Jak zrobić remont mieszkania bez przepłacania?

Remont mieszkania to duży wydatek - jak ograniczyć koszty remontu?
Jak zrobić remont mieszkania bez przepłacania?
Ten tekst przeczytasz w

Remont mieszkania nieodłącznie wiąże się z kosztami, które nierzadko ostatecznie okazują się dużo wyższe, niż początkowo zakładaliśmy. Kiedy zaś wydatki przekraczają zaplanowany budżet, pojawia się niepotrzebny stres, który odbija się na naszym samopoczuciu, a czasem nawet i zdrowiu. Dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem prac poświęcić czas na zaplanowanie działań i stworzenie kosztorysu remontu mieszkania. W ten sposób unikniemy wielu niespodzianek i nie przepłacimy za odświeżenie wnętrz. Jak zrobić taki kosztorys remontu, który zmieści się w zaplanowanym budżecie?

GIRLANDA ŚWIETLNA, ŻARÓWKI NA KABLU, DIAMENT – 10 LED
LAMPA WISZĄCA Z METALOWEJ SIATKI - GRAFITOWA
Philips lpl34uvx1 światło kontrolne

Remont mieszkania krok po kroku

Przejdźmy jednak cały proces planowania po kolei. Od czego zacząć remont mieszkania? Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia kosztorysu spisać dokładnie wszystko to, co wymaga odnowienia. Często bowiem nieprzewidziane wydatki pojawiają się już w trakcie prac, gdy na przykład wyjdzie na jaw, że panele pod szafą się wybrzuszyły lub instalacje są przestarzałe i wymagają wymiany. Jeśli znamy się na remontach i planujemy własnoręcznie dokonać napraw, możemy zrobić to sami, jednak w innych przypadkach warto od razu zrobić przegląd mieszkania z zaufanym fachowcem, który wskaże wszystkie elementy wymagające remontu. Być może nie zdecydujemy się na remont wszystkich wskazanych elementów, lecz naprawa niektórych może okazać się konieczna. Dodatkowo fachowiec może od razu oszacować koszty robocizny, co da nam pogląd, ile będziemy musieli liczyć na siłę fachową - a to często pochłania sporą część budżetu. 

Zanim jednak wybierzemy fachowca, warto przejrzeć w internecie opinie na temat poszczególnych firm remontowych oraz zapoznać się z orientacyjnymi cennikami. Oczywiście nie warto wybierać za wszelką cenę najtańszej ekipy, jeśli ma ona w sieci słabe recenzje - w takim przypadku oszczędność może być wyłącznie pozorna. Istnieje szansa, że i tak będziemy zmuszeni zatrudnić innego fachowca, żeby dokonał niezbędnych poprawek. Najlepiej jest tu znaleźć złoty środek między jakością a ceną. 

Wybraną firmę powinniśmy jednak poprosić o indywidualną wycenę wszystkich prac z góry - w ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek w trakcie lub po zakończeniu remontu. Research w internecie nie zastępuje takiej wyceny, a ma na celu jedynie to, byśmy zorientowali się w średnich cenach za konkretne usługi jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji. Warto jednak podczas poszukiwań brać pod uwagę wyłącznie cenniki firm z najbliższej okolicy, bo stawki za usługi fachowców różnią się znacznie w poszczególnych regionach.

Jak wybrać materiały? 

Jeśli chcemy wykonać remont jak najtańszym kosztem, warto z kupowaniem materiałów poczekać na coroczne wyprzedaże. W takich wypadkach często możemy dużo taniej kupić piękne i trwałe materiały ze starszych kolekcji, które przecież często bywają równie ładne co te z najświeższych katalogów. Zanim zaczniemy jednak dokonywać zakupów, warto skonsultować je z wybranym do remontu fachowcem - często ekipy remontowe pracują wyłącznie na wybranych materiałach lub część z nich (np. klej do płytek, wylewka) zapewniają we własnym zakresie i wliczają w koszt usługi. W takich wypadkach mogłoby okazać się, że kupione przez nas materiały są zbędne i niepotrzebnie windują koszty. 

Wybierając materiały, warto kierować się nie tylko własnym gustem, ale i jakością towaru. Jest to oszczędność w dłuższej perspektywie - przykładowo słabej jakości panele będą się ścierały lub wybrzuszały czasem już po roku czy dwóch, a to oznacza, że w niedalekiej przyszłości będziemy musieli kolejny raz zapłacić za ich wymianę. Porządnie wykonane panele mogą zaś cieszyć oko nawet przez kilkadziesiąt lat. To samo tyczy się na przykład materiałów ociepleniowych. Jeśli wybierzemy te z wyższej półki, zapłacimy więcej podczas remontu, ale za to oszczędzimy mnóstwo pieniędzy na ogrzewaniu, jeśli ciepło nie będzie uciekać z budynku.

Jak zrobić kosztorys remontu?

Kosztorys remontu najlepiej tworzyć w tabeli - możemy stworzyć ją sami lub skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie. Obliczając koszty, powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • koszt materiałów,
 • koszt demontażu starych urządzeń, płytek, instalacji itp.
 • koszt przygotowania pomieszczenia pod montaż nowych elementów,
 • koszt zamontwania nowych elementów.

Najlepiej w tabeli zapisywać takie kolumny jak rodzaj materiału/usługi, cena za metr kwadratowy materiału/ułożenia materiału, liczba metrów kwadratowych, na których należy położyć materiał, całościowa cena za materiał/usługę. Są również firmy, które rozliczają się nie za wykonanie konkretnej pracy, tylko za roboczogodziny. W tym przypadku należy szacować, ile zajmie wykonanie danej pracy, ale należy mieć na uwadze, że takie wyliczenia kosztów będą dużo mniej precyzyjne. 

Bardzo ważne jest też, by uwzględnić w kosztorysie odpowiednią ilość materiałów. Jeśli przykładowo wyliczymy, że w łazience powinno zostać założonych 10 m2 płytek, to nie wystarczy nam kupienie równo takiej ich liczby. Trzeba liczyć się z tym, że podczas prac płytka może się zniszczyć albo że konieczne będzie cięcie płytki, by dopasować ją do urządzeń sanitarnych itp. Jaki zapas powinniśmy brać pod uwagę? Od 5% do 20% zapasu, w zależności od metrażu pomieszczenia. Jeśli kładziemy płytki na mniej niż 10m2, powinniśmy trzymać się zapasu 20%, ale im większa powierzchnia, tym mniejszy procent zapasu jest potrzebny. 

Oczywiście tworząc kosztorys, powinniśmy uwzględnić również wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia remontu, takie jak narzędzia, pędzle, folia malarska, zaprawa, klej do płytek i wiele innych. Nieuwzględnienie ich w kosztorysie remontu może skutkować przykrą niespodzianką w na etapie prac. 

Nawet najlepiej zaplanowany kosztorys nie pomoże jednak całkowicie uniknąć dodatkowych kosztów. Każde szacunki obarczone są marginesem błędu, a niefortunne zbiegi okoliczności uwielbiają sytuacje remontowe. Dlatego w kosztorysie warto też choć kilka procent budżetu zachować na nieprzewidziane wydatki.

Jak oszczędzić podczas remontu mieszkania?

 • Planuj z dużym wyprzedzeniem - jeśli wszystko kupujemy na ostatnią chwilę, z reguły przepłacamy. Lepiej więc dać sobie czas, by prześledzić oferty różnych marketów, poszukać promocji i innych okazji. Część materiałów możemy kupić wcześniej podczas sezonowych wyprzedaży i przechować do czasu remontu. W ten sposób kupimy wszystko w najlepszych cenach.
 • Sprawdzaj opcje dostawy - jeśli nie przewozimy kupionych materiałów samodzielnie, tylko musimy korzystać z dostawy prowadzonej przez sklep, należy sprawdzić, czy dany market nie liczy sobie dodatkowo za przewóz materiałów w wybrane miejsce. Najlepiej szukać sklepów i hurtowni, które oferują darmową dostawę. Jeśli zaś nie znajdziemy w pobliżu miejsca zamieszkania takiego marketu, najlepiej dobrze przemyśleć zakupy, by nabyć wszystkie potrzebne rzeczy za jednym podejściem,
 • Zapytaj o zakupy swoją firmę remontową - często firmy remontowe współpracują z producentami i sklepami budowlanymi i mogą nabywać u nich materiały ze zniżką. Jeśli korzystamy z usług ekipy, warto zapytać o możliwość kupowania materiałów za jej pośrednictwem. Oczywiście jednak wszystkie rozliczenia powinny odbywać się na bazie paragonu lub faktury.
 • Zwróć uwagę na procedurę zwrotów - podczas remontu zazwyczaj zostaje sporo niewykorzystanych materiałów, dlatego warto kupować wyłącznie w tych sklepach, które przyjmują zwroty. W ten sposób finalnie zapłacimy tylko za tyle materiałów, ile faktycznie było nam potrzebne.
 • Wykorzystaj elementy starej aranżacji - nie wszystko sprzed remontu musi od razu trafić do kosza. Wiele elementów można wykorzystać również w nowym wystroju - meble, lampy, karnisze - to tylko kilka przykładów rzeczy, które można ponownie wykorzystać.
 • Sprawdzaj targi staroci i aukcje internetowe - czasami przepiękne elementy wystroju można kupić za grosze z drugiej ręki. Warto poświęcić czas, by poszukać stylowych dodatków, które nie zrujnują portfela.
 • Oszczędź na płytkach - płytki stanowią duży wydatek - zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i robociznę. Dlatego warto zastanowić się, czy na pewno trzeba wykładać nimi całą łazienkę lub kuchnię. Taniej będzie położyć je tylko w strefach mokrych (bezpośrednio przy prysznicu, wannie i umywalce), a resztę pomieszczenia pomalować wodoodporną farbą. Czasem zaś nowoczesne łazienki wcale nie są wykładane płytkami - przy dobrej jakości farbie można rozważyć i tę opcję.

To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?