Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Rybiki cukrowe, będące najpopularniejszym i najczęściej spotykanymi owadami w domu, bywają uciążliwe. Jak uwolnić łazienkę od tych robaków?
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Ten tekst przeczytasz w

W naszych domach i mieszkaniach żyje wielu współlokatorów. Tym razem nie chodzi jednak o ludzkie towarzystwo, a o najmniejszych mieszkańców ludzkich siedzib - owady. Ich liczebność jest różna w zależności od naszego trybu życia, konstrukcji budynku, jego lokalizacji, a także poziomu higieny w pomieszczeniach. Rozpiętość gatunkowa owadów żyjących obok ludzi jest ogromna - od os i szerszeni zakładających gniazda na strychach, przez mrówki uwielbiające przydomowe ogrody, po rybiki cukrowe, będące najpopularniejszym i najczęściej spotykanymi owadami w domu.

Rybiki cukrowe - co to jest

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) to niegroźny owad mający zazwyczaj od jednego do dwóch centymetrów długości, pokryty jest srebrzystą łuską. Rybik cukrowy - jak wskazuje jego nazwa - żywi się polisacharydami. Zje resztki pozostawionego przez domowników jedzenia, ale również papier, przez co zdarza mu się “nadgryźć” książki i dokumenty, a także zanieczyszczać ludzkie posiłki, jeśli akurat będzie miał do nich dobry dostęp. Nie przenosi jednak chorób i w odróżnieniu od karalucha, prusaka i innych niechcianych gości nie jest szkodnikiem sanitarnym. W kontakcie z człowiekiem nie jest w stanie jakkolwiek zaatakować - pod tym względem nie musimy się go obawiać. Wiele osób przyjmuje towarzystwo rybików za normę i nie uważa, że owady te należy usuwać. Na drugim końcu skali znajdują się osoby, które każde robaki w łazience uważają za niedopuszczalne.

Z uwagi na zamiłowanie do ciemności oraz wilgoci (rybiki najprawdopodobniej oryginalnie przybyły z tropikalnych rejonów świata) jego ulubionym pomieszczeniem jest zazwyczaj łazienka. Rybik “mieszka” w różnych zagłębieniach, fugach i innych trudno dostępnych miejscach, o które właśnie w łazience nietrudno.

Pojedynczy rybik jest w stanie w sprzyjających warunkach przeżyć nawet do siedmiu-ośmiu lat. Zazwyczaj jednak żyje znacznie krócej z uwagi na ludzi, którym nie odpowiada jego towarzystwo oraz na naturalnych wrogów ze “szczypawkami” oraz pająkami na czele.

Rybiki cukrowe - jak się ich pozbyć?

Najbardziej oczywistym sposobem jest fizyczna eliminacja rybików, które zdecydowały się opuścić kryjówkę - z kapciem czy gazetą nie wygra żaden mały lokator. Owady te są jednak dość szybkie i mogą być trudne w uchwyceniu. Nawet jeśli uda się “ustrzelić” pojedyncze osobniki, to nie najprawdopodobniej nie rozwiąże to problemu - reszta domowej populacji wciąż będzie schowana w swoich kryjówkach.

Praktycznie niemożliwe w domowych warunkach wydaje się pozbycie rybików przez pozbawienie ich dostępu do pożywienia. Po pierwsze, rybik zje właściwie wszystko - od bawełnianego chodnika przy prysznicu po klej, którym przymocowywane są tapety. Po drugie, te owady wykazują niesamowite możliwości przetrwania. Bez jedzenia rybik przeżyje kilka miesięcy - nawet do roku!

Rybiki lubią ciepłe pomieszczenia, dlatego często do pewnego stopnia pomaga dłuższe obniżenie temperatury w mieszkaniu - na przykład wtedy, kiedy wyjeżdżamy na urlop w zimie i wyłączamy kaloryfery na czas nieobecności. Wciąż jest to jednak półśrodek, w dodatku dość uciążliwy dla ludzi, ponieważ po powrocie i tak trzeba będzie ponownie nagrzać pomieszczenie, a problem zapewne szybko wróci.

Pomocne mogą okazać się środki owadobójcze oraz pułapki przeznaczone właśnie dla tych owadów. Pułapki działają na tej samej zasadzie co pułapki na mole - wabią owady zapachem, a dzięki umieszczonemu w środku klejowi unieruchamiają rybiki, co kończy się dla nich śmiercią.

Osuszacz powietrza przeciw rybikom

Jak zostało wspomniane wyżej, rybiki lubią wysoką wilgotność powietrza. Oczywiście w łazience z uwagi na przeznaczenie tego pomieszczenia trudno uniknąć dużego stężenia wody w powietrzu - można jednak zastosować sprzęt, który znacząco zmieni ten parametr. Mowa o osuszaczu powietrza. To elektroniczne urządzenie może być używane nie tylko w łazience - świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na przykład wieszamy pranie i przyspieszy jego osuszanie. W łazience osuszacz powietrza pomoże w pozbyciu się rybików cukrowych. Przydatny może okazać się także wentylator.

Osuszacz powietrza Dorai D12W Rotenso
Osuszacz powietrza VACO VC3504


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Książki z humorem dla młodzieży