Zjawiskowa rozplenica japońska – najpiękniejsze odmiany i sposoby uprawy

Rozplenica japońska to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Zobacz, czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować!
Zjawiskowa rozplenica japońska – najpiękniejsze odmiany i sposoby uprawy
Ten tekst przeczytasz w

Szukasz minimalistycznej ozdoby do swojego ogrodu? Nie masz czasu plewić rabat ani dobierać kwiatów? Potrzebujesz łatwych w uprawie roślin, które będą cieszyć oko przez cały rok? A może chcesz urozmaicić swój widok z okna? Sięgnij po efektowne trawy, np. rozplenicę japońską. Ma fantastyczny pokrój, dzięki czemu z powodzeniem może stanowić samodzielną ozdobę ogrodu. Dowiedz się więcej!

Rozplenica – wyjątkowa trawa, która przyciąga uwagę

Piórkówka japońska, fontannowa trawa ozdobna, rozplenica japońska – to trzy najpopularniejsze nazwy wieloletniej byliny, która pochodzi z Australii i Azji Wschodniej. Należy ona do "śmietanki" traw ozdobnych, ponieważ jest niezwykle urokliwa.

Roślina tworzy gęste kępy długich, wąskich liści o wysokości od 40 do nawet 150 cm. Mają one szarozielony kolor, który pięknie kontrastuje z ciepłą zielenią trawnika, a jesienią mieni się na złoto. Jednak to, co przyciąga uwagę, to jej pierzaste kwiatostany. Mają one formę puszystych kłosów przypominających kocie ogony. Na początku są jasne, jednak wraz z upływem czasu zaczynają ciemnieć, aby w końcu olśnić wszystkich mieszanką głębokiej purpury, ognistej czerwieni i tajemniczego brązu. Warto pamiętać, że ostateczny kolor rozplenicy może się różnić w zależności od odmiany.

Rozplenica japońska – odmiany, które warto znać

Piórkówka stanowi wspaniałą ozdobę ogrodu. Świetnie prezentuje się posadzona samodzielnie, jednak można stworzyć z nią również atrakcyjne dekoracje, umieszczając roślinę w towarzystwie innych przedstawicieli jej gatunku. Szczególnie interesująco wyglądają takie odmiany rozplenicy jak:

 • Hameln – jej zaletą jest średnia wysokość. W sprzyjających warunkach osiąga 1 m wysokości. Ma wąskie, lekko rozłożone liście, pośród których wyrastają długie kwiatostany. Zmieniają kolor z zielonego, przez różowy, na szarobiały,
 • Compressum – podczas kwitnienia może mieć wysokość nawet 1,2 m. Wyróżniają ją szerokie, błyszczące liście i puchate, beżowe kwiatostany. Ta odmiana wywołuje prawdziwy efekt "WOW" w ogrodzie,
 • Rubrum – bardzo atrakcyjna bylina o wysokości od 90-130 cem. Szczególną uwagę przyciąga jej kolorystyka. Otóż zarówno liście, jak i kwiaty są wybarwione na wspaniały, ciemny fiolet. Całość wygląda zjawiskowo! Idealna do różowych kompozycji w ogrodzie,
 • Moudry – nieco niższa przedstawicielka rozplenic osiąga wysokość maksymalnie 80 cm. Ma bardzo oryginalny pokrój. Długie i szerokie liście zwisają efektownie w dół, a puszyste kwiatostany rosną strzeliście w stronę nieba. Dzięki temu powstaje jakby "dwustopniowa" kompozycja,
 • Little Bunny – miniaturowa piórkówka o urokliwym wyglądzie. Wyrasta na wysokość 45 cm i tworzy skromne kępy wąskich, zielonych liści i walcowatych, kremowych kwiatostanów. Najlepiej sadzić ją na skalniakach lub w donicach, aby nie zagłuszyły jej inne rośliny,
 • Lady U – polska odmiana o bardzo efektownym, gęstym i półkolistym pokroju. Może osiągnąć 1,5 m wysokości i stworzyć wspaniały szpaler wzdłuż ciągów komunikacyjnych w ogrodzie. Liście są jasnozielone i wąskie, lekko opadają w dół. Spośród nich wyrastają beżowo-fioletowe kwiatostany, których kłosy są otulone delikatną warstwą ostek. Pięknie wygląda na nich rosa w słoneczny poranek. 

