Optymalna i krytyczna temperatura komputera – ile wynoszą?

Zauważyłeś, że po dłuższym czasie użytkowania komputera staje się on bardzo ciepły? Wzrost temperatury urządzenia to normalne zjawisko podczas korzystania z niego. Wynika ono z przepływania prądu przez jego podzespoły. Problem pojawia się, gdy komputer staje się zbyt ciepły, ponieważ może prowadzić to do jego trwałego uszkodzenia. Dowiedz się, ile powinna wynosić temperatura karty graficznej i procesora.
Optymalna i krytyczna temperatura komputera – ile wynoszą?
Ten tekst przeczytasz w

Zauważyłeś, że po dłuższym czasie użytkowania komputera staje się on bardzo ciepły? Wzrost temperatury urządzenia to normalne zjawisko podczas korzystania z niego. Wynika ono z przepływania prądu przez jego podzespoły. Problem pojawia się, gdy komputer staje się zbyt ciepły, ponieważ może prowadzić to do jego trwałego uszkodzenia. Dowiedz się, ile powinna wynosić temperatura karty graficznej i procesora.

Każde urządzenie, które jest zasilane prądem, generuje ciepło. To normalne – komponenty takie jak karta graficzna czy procesor stawiają podczas pracy delikatny opór, co przyczynia się do podwyższenia ich temperatury. Są one do tego odpowiednio przygotowywane na etapie produkcji, więc takie ciepło im nie szkodzi. Jednak, wraz z uruchomieniem wielu programów lub bardziej zaawansowanych aplikacji o dużych wymaganiach, wzrasta zapotrzebowanie urządzenia na prąd. Za tym idzie też wzrost temperatury komputera. Wtedy należy zacząć ją kontrolować i gdy przekroczy krytyczne wartości – odpowiednio reagować.

Temperatura CPU i karty graficznej – dlaczego należy ją kontrolować?

Zbyt wysoka temperatura komponentów komputera to nie jest pożądane zjawisko, ponieważ wpływa negatywnie nie tylko na wydajność urządzenia, ale także jego trwałość. Skutkiem takiej sytuacji mogą być, np.:

 • pogorszenie się kultury pracy tzw. thermal throttling – to mechanizm, który automatycznie obniża taktowanie komputera, co w rezultacie prowadzi do zredukowania temperatury urządzenia do optymalnej wartości. Włączenie się mechanizmu rozpoznasz po głośnym szumie, a także wyraźnym spowolnieniu pracy komputera, a nawet "zacinaniu" się programów, 
 • nagłe zawieszenie lub wyłączenie się komputera w celu jego szybkiego schłodzenia – jest to zazwyczaj jeden z ostatnich sygnałów ostrzegawczych przed uszkodzeniem się urządzenia,
 • trwała awaria komputera – sprzęt w wyniku przegrzania nie reaguje na polecenia, jest bardzo gorący i wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach. 

Jeśli nie chcesz utracić swoich danych zgromadzonych na dyskach i pozostać bez komputera na pewien czas, powinieneś zadbać o to, aby urządzenie miało stałą, odpowiednio niską temperaturę. 

Karta Graficzna ATI Radeon HD 3450 256MB DDR2 Poleasingowy
Karta Graficzna nVidia Quadro NVS 295 256MB GDDR3 Poleasingowy
Karta Graficzna nVidia Quadro GeForce NVS 310 512MB GDDR3 Poleasingowy

Optymalna temperatura procesora i karty graficznej – ile powinna wynosić?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić temperaturę karty graficznej i procesora? Wiele zależy od tego, jakie podzespoły są zamontowane w urządzeniu. Im bardziej zaawansowane technologicznie jednostki, tym większe ciepło generują. Np. komputer gamingowy może mieć wyższą temperaturę niż zwykły PC. Różnice pojawiają się także między typami urządzenia – laptop zawsze będzie cieplejszy niż stacjonarne jednostki ze względu na mniejszą powierzchnię i ograniczone możliwości chłodzenia.

W przypadku komputera stacjonarnego optymalna temperatura:

 • procesora powinna wynosić od 30 do 40°C w stanie spoczynku i od 60 do 70°C pod obciążeniem, 
 • karty graficznej ok. 40°C w spoczynku, a między 50 a 70°C pod obciążeniem,
 • dysku od 25 do 30°C w stanie spoczynku, a pod obciążeniem max. 45°C. 

Natomiast w przypadku laptopów temperatura procesora powinna wahać się okolicy 85°C, jednak warto pamiętać, że wartości te są dość orientacyjne. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie wynosi optymalna temperatura komputera, należy zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego urządzenia lub jego specyfikacją. 

Krytyczna temperatura komputera – kiedy zacząć się martwić?

Kiedy korzystasz z komputera, zaczyna on się nagrzewać i jest to naturalne zjawisko. Zastanawiasz się zatem, kiedy należy zacząć się martwić? Maksymalna temperatura, jaką może znieść procesor w komputerze stacjonarnym, wynosi 85°C. W przypadku karty graficznej jest to 90°C, a dysku maksymalnie 55°C. Natomiast ciepłota laptopa nie powinna przekraczać 100-105°C. 

Warto pamiętać, że podane wartości to temperatura krytyczna. Jeśli urządzenie je osiągnie, może ulec trwałemu uszkodzeniu. Dlatego warto zacząć martwić się już wcześniej, gdy temperatura komputera powoli zbliża się do wskazanych wartości. Dzięki temu będziesz mieć odpowiednio dużo czasu, aby zareagować i uratować swoje urządzenie przed zniszczeniem.

Laptop HP ProBook 5320m i5-M450 2,4GHz 4GB 320GB HDD Windows 10 Poleasingowy
Laptop HP ProBook 6470b A6-4400M 2,7GHz 4GB 120GB SSD Windows 10 Poleasingowy
Laptop HP EliteBook 8540p i5-540M 2,53GHz 4GB 250GB HDD Windows 10 Poleasingowy

Wzrost temperatury CPU i karty graficznej – jakie są przyczyny?

Aby przeciwdziałać wzrostom temperatury komputera, należy najpierw odkryć przyczyny występowania problemu. Zastanawiasz się, co może powodować takie nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia? Najczęściej są to:

 • kurz zgromadzony wewnątrz urządzenia, szczególnie na wiatrakach – zanieczyszczenia zatykają otwory wentylacyjne i pokrywają wszystkie części utrudniając swobodny przepływ powietrza. W rezultacie temperatura komponentów wzrasta, a wiatraki chodzą coraz szybciej. Po długiej, wytężonej pracy, one również zaczynają się nagrzewać, przez co przyciągają coraz więcej kurzu i problem narasta,
 • zużycie pasty termoprzewodzącej – mało osób wie o tym, że należy regularnie wymieniać pastę termoprzewodzącą w komputerze, aby utrzymać wydajne przewodnictwo cieplne pomiędzy komponentami,
 • złośliwe oprogramowanie i inne programy pracujące w tle – im więcej programów jest włączonych, tym komputer musi bardziej intensywnie pracować. W rezultacie wytwarza coraz więcej ciepła, nawet jeśli np. korzystasz tylko z przeglądarki,
 • włączanie programów lub gier o zbyt wysokich wymaganiach systemowych w stosunku do możliwości komputera.

Do przegrzewania się urządzenia może prowadzić także jego niewłaściwe przechowywanie. Jednostka stacjonarna nie powinna być zamknięta w ciasnej szafce, ponieważ w takim miejscu łatwo o kumulowanie się ciepła. W rezultacie chłodzenie nie przynosi efektów, mimo intensywnej pracy wiatraków. 

Podobna zasada dotyczy laptopów. Trzymanie urządzenia na kolanach czy np. kołdrze sprawia, że wiatrak nie ma dostępu do powietrza, więc w efekcie zaczyna się nagrzewać. Jednak wystarczy umieścić go np. na biurku lub drewnianej podkładce, aby system wentylacyjny mógł działać efektywnie. 

HP Compaq DC7900 Core2Duo 3,0GHz 2GB 80GB HDD Windows 10 Poleasingowy
Komputer FUJITSU Siemens E5730 Pentium E5300 2,6 GHz 2GB 250GB HDD Windows 10 Poleasingowy
Komputer HP Compaq Pro 6300 i3-3220 3,3GHz 4GB 250GB HDD Windows 10 Poleasingowy

Sprawdzanie temperatury procesora i karty graficznej – jak to zrobić?

Nie wiesz, jak sprawdzić temperaturę procesora? To dość proste! Można to zrobić za pomocą specjalnie opracowanych programów lub w ustawieniach BIOS-u. Pierwszy sposób jest łatwiejszy. Dla urządzeń z systemem Windows wystarczy pobrać, a następnie zainstalować np. "CPU-Z", "HWMonitor" bądź "Speccy", aby móc dowiedzieć się:

 • ile wynosi aktualna temperatura komputera, a także jego poszczególnych komponentów, w tym procesora, karty graficznej i dysku,
 • jakie podzespoły zawiera urządzenie i jaka jest ich specyfikacja.

Dzięki temu za pomocą jednego kliknięcia myszki, poznasz stan swojego komputera i będziesz mógł odpowiednio zareagować, zanim będzie za późno.

Sprawdzenie temperatury za pomocą BIOS-u jest nieco trudniejsze i wymaga nieco "obycia" z urządzeniem. Aby wejść w ustawienia, należy tuż po naciśnięciu przycisku "włącz", kliknąć jeden ze wskazanych w tekście "Press… to enter Setup" klawiszy. Zazwyczaj jest to "delete" lub "escape". Następnie należy znaleźć wyrażenie np.: „current CPU temperature” lub „CPU temperature”. Może ona znajdować się w różnych miejscach w zależności od producenta urządzenia. W niektórych komputerach jest to, np. „PC health status” lub „hardware monitor”.

Jednocześnie pamiętaj, że temperatura podana w BIOS-ie jest nieco niższa niż ta, którą ma komputer podczas intensywnej pracy. Wyłączenie i ponowne włączenie urządzenia zajmuje nieco czasu, przez co jego ciepłota może już nieco się obniżyć. 

CPU z temperaturą – co robić?

Kiedy komponenty komputera osiągają krytyczną temperaturę, należy niezwłocznie zacząć działać, aby nie doprowadzić do zniszczenia urządzenia i utraty wszystkich danych. Najlepiej zacząć od wyłączenia go i odczekania, aż wystygnie. Dobrym pomysłem jest przeniesienie komputera do chłodniejszego pomieszczenia, jednak pod żadnym pozorem nie należy wystawiać go na działanie niskich temperatur czy wody. Mogłoby to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. 

Następny krok to czyszczenie urządzenia z kurzu. Aby to zrobić, odkręć jego obudowę i wymieć nadmiar kurzu pędzelkami lub sprężonym powietrzem. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie szybciej się "rozchodzić", co ułatwi schładzanie urządzenia. 

Warto pomyśleć także o:

 • wymianie komponentów na nowe – można np. zmienić taśmę termoprzewodzącą. Jest to dość proste, więc możesz to zrobić samodzielnie, np. na podstawie nagrań, które znajdują się w różnych serwisach internetowych, lub zlecić wymianę specjalistom.
 • tzw. coolerach, czyli przeznaczonych do komputera systemów chłodzenia wodnego. Są to specjalnie skonstruowane płytki, które absorbują ciepło, a następnie szybko odprowadzają je na zewnątrz. W rezultacie pomagają utrzymać stałą temperaturę urządzenia, nawet jeśli jest ono intensywnie użytkowane przez kilkanaście godzin dziennie. 

Jednak zanim coś wybierzesz, dobrym pomysłem jest sprawdzenie podzespołów komputera online. Dzięki temu nie tylko uzyskasz potrzebne informacje na temat tego, jaki produkt wybrać, ale także opinie, czy sprawdza się w praktyce. 

Jeśli żadna z wymienionych metod nie działa, niezwłocznie powinieneś zgłosić się do specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę problemu i może pomóc przywrócić komputerowi pełną wydajność. 

Pamiętaj, że wysoka temperatura urządzenia jest jak gorączka u człowieka – to znak, że coś się dzieje wewnątrz. Dlatego, gdy komputer się przegrzewa, trzeba nie tylko obserwować zmiany, ale także wdrożyć odpowiednie kroki, aby nie przyczyniło się to do rozwoju poważniejszych problemów.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy