Pchły – jak z nimi walczyć?

Jak pozbyć się pcheł u zwierząt i ludzi? Zobacz nasz poradnik!
Pchły – jak z nimi walczyć?
Ten tekst przeczytasz w

Pchły to najczęściej spotykane pasożyty, z którymi mają do czynienia właściciele czworonogów. Są uciążliwe zarówno dla zwierzaka, jak i całego otoczenia, gdyż szybko się rozmnażają i są trudne do unicestwienia. Problemem są również pchły u człowieka, zwłaszcza że przenoszą groźne dla zdrowia choroby. Przygotowaliśmy krótki poradnik ze wskazówkami, jak wytępić pchły u psa, kota oraz na stałe pozbyć się ich z domu.

Rodzaje pcheł

Pchły to pasożyty zewnętrzne bytujące na skórze, które odżywiają się krwią nosiciela. Zazwyczaj kojarzy się je ze zwierzętami, jednak równie często spotykane są pchły u człowieka, nawet gdy nie jest właścicielem czworonoga. Owady te żyją bowiem w środowisku naturalnym, dlatego na kontakt z nimi możesz się natknąć nawet podczas spaceru. Pchły są w stanie szybko się przemieszczać i wysoko skakać, a przy tym osiągają niewielkie rozmiary, przez co trudno je dostrzec. Najbardziej rozpowszechniona jest pchła psia, jednak w środowisku występują także inne rodzaje tych pasożytów. Obecnie znanych jest 242 typów pasożytów, które dzielą się na ponad 2000 gatunków. Pchła psia nie jest więc jedynym rodzajem, gdyż równie popularne są odmiany:

 • kocie,
 • szczurze,
 • piaskowe,
 • ludzkie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pchły u człowieka to całkiem inny gatunek niż te, występujące u czworonogów. Mimo to za pojawienie się pasożytów winą obarcza się głównie zwierzęta, gdyż to one są najczęściej nosicielami. Pchła psia wcale nie musi jednak zostać przyniesiona przez pupila, bo można je spotkać również w piwnicach czy na placach zabaw. Są one trudne do wykrycia i wytępienia ze względu na długi cykl rozwojowy oraz umiejętność przetrwania w trudnych warunkach. Pchły w domu bez zwierząt nie są więc odosobnionym zjawiskiem, dlatego problem tych nieproszonych gości może spotkać każdego.

Amiwet szampon odstraszający pchły i kleszcze dla psa i kota 200ml
Amiwet spray odstraszający pchły i kleszcze dla psów i kotów 200ml
Amiwet pianka odstraszająca pchły i kleszcze dla psów i kotów 150ml

Ugryzienie pchły

Pojawienie się pcheł to ogromny problem nie tylko dla nosiciela, ale także domowników i całego otoczenia. Owady te są w stanie pokonywać dalekie odległości i szybko się rozmnażać. Jaja pcheł są składane przez samicę nawet dwa razy na dobę i mogą bytować w kocach, pościeli czy dywanie. Są odporne na skrajne temperatury i nieprzychylne warunki, a przy tym bardzo malutkie, dlatego trudno je zlokalizować. Z jaj pcheł wykluwają się larwy, które następnie przeobrażają się w dorosłe osobniki będące w stanie przebić skórę, aby pożywić się krwią nosiciela. Ugryzienie pchły jest bezbolesne, jednak w następstwie tego może dojść do pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Zazwyczaj są to:

 • ból,
 • pieczenie,
 • zaczerwienienie,
 • uciążliwe swędzenie,
 • drobne rany,
 • niewielka opuchlizna,
 • pokrzywka.

Ugryzienie pchły zazwyczaj nie kończy się na jednym razie, gdyż zwierzęta te wbijają się w skórę kilkukrotnie w ciągu doby. Najbardziej niebezpieczne jest ugryzienie pchły u dziecka, ze względu na niedostatecznie wykształconą odporność u malucha. Może wtedy dojść do reakcji alergicznej oraz poważniejszych schorzeń, gdyż owady często są nosicielami różnych chorób. Ukąszenie może skutkować zarażeniem się:

 • dwoinką zapalenia płuc,
 • tularemią,
 • chorobą kociego pazura,
 • gronkowcem,
 • tyfusem,
 • dypylidozą,
 • dżumą.