Wybór rozplenic japońskich jest bardzo szeroki. Dzięki temu każdy może znaleźć idealną bylinę do swojego ogrodu i cieszyć się dźwiękiem szumiących na wietrze puchatych kwiatostanów. 

Rozplenica japońska – kiedy kwitnie?

Zastanawiasz się, kiedy będziesz mógł podziwiać puszyste kwiaty rozplenic? Byliny rozwijają swoje kwiatostany pod koniec lipca. Sierpniowe słońce ogrzewa je i sprawia, że pięknie się wybarwiają. Ostatecznie znikają we wrześniu, gdy nadchodzą przymrozki. 
Pod wpływem niskich temperatur kwiatostany pękają i rozsiewają wokół swoje nasiona. Jednak, żeby rozplenica zaszczyciła swoimi kwiatami i obficie kwitła, trzeba spełnić jej dość wygórowane wymagania. 

Idealne stanowisko dla rozplenicy japońskiej – jakie wybrać?

Chcesz urozmaicić swój ogród rozplenicami, ale nie wiesz, gdzie najlepiej je sadzić? Te byliny najefektywniej rosną na:

 • słonecznych i ciepłych stanowiskach, które są osłonięte od wiatru – silne podmuchy mogłyby zniszczyć długie kwiatostany,
 • wilgotnym, przepuszczalnym i żyznym podłożu – jeśli posadzisz roślinę na suchym piasku lub kamieniach, zacznie z czasem usychać. Z kolei na zbyt mokrej ziemi jej korzenie zaczną gnić. Dlatego należy wybrać optymalne miejsce, gdzie panuje dobra wilgotność.

Roślina dobrze czuje się także umieszczona w donicach, więc można nią urozmaicić np. balkon, taras lub wejście do domu. Jednak pamiętaj, aby unikać stawiania jej w cieniu – jeśli zabraknie jej słońca, nie zakwitnie.

Rozplenica – kiedy i jak gęsto sadzić?

Zdecydowałeś się stworzyć w swoim ogrodzie szpaler z piórkówki japońskiej? To doskonały sposób na to, żeby urozmaicić monotonny krajobraz, a przestrzeni wokół domu nadać nowoczesnego charakteru. Jednak, żeby każda kępa mogła dobrze się rozwijać, nie można ich posadzić w dowolny sposób. 

 1. Zanim umieścisz byliny w ziemi, przygotuj podłoże.
 2. Zacznij od usunięcia chwastów, a następnie wzbogać gleby o cenne minerały – dobrym pomysłem jest dodanie do ziemi nawozu do traw ozdobnych lub naturalnego kompostu. Pamiętaj, żeby dobrze wymieszać je z kompostem.
 3. Oceń wilgotność i jakość podłoża – jeśli gleba jest zbita i dość mokra, dodaj trochę keramzytu, który rozluźni ją. Natomiast gdy ziemia jest nieco sucha, uzupełnij wykopany dół porządną glebą i porcją perlitu. To minerał wulkaniczny, który nie tylko zwiększa przepuszczalność podłoża, ale także świetnie absorbuje wodę, dzięki czemu zapobiega wysychaniu rośliny. 
 4. Następnie umieść swoje sadzonki w odległości od 60 cm (niższe odmiany) do 80 cm (wyższe odmiany). Dzięki temu będą mieć wystarczająco dużo miejsca, aby rozwinąć swoje liście i zakwitnąć. 

Pamiętaj, że najlepszą porą roku na sadzenie rozplenicy jest wiosna. Dzięki temu roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu, aby rozwinąć system korzeniowy i wzmocnić się przed zimą.

Rozplenica – jak pielęgnować, aby pięknie rosła?

Piórkówka japońska bardzo szybko rośnie i bujnie kwitnie, przez co dość szybko zużywa zapasy wody zgromadzone w glebie. Dlatego nie można jej pozostawić bez odpowiedniej opieki na zbyt długo. Jeśli chcesz, żeby pięknie kwitła, trzeba systematycznie ją nawadniać – najlepiej dużą ilością wody, zwłaszcza w długotrwałych okresach suszy. Jeśli masz młode sadzonki podlewanie może być konieczne nawet codziennie. Brak wody skutkuje nie tylko usychaniem kęp, ale także oszczędnym kwitnieniem. Z czasem tolerancja na suszę wzrasta, jednak nie na tyle, aby można było zaprzestać podlewania rozplenicy.

Od czasu do czasu warto zastosować odpowiedni nawóz do traw ozdobnych. Dodatkowej porcji składników mineralnych może potrzebować zwłaszcza rozplenica posadzona w bardzo suchym podłożu i zacienionym stanowisku oraz w donicy. Taką roślinę należy nawozić regularnie 1-2 razy w miesiącu. 
Natomiast roślinę, która została umieszczona w dobrej glebie, nie trzeba dokarmiać zbyt często – jej rozbudowany system korzeniowy świetnie absorbuje składniki mineralne z podłoża. Mimo to można wiosną dodać do ziemi naturalnego nawozu, np. kompostu lub biohumusu. 
Jednak pamiętaj, że jeśli użyjesz zbyt dużej dawki nawozu, liście rozplenicy mogą stać się wiotkie, a kwiaty rzadkie i słabe. 

Cięcie rozplenicy japońskiej – jak to zrobić?

Trawy ozdobne usychają na zimę, aby wiosną znów olśnić pięknymi, zielonymi liśćmi. Jednak żeby nowe pędy mogły się rozwinąć, trzeba zrobić im miejsce i obciąć wszystkie stare części rośliny. Zastanawiasz się, jak to zrobić, aby nie uszkodzić rozplenicy? 

 • Po pierwsze: nie obcinaj zbyt nisko, ponieważ można przy okazji ściąć młode liście. Najlepiej, jeśli miejsce cięcia będzie znajdować się ok. 10 cm (młode egzemplarze) lub 20 cm (starsze okazy) nad gruntem.
 • Po drugie: używaj do cięcia ostrych, czystych narzędzi. Najlepiej sprawdzą się nożyce do żywopłotów. Wbrew pozorom cienkie liście nie są tak łatwe do przecięcia.
 • Po trzecie: zwiąż kępę. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przeprowadzić zabieg i zachować odpowiedni kształt rośliny.
 • Po czwarte: pamiętaj o zachowaniu półkolistego pokroju. Tnij tak, aby roślina miała półokrągły kształt. Dzięki temu młode pędy będą mieć równomierny dostęp do światła.

Zebrane części traw możesz przeznaczyć na kompost lub wykorzystać do wykonania ściółki w ogrodzie.

Zimowanie rozplenicy – o czym pamiętać?

Rozplenice są roślinami odpornymi na mróz, jednak przed nadejściem zimy warto je związać w efektowne snopki, ponieważ źle znoszą nadmierną wilgotność. Dzięki temu śnieg nie będzie zalegać wewnątrz kęp, co zapobiegnie jej gniciu i rozwojowi chorób grzybowych. Oprócz wiązania należy pamiętać o okryciu rośliny agrowłókniną. Materiał zabezpieczy nie tylko przed działaniem niskich temperatur, ale także nadmierną wilgocią i mocnymi podmuchami wiatru, które mogłyby doprowadzić do przemarzania bryły korzeniowej.

Rozplenica japońska to wspaniała ozdoba ogrodu, która świetnie będzie wyglądać w towarzystwie popularnych iglaków, rododendronów, a także klasycznej lawendy czy lilaka. Umieść roślinę o puszystych kwiatach wokół domu i delektuj się dźwiękiem szumiących traw na wietrze.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?