Jak urządzić małą łazienkę?

Porady aranżacyjne do małej łazienki - jaką pralkę wybrać? Wanna czy prysznic? Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?
Jak urządzić małą łazienkę?
Ten tekst przeczytasz w

Urządzanie łazienki nigdy nie jest prostą sprawą. Powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim także funkcjonalna. Urządzenia i zabudowa muszą pasować do projektu instalacji, a przy tym także do naszej wizualnej wizji. Wyzwanie pojawia się zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o małym metrażu - urządzanie łazienki na zaledwie kilku metrach kwadratowych dodatkowo zwiększa poziom trudności i tak już przecież niełatwego zadania. Ograniczona przestrzeń wymaga dobrego wymierzenia wszelkich potrzebnych wymiarów oraz przemyślanego doboru elementów wyposażenia.

Pralka wirnikowa Lusia PB60-2000E
Pralka wirnikowa Lusia PB60-2000E

Pralka do małej łazienki

W małej łazience, czyli na przykład w łazience w bloku, prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się pralka typu slim. Ten typ pralek został specjalnie zaprojektowany do małometrażowych pomieszczeń, by zajmował jak najmniej miejsca przy jednoczesnym zachowaniu pełnej użyteczności. Najczęściej zestaw funkcji i skuteczność prania nie różni się niczym od większych odpowiedników - pralki slim charakteryzują się jednak niższą pojemnością, przez co w jednej turze wypierzemy nieco mniej ubrań. Przeciętna pojemność pralki tego rodzaju, czyli jej maksymalny załadunek to 5, 6 lub rzadziej 7 kilogramów. Pralki slim mają zwykle znacznie niższą głębokość niż większe pralki - zamiast klasycznych około 50 centymetrów pralka slim jest zazwyczaj głęboka na 35-40 centymetrów.

Pralka - od góry czy od frontu?

Bardzo ważna przy wyborze pralki będzie decyzja o sposobie jej otwierania. Zarówno pralki otwierane od góry, jak i te otwierane od frontu mają szereg plusów i minusów. 

Pralka otwierana od frontu

Powszechnie uważa się, że pralka z otworem w ścianie jest wygodniejsza, jednak nie zawsze rozkład łazienki pozwala na takie rozwiązanie - otwieranie drzwi wymaga dodatkowej przestrzeni na komfortowy załadunek. Taka pralka jest również wyposażona w przeszklone drzwi - mamy bezpośredni podgląd na zawartość bębna i w razie jakiejś pomyłki czy awarii możemy szybko zareagować.

Pralka otwierana od góry

Inną opcją jest pralka otwierana od góry, która do użytkowania wymaga nieco mniej miejsca. Ładowanie od góry wiąże się jednak z pewnym kompromisem - tradycyjna pralka do pewnego stopnia służy także jako pewnego rodzaju półka, na której możemy postawić kosmetyki i inne akcesoria łazienkowe. Przy pralce z wsadem górnym opcja ta odpada ze względów użytkowych, zwłaszcza że pralka, gdy aktualnie z niej nie korzystamy, powinna być otwarta, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Mechanizm otwierania od góry może być także uciążliwy w przypadku łazienek położonych na poddaszu i w innych pomieszczeniach z ukośnymi ścianami, a także wtedy, kiedy w łazience znajdują się podwieszane półki.

Pralka pod zabudowę

Jeżeli wybieramy wariant z zabudowaną pralką, musimy wziąć pod uwagę, że pralka podczas pracy, a zwłaszcza gdy wiruje, wprowadza się w silne wibracje. Oznacza to, że pomiędzy pralką a pozostałymi elementami zabudowy musi znajdować się chociaż trochę wolnej przestrzeni. W przeciwnym wypadku regularne pranie może skończyć się uszkodzeniem okolicznych sprzętów, a także samej pralki. Rezonans niepotrzebnie wzmacnia również głośność działającej pralki, co wpływa na komfort domowników. Na szczęście w przypadku pralek pod zabudowę istnieje wiele modeli idealnie dostosowanych do najpopularniejszych wymiarów łazienkowej zabudowy - szafek czy blatów. W tym przypadku najprawdopodobniej nie znajdziemy pralki slim, która byłaby dopasowana pod wymiar zabudowy, chyba że zdecydujemy się na indywidualne zamówienie. Oczywiście pralka pod zabudowę musi być otwierana od frontu z uwagi na blat nad pralką w tej wersji.

Pralka musi być także podłączona bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, dlatego z uwagi na ograniczoną długość przewodu powinna być zlokalizowana jak najbliżej kontaktu. Nawet mała pralka to energochłonne urządzenie, które podłączone do rozdzielacza sieci może spowodować wyłączenie korków.

Prysznic czy wanna?

Kolejnym ważnym wyborem, który przyjdzie nam podjąć przy urządzaniu małej łazienki (na przykład łazienki w mieszkaniu w bloku), jest decyzja o instalacji wanny lub prysznica. Jedno i drugie rozwiązanie ma wiele niezaprzeczalnych zalet i przy tym zagorzałych zwolenników. Mała łazienka wymaga jednak wielu kompromisów - czy więc w takim przypadku lepszy będzie prysznic czy wanna?

Większość osób, mając małą łazienkę, decyduje się na umieszczenie tam kabiny prysznicowej. Najmniejsze kabiny zajmują powierzchnię nawet poniżej jednego metra kwadratowego, dzięki czemu nawet w mikrołazience zostanie nieco miejsca na inne elementy. 

Prysznic to także zazwyczaj mniejsze zużycie wody niż ma to miejsce w przypadku wanny. Wynika to oczywiście ze sposobu korzystania - brodzika w prysznicu nie trzeba napełniać dużą ilością wody. Nie da się również ukryć, że wzięcie prysznica zazwyczaj trwa znacznie krócej - pomijając nawet oczekiwanie na napełnienie wanny wodą, prysznic “prowokuje” raczej do szybkiego odświeżenia się, niż do kilkugodzinnego relaksu w wodzie. 

Kosztem jest jednak wygoda - w wannie możemy komfortowo się położyć, a dodając do wody specjalne olejki, możemy skorzystać z kojącej ciało i umysł aromaterapii. Wanna będzie też znacznie wygodniejsza, gdy opiekujemy się małymi dziećmi lub starszymi ludźmi - nie wymusza ona utrzymywania pozycji stojącej, dzięki czemu pomoc przy kąpieli jest dużo łatwiejsza. 

Nie zapominajmy o możliwości podjęcia salomonowej decyzji, czyli wybrania małej wanny ze słuchawką prysznicową i zasłoną łazienkową. W ten sposób wanna spełnia również rolę prysznica - nie każdy jest fanem takiego rozwiązania, jednak użytkowo to prawdziwe 2 w 1.

Jak wybrać wannę lub prysznic?

Niezależnie, czy zdecydowaliśmy się na wannę lub prysznic, pierwszym krokiem musi być dokładne wymierzenie przestrzeni w łazience. Zarówno w przypadku kabin, jak i wanien wybór jest ogromny. Biorąc pod uwagę fakt, że szukamy wyposażenia do ograniczonej, małej powierzchni, będziemy “walczyć” o każdy centymetr kwadratowy. Na szczęście współczesne akrylowe wanny są znacznie lżejsze i cieńsze, niż ich żeliwne odpowiedniki sprzed lat. Z uwagi na małą ilość miejsca w takich łazienkach częściej spotkamy wanny zabudowane niż wolnostojące.

Jeżeli chodzi o prysznic, to coraz większą popularność zdobywa rozwiązanie, w którym kabina pozbawiona jest typowego brodzika. Gwarantuje to oszczędność miejsca i zapewnia przy tym nowoczesny, minimalistyczny wystrój łazienki, w którym nie marnujemy miejsca i uwagi na elementy, które nie są niezbędne. Brak brodzika wymaga jednak dostosowania fragmentów podłogi i ściany do wymogów wnętrza prysznica - trzeba je zabezpieczyć przed wodą.

Umywalka do małej łazienki

Poza pralką i miejscem do umycia się, ważnym elementem każdej łazienki jest także umywalka. W małych łazienkach najczęściej spotkamy umywalkę stojącą, czasem z zabudowanym dołem, dzięki czemu możemy do szafek pod umywalką schować różne łazienkowe akcesoria, ręczniki, kosmetyki czy środki czystości. W małej łazience powinniśmy rozważyć umywalkę o szerokości około 40 centymetrów - większe mogą niepotrzebnie zdominować przestrzeń, ograniczając już i tak małą powierzchnię użytkową.

W starszych blokach, w których od dawna nie był przeprowadzany generalny remont często można spotkać bardzo nisko zawieszone umywalki - w skrajnych wypadkach górna krawędź umywalki znajduje się nawet na wysokości 70 cm od podłogi. To zdecydowanie za nisko jak na współczesne standardy - dzisiaj, chcąc zachować wygodę korzystania, powinniśmy montować umywalki na wysokości około 90-100 centymetrów. 

Mała łazienka - porady aranżacyjne

Jeżeli przestrzeni jest mało, teoretycznie niewiele można z tym zrobić - zmiana układu ścian działowych to duże przedsięwzięcie remontowe, które wymaga wysiłku, czasu i budżetu. Możemy jednak, korzystając z kilku prostych trików, powiększyć łazienkę optycznie bez kucia ścian czy sufitów. 

Już na etapie projektowania dobrze jest wybrać zestaw kolorów, którymi będzie mienić się nasza łazienka. W przypadku małych łazienek zdecydowanie lepiej postawić na jasne kolory. Powinny być one stonowane, w maksymalnie kilku odcieniach - małe przestrzenie “nie lubią” dużych kontrastów kolorystycznych. Ograniczając paletę kolorów do minimum sprawiamy, że łazienka będzie wyglądała na nieco większą i bardziej estetyczną. 

Innym sposobem na wizualne powiększenie małej łazienki jest umieszczenie w niej lustra - najlepiej w dość dużych wymiarach. Zapewnia to wrażenie trójwymiarowości, co znacznie powiększa pomieszczenie “w oczach”. Ma to także użytkowe plusy - lustro to niezbędny element łazienkowego wyposażenia, który poprawia komfort życia domowników. Jeżeli pozwala na to układ ścian i mebli, najlepiej wyposażyć łazienkę w więcej niż jedno lustro.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?