Ugryzienie pchły u dziecka może również doprowadzić do anemii, zwłaszcza gdy ukąszeń jest dużo. Ponadto częstym powikłaniem jest wystąpienie alergicznego pchlego zapalenia skóry, dlatego w przypadku maluchów, warto skonsultować się ze specjalistą.

Jak wygląda ugryzienie pchły?

Ugryzienia pchły trudno nie zauważyć, gdyż oprócz uciążliwego swędzenia, ślady są dobrze widoczne na skórze. Mogą występować w mniejszym lub większym nasileniu w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jak wygląda ugryzienie pchły? Zazwyczaj objawia się czerwonym rumieniem z widocznym miejscem wkłucia. Owady najczęściej kąsają kilkukrotnie w pobliżu jednego miejsca, dlatego łatwo je odróżnić od śladów po ukąszeniu pająka lub meszki. Najbardziej narażone na atak są nogi oraz biodra, jednak nie jest to regułą. Ugryzienie pchły u dziecka może dodatkowo zostawiać punktową opuchliznę lub dużą, rozlaną na większe partie ciała pokrzywkę. 
Ugryzienia po pchle goją się samoczynnie, dlatego nie wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia. Ranę po ukąszeniu warto przemyć mydłem i zdezynfekować, szczególnie gdy jest rozdrapana, aby zapobiec infekcji bakteryjnej. W przypadku uciążliwego swędzenia można stosować maści łagodzące, natomiast odczyn zapalny, gorączka czy duszności są bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Ugryzienie po pchle może bowiem skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej i wymaga zastosowania odpowiednio dobranej farmakoterapii.

Ile żyją pchły w domu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pchły w domu bez zwierząt są równie częstym zjawiskiem. Mogą zostać przyniesione z dworu, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z ludzką odmianą. Pasożyty psie zazwyczaj bytują na czworonogach, dlatego pchły w domu bez zwierząt mają nikłe szanse na przeżycie. Bez żywiciela są w stanie przetrwać do 5 dni, ale należy pamiętać o ich zdolności przemieszczania się na duże odległości. To sprawia, że są problematyczne do wytępienia, a dodatkowym utrudnieniem mogą być jaja pcheł, z których może powstać plaga owadów. Ile żyją pchły w domu? Wszystko zależy od tego, czy znajdą żywiciela. W przypadku pcheł ludzkich nie będzie to trudne, gdyż za cel mogą sobie obrać każdego domownika. Psie lub kocie pchły w domu bez zwierząt nie będą w stanie przetrwać, chyba że zostaną przeniesione na kolejną ofiarę. Samodzielne odróżnienie, z jakim gatunkiem ma się do czynienia, jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli więc zauważysz pchły w domu, powinieneś natychmiast podjąć działania, mające na celu ich unieszkodliwienie.

Vitapol piasek silikonowy dla kota lawendowy 3,8l [4874]
Drzwiczki dla kota 4-way, z tunelem, xl: 24 × 28 cm, białe
Podkładka pod miski, dla kota, 40x30 cm, z nadrukiem głowy kota

Pchły w domu – jak się pozbyć?

Walka z uciążliwymi owadami może być długotrwała i trudna, ale z czasem zacznie przynosić efekty. Najlepsze rezultaty przyniesie stosowanie kilku metod jednocześnie, aby zwalczyć pchły w domu. Jak się pozbyć niechcianych gości?

 • Dokładnie wysprzątaj wszystkie zakamarki, zwracając uwagę na trudno dostępne, zaciemnione miejsca,
 • usuń stare meble, sprzęty, ubrania i nieużywane przedmioty, gdyż mogą być siedliskiem pasożytów,
 • przeprowadź odpchlenie kota, psa i innych zwierząt, jeżeli takie posiadasz,
 • często odkurzaj dywany, kanapę i pozostałą tapicerkę,
 • za każdym razem worek z odkurzacza szczelnie owiń siatką i od razu wynieś poza dom,
 • regularnie pierz pościel, firanki, ubrania, zabawki i legowiska zwierząt,
 • skuteczny jest też ocet na pchły w domu, którego możesz użyć jako dodatku do kąpieli pupila lub do spryskania miejsc, gdzie mogą bytować pasożyty,
 • używaj środków zapachowych na bazie olejków eterycznych z lawendy, cytrusów i drzewa herbacianego,
 • zadbaj o dobrą wentylację i często wietrz mieszkanie.

Jeżeli chodzi o pchły, jak się ich pozbyć, aby nie nawracały? Przede wszystkim należy dbać o porządek w domu i higienę ciała. Podstawą jest też profesjonalne odpchlenie kota i psa, które można także powtarzać profilaktycznie, nawet gdy nie zauważyłeś problemu z pasożytami.

Jak wytępić pchły u psa?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się nieproszonych owadów, są zwierzęta. Mimo że psie pasożyty nie żywią się krwią człowieka, to powodują uporczywe swędzenie u pupila. Jeżeli chodzi o pchły u psa, domowe sposoby są zazwyczaj nieskuteczne i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Ograniczają się przede wszystkim do częstego sprzątania i prania legowisk, co może być niewystarczające, aby pozbyć się pasożytów. Niektórzy polecają także ocet na pchły w domu, ale raczej należy go traktować jako element uzupełniający dla zaawansowanych metod walki z owadami. Jak wytępić pchły u psa? Najskuteczniejsze są preparaty weterynaryjne, takie jak:

 • obroże przeciw pasożytom zewnętrznym,
 • krople do wcierania w kark zwierzęcia,
 • tabletki przeciw pchłom i kleszczom,
 • spraye do aplikowania na skórę,
 • specjalny szampon przeciwpchelny.

Ocet na pchły w domu sprawdzi się również jako dodatek do kąpieli zwierzaka. Można nim spłukać sierść pupila po umyciu jej specjalistycznym szamponem, aby złagodzić podrażnienia od ugryzienia po pchle. W przypadku nawracających problemów z pasożytami, należy się skonsultować z weterynarzem, który może wdrożyć bardziej zaawansowane leczenie i precyzyjnie dobierze odpowiedni środek na pchły u psa. Domowe sposoby z pewnością nie wystarczą, aby pozbyć się problemu i przynieść ulgę zwierzakowi.

Jak odpchlić kota?

Nieleczone pasożyty zewnętrzne u zwierząt są uciążliwe dla pupila ze względu na uporczywe swędzenie. Pod wpływem drapania mogą powstać bolesne i trudno gojące się rany podatne na infekcje bakteryjne. Odpchlenie kota przebiega bardzo podobnie, co w przypadku psa, gdyż polega na stosowaniu specjalnych preparatów. Są one dostępne w sklepach zoologicznych, a silniej działające środki zakupisz bezpośrednio u weterynarza. Jak odpchlić kota?

 • Nałóż mu obrożę przechwpchelną,
 • stosuj krople do wcierania w kark,
 • używaj preparatów typu spot-on na punktowe ugryzienia,
 • zwiększ częstotliwość kąpieli zwierzaka w specjalnym szamponie,
 • często piecz legowiska i zabawki kota,
 • regularnie szczotkuj zwierzę, żeby wyczesać jaja pcheł,
 • aplikuj krople i spraye do wcierania w skórę.

To, jak odpchlić kota, w dużej mierze zależy od jego trybu życia, podatności na ukąszenia oraz stanu zdrowia. Zwierzęta wychodzące powinny być cały czas zabezpieczone przeciw pasożytom zewnętrznym poprzez noszenie obroży czy podawanie długo działających tabletek od weterynarza. W internecie można przeczytać wiele poradników, jak odpchlić kota domowymi sposobami, jednak tak jak w przypadku psa, są one nieskuteczne. Jeżeli ogólnodostępne środki przeciwpchelne, takie jak obroże czy spraye ze sklepu zoologicznego nie przynoszą efektów, należy się udać do weterynarza. Tylko specjalista jest w stanie dobrać skuteczne leczenie, a przy tym sprawdzić, czy uporczywe drapanie nie jest wywołane przez inne pasożyty niż pchły. Zasada ta dotyczy nie tylko kotów i psów, ale także innych zwierząt narażonych na ataki owadów. Oprócz tego trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu domu i częstym odkurzaniu, aby nie doprowadzić do rozmnożenia się pcheł bytujących poza organizmem żywiciela.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?