Chusty do noszenia dzieci - jak dobrać?

Czy chusta do noszenia dzieci to dobry wybór? Jakie są kontrowersje?
Chusty do noszenia dzieci - jak dobrać?
Ten tekst przeczytasz w

Chusty do noszenia niemowląt znane są od wieków - już wiele, wiele lat temu kobiety nosiły swoje dzieci omotane kawałkami materiału tak, by móc mieć je przy piersi, jednocześnie pozostawiając sobie wolne ręce do pracy. Później te tradycyjne formy noszenia maluchów zostały zastąpione przez nosidełka, ale jak się okazuje, nie odeszły całkowicie do lamusa. Znów wracają do mody - tym razem w bardziej nowoczesnej odsłonie. Jakie chusty mamy do wyboru? I czy takie akcesoria są bezpieczne dla niemowlaka? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie. 

Chusty do noszenia dzieci - czy szkodzą?

Obecnie nie ma żadnych badań dotyczących wpływu chust dla niemowląt na rozwój dziecka, a zdania pediatrów i fizjoterapeutów na ten temat są podzielone. Większość skłania się jednak ku zdaniu, że chusty są bezpieczne nawet dla małych dzieci, a co więcej pomagają rozwijać więź opiekuna z dzieckiem, to zaś ma pozytywny wpływ na rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Dodatkowo pozycja, jaką dziecko przyjmuje w chuście, z szeroko rozstawionymi, zgiętymi nóżkami, sprzyja profilaktyce dysplazji stawów biodrowych, czyli mówiąc prościej - ich prawidłowemu rozwojowi. 

Kontrowersje dotyczące chustonoszenia najprawdopodobniej biorą się ze skojarzenia z modą sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to młode mamy robiły z materiału tzw. wisidła, w których sadzały malutkie dzieci tyłem do siebie, a przodem do otaczającego świata - tak, jak w większości nosidełek. Te rzeczywiście mogły powodować problemy w prawidłowym rozwoju, bo wymuszały na dziecku postawę wyprostowaną, do której maluch nie był jeszcze gotowy. Kręgosłup niemowlęcia wygląda zupełnie inaczej niż ten u dorosłego człowieka. Nie przypomina jeszcze litery S, lecz układa się w C. Nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i nie potrafi podołać przeciążeniom, które mają miejsce przy wyprostowanej postawie. 

Dzisiejsze chusty są jednak przystosowane do tego, by układać dziecko przodem do opiekuna, w pozycji embrionalnej, podobnej do tej, jaką maluch przyjmuje w łonie matki. Jest to jak najbardziej naturalna postawa, która nie powinna źle wpływać na rozwój, oczywiście pod warunkiem, że stosujemy chustę z umiarem. Możemy zabrać malucha na spacer w chuście czy nosić go przy wykonywaniu prac domowych, ale należy też zostawić mu czas na swobodne poruszanie się, dzięki którym wzmacnia mięśnie i stopniowo rozwija pora widłową postawę. 

Tula - Chusta Kółkowa - Berry Sweet - Rozmiar s/m
Tula - Chusta Kółkowa - Surf Maveriks - Rozmiar s/m
Bamboom - Chusta Bambusowa do Noszenia Dziecka, Oliwkowa

Jaka chusta do noszenia dziecka?

Jeśli chcemy stosować chustonoszenie, powinniśmy wybrać chustę w 100% bawełnianą, elastyczną, ale nie rozciągliwą, bo wtedy dziecko będzie z niej zwisać, co nie będzie wygodne ani dla opiekuna, ani dla dziecka. W pierwszych dniach życia, gdy dziecko jest jeszcze bardzo lekkie, najlepiej stosować cienkie chusty o grubości 220-240 g/m2, tkane diamentowym lub skośno-krzyżanym splotem. Dzieci mające 6 miesięcy lub więcej najlepiej nosić już w grubszych chustach, które mają gramaturę na poziomie 260 g/m2. Takie maluchy są już dużo cięższe od noworodków, dlatego wymagają stosowania mocniejszego materiału, który utrzyma je w stabilnej pozycji. Te chusty najczęściej tkane są splotem żakardowym, który jest bardziej skomplikowany niż dwa pierwsze, dlatego ceny takich produktów są nieco wyższe. Każdy rodzic zgodzi się jednak, że na zdrowiu dziecka nie warto oszczędzać. 

Od czego zależy cena chusty do noszenia dziecka?

Chusty do noszenia dziecka mają przeróżne ceny, a wpływ na nie mają przeważnie dwa parametry: grubość i rodzaj splotu. Jeśli tkanina wykonana jest splotem skośno-krzyżowym lub diamentowym, najczęściej jest relatywnie cienka, bez wzorów lub z prostym motywem, na przykład w formie pasków. Takie produkty są tańsze, ale śmiało możemy je kupić dla noworodka i stosować przez kilka pierwszych miesięcy. Chusty bawełniane żakardowe są dużo grubsze i mają często piękne, lecz trudne do wykonania wzory, dlatego osiągają wyższe ceny. Tutaj rachunek jest prosty - im bardziej skomplikowany wzór, tym droższa chusta. Oczywiście cena może także zależeć od długości chusty, bo w sprzedaży są modele mające od około 3,5 metra do nawet 6 metrów.

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Na rynku są dostępne różne rodzaje chust do noszenia dzieci:

 • chusty wiązane tkane - długie, klikumetrowe chusty, o dużej szerokości w porównaniu z innymi typami i dość sztywne. Są bardzo wytrzymałe, więc można w nich nosić nawet starsze dzieci. Warto jednak wiedzieć, że trzeba bardzo precyzyjnie je wiązać i dociągać w odpowiednich miejscach, żeby dziecko było w nich poprawnie ułożone.
 • chusty wiązane elastyczne - można w nich nosić zarówno maluchy, jak i starsze dzieci. Są polecane przede wszystkim osobom, które nie miały dotąd do czynienia z chustami, bo łatwo je wiązać i nie wymagają dociągania. Dobrze przystosowują się do kształtów dziecka. 
 • chusty kieszonki - nie trzeba ich wiązać, więc są najprostsze w “obsłudze” Ich minusem jest jednak to, że ciężar dziecka rozkłada się nierównomiernie, w dodatku muszą być dopasowane do postury osoby noszącej. Przez to najczęściej może korzystać z nich tylko jedna osoba.
 • chusty z kółkiem - z jednej strony wszyte są w nich kółka, przez które przekładamy drugi koniec chusty - tak jak w niektórych paskach do sukienek czy spódnic. W ten sposób możemy łatwo dopasowywać chustę do noszącego i regulować wielkość nosidła. Są to bardzo bezpieczne i dobre produkty, jednak trzeba liczyć się z tym, że bardziej obciążają jedną połowę ciała.  

Jak dobrać rozmiar chusty?

Błędne jest przekonanie, że rozmiar chusty powinno się dobierać do wieku dziecka. Tak naprawdę przy doborze długości chusty liczy się to, jakiej budowy jest osoba, która będzie nosić malucha. Jeśli jest to niska, drobna osoba, najlepiej wybrać chustę nie dłuższą niż 4,2 metra. Opiekunowie szczupli, ale wyżsi, o tzw. normalnej budowie (rozmiar ubrań mniej więcej od 40 do 44) powinni wybierać chusty z przedziału długości 4,2-4,6 metra. Jeśli nosimy większy rozmiar, sprawdzi się u nas chusta długości 4,6-5,2 metra. Chusty dłuższe są przeznaczone dla osób korpulentnych lub bardzo wysokich.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?