej taką, by wystarczyła na ciągłe malowanie całej powierzchni bez konieczności uzupełniania. 
 4. Farbę należy nakładać, trzymając dyszę w odległości 15 – 20 cm od malowanej powierzchni. Pistolet najlepiej prowadzić w linii prostej, unikając przerywania malowania.
 5. Ostatnim etapem jest oczyszczenie narzędzi przy użyciu wody lub rozpuszczalnika (zależy od rodzaju farby).

Jak widzisz, malowanie agregatem malarskim nie jest skomplikowane, choć jak każda inna czynność wymaga nieco wprawy, by osiągnąć perfekcję. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoje urządzenie zostało ustawione w odpowiedni sposób, wykonaj test w mało widocznym miejscu.

Błędy podczas malowania agregatem – czego unikać?

Warto poznać podstawowe błędy, które zdarzają się podczas malowania agregatem malarskim, aby unikać ich przyszłości. Dzięki temu uzyskanie idealnie gładkiej i równej powłoki malarskiej stanie się znacznie łatwiejsze. Na co zatem zwracać uwagę?

 • Niewłaściwe przygotowanie powierzchni. Farba nakładana za pomocą agregatu będzie idealnie przylegać, tylko wówczas, gdy zostanie nałożona na odpowiednio przygotowaną ścianę, czyli pozbawioną zanieczyszczeń i starych powłok malarskich, które mogą się kruszyć. Zawsze sprawdzaj zatem stan powierzchni, przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy stara farba nie łuszczy się i nie odpryskuje. 
 • Zbyt częste przerywanie pracy. Malowanie agregatem malarskim daje najlepsze rezultaty, jeśli pracę wykonuje się w formie ciągłej. Każdy przestój w nakładaniu barwnika może spowodować powstanie nieestetycznych zacieków.
 • Złe warunki podczas malowania. Poziom wilgotności i temperatura wpływają na szybkość schnięcia farby, a także na jej walory estetyczne oraz wytrzymałość. Optymalne warunki do nakładania barwnika to zatem temperatura powietrza od 10 do 28°C oraz wilgotność nieprzekraczająca 80%.
 • Niewłaściwie dobrany sprzęt. Chodzi zarówno o pędzle i wałki, jak i o agregat malarskich. O tym jak wybrać idealne urządzenie, przeczytasz powyżej. 

Unikając wyżej wymienionych błędów, możesz malować szybciej i wydajniej, ale przede wszystkim zapewnisz swoim ścianom znacznie wyższą estetykę oraz uzyskasz idealny efekt końcowy. 

Podsumowanie

Malowanie ścian w domowych warunkach z pozoru jest czynnością łatwą, niewymagającą specjalnych przygotowań. Jest w tym sporo prawdy, jednak zawsze warto tak zaplanować prace wykończeniowe, by dały najlepszy efekt – czyli dokładnie taki, jakiego oczekujesz.

Wykorzystanie do malowania agregatu malarskiego znacznie przyspiesza i ułatwia proces malowania, dając doskonały efekt w postaci idealnie równej i gładkiej warstwy malarskiej. Ważne jest dobranie odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb oraz obsługiwanie go według kilku istotnych zasad. Stosując kilka praktycznych wskazówek, pomalujesz pomieszczenia szybko, wydajnie i bez wysiłku.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy