Odbiornik radia internetowego - jak wybrać?

Odbiornik radia internetowego - jak wybrać?
Ten tekst przeczytasz w

Radia internetowe coraz częściej stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych stacji radiowych. Oferują one wielbicielom muzyki dużo większe możliwości - dzięki nim możemy słuchać utworów z różnych zakątków świata, z określonego gatunku czy nawet wyłącznie jednego zespołu. Oferują możliwość doboru muzyki do nastroju lub codziennych aktywności - internet pełen jest kanałów radiowych idealnych na romantyczną kolację, do pracy czy na długą podróż samochodem. Doceniamy je również za ciekawe audycje - prowadzone na żywo lub archiwalne - i brak wiadomości oraz reklam zakłócających wypoczynek lub koncentrację. Co jednak zrobić, jeśli delektowanie się muzyką zakłóca nam słaba jakość głośników wbudowanych w laptopa? Albo jeśli chcemy cieszyć się dźwiękiem ulubionych utworów w plenerze? Tutaj do gry wchodzą odbiorniki radia internetowego.

Radio internetowe - jak działa?

Odbiorniki radia internetowego z wyglądu przypominają klasyczne radia, a różnią się od nich jedynie sposobem działania. W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń nie odbierają one fal FM, na których nadawane są programy radiowe, lecz potrafią łączyć się z internetem poprzez kabel LAN lub Wi-Fi. Wystarczy więc jedynie wybrać stację radiową z szerokiej oferty z całego świata i cieszyć się ulubioną muzyką w każdym miejscu i o każdej porze - jeśli tylko mamy stały dostęp do sieci. Wyższość tego rozwiązania nad tradycyjnymi odbiornikami radiowymi jest taka, że zwykłe radia dostępne są wyłącznie w zasięgu transmisji fali FM. Dlatego niektóre stacje mogą być odbierane wyłącznie lokalnie, a ulubiony program może zniknąć podczas dłuższej podróży. Ze słuchaniem radia przez internet jest inaczej - stacje są dostępne w każdym zakątku globu, jeśli tylko jesteśmy podpięci do sieci. 

Odbiornik radia internetowego - jak wybrać?

Popularność radia internetowego spowodowała, że bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie różne odbiorniki, których cena waha się od kilkudziesięciu złotych do niemal 2 tysięcy. Powoduje to oczywiste pytania, jakie są różnice, które mogą powodować aż tak dużą rozpiętość cenową. Najczęściej związane są one z liczbą opcji dostępnych w danym modelu sprzętu. Nie wszystkie funkcje są potrzebne przeciętnemu użytkownikowi, ale decydując się na kupno radia internetowego, warto sprawdzić, czy ma ono kilka podstawowych opcji:

 • moduł Wi-Fi - to podstawowa opcja, którą powinno mieć radio internetowe. Co prawda, można łączyć się z internetem poprzez kabel, ale znacznie zmniejsza to użyteczność urządzenia - jesteśmy wtedy ograniczeni miejscem występowania wtyczki i długością przewodu. Najlepiej, by radio miało obie funkcje - i Wi-Fi, i możliwość łączenia się po kablu.
 • akumulator - to również kluczowy element, pozwalający w pełni cieszyć się radiem internetowym. Dzięki niemu możemy zabrać odbiornik do ogrodu, samochodu czy na piknik w plenerze. Możemy też zdecydować się na model na baterie, ale to rozwiązanie mniej ekologiczne i mniej wygodne, a na dłuższą metę również droższe.
 • duży wyświetlacz - na rynku dostępne są modele odbiorników z niewielkimi wyświetlaczami, które znacznie utrudniają korzystanie ze sprzętu. Jeśli mamy dostępny większy ekran, możemy dużo swobodniej wybierać stację, a także na bieżąco sprawdzać, jaki utwór jest obecnie odtwarzany. 
 • wejście USB i czytnik kart pamięci - nie jest to opcja niezbędna, ale warto pozostawić sobie możliwość słuchania za pomocą odbiornika nie tylko radia internetowego, ale też ulubionej playlisty umieszczonej na pendrive’ie lub karcie pamięci. W końcu każdy z nas od czasu do czasu lubi posłuchać też własnoręcznie skomponowanej składanki, w której znajdują się tylko ulubione utwory.
 • możliwość korzystania z serwisów streamingowych (np. Spotify) - niemal każdy z nas korzysta dziś z usługi streamowania muzyki. Warto więc zadbać, by odbiornik mógł służyć także jako głośnik, pozwalający na odtworzenie zapisanych playlist. 

Radio internetowe - dodatkowe funkcje

Oprócz podstawowych opcji radio internetowe może mieć wiele dodatków usprawniających jego działanie i zwiększających komfort korzystania. Do najpopularniejszych należą:

 • odbiór fal FM - dzięki temu za pomocą jednego odbiornika możemy słuchać zarówno radia internetowego, jak i tradycyjnego. 
 • tuner DAB lub DAB+ - jest to technologia umożliwiająca cyfrowe przesyłanie dźwięku, a nawet prostych obrazów. Coraz więcej tradycyjnych stacji radiowych korzysta z tego rozwiązania z powodu przepełnienia częstotliwości przy klasycznym nadawaniu i lepszego dźwięku przy tej opcji przesyłu. 
 • multiroom - to opcja, dzięki której można odtwarzać muzykę w wielu pomieszczeniach jednocześnie. Odbiornik łączy się wtedy z głośnikami ustawionymi w innych miejscach poprzez Wi-Fi i umożliwia przesył.
 • sterowanie za pomocą smartfona - dzięki temu można wygodniej zmieniać stację radiową, bez konieczności podchodzenia do odbiornika.  
 • alarm - funkcja alarmu może nam się przydać, jeśli korzystamy z radia jako budzika lub gdy słuchamy muzyki przy gotowaniu czy pieczeniu, podczas którego nastawiamy timer.
 • wbudowany equalizer - dzięki tej funkcji możemy dostosowywać dźwięk do gatunku muzycznego czy własnych preferencji. Ustawienia w zależności od modelu pozwalają dobrać parametry między innymi do rockowego, jazzowego czy klasycznego brzmienia.
 • opcja zapamiętywania wielu stacji - niektóre modele odbiorników radia internetowego mają funkcję zapamiętywania nawet kilkunastu ulubionych stacji. Dzięki temu szybko możemy przełączać się pomiędzy kanałami i nie musimy za każdym razem od nowa szukać stacji, które najbardziej przypadły nam do gustu.
 • możliwość nagrywania - ta opcja najbardziej spodoba się osobom, które słuchają audycji radiowych i chciałyby zachować je do ponownego odsłuchania lub ustawić nagrywanie na termin, w którym nie są w stanie wysłuchać programu na żywo.

Jaki typ radia internetowego?

Choć nie jest to najważniejsza cecha odbiornika, warto też zastanowić się, jak powinno wyglądać radio internetowe. Na rynku jest dziś dostępnych wiele modeli o różnym designie. Możemy wybierać z ogromnej palety - od nowoczesnych, minimalistycznych aż po eleganckie, stylizowane na radia sprzed kilkudziesięciu lat. Stojąc przed wyborem modelu, warto więc kierować się tym, by urządzenie jak najlepiej pasowało do wystroju wnętrza. Jeśli mamy mieszkanie w stylu loftowym bardziej na miejscu będzie nowoczesny design, ale gdy lepiej czujemy się we wnętrzach retro, właściwszy będzie model stylizowany na stary. 

Duża rozpiętość istnieje także w rozmiarach odbiorników. Wybierając model dla siebie, warto więc przemyśleć, jak zamierzamy z niego korzystać. Jeśli chcemy mieć wygodny sprzęt do odtwarzania muzyki w domowym zaciszu, najlepiej sprawdzi się model stacjonarny, z dużym wyświetlaczem i wygodnymi przyciskami. W przypadku gdy zamierzamy zabierać odbiornik w podróż czy na imprezy plenerowe, lepiej postawić na mniejszy, lekki model o szerokości nie większej niż 20 centymetrów. Jeśli z kolei chcemy mieć odbiornik, który możemy nosić zawsze przy sobie, możemy też pomyśleć o modelu gniazdkowym. Jest to niewielkie radio wpinane bezpośrednio do kontaktu, a więc o bardzo małych rozmiarach. To rozwiązanie sprawdza się jednak wyłącznie wtedy, gdy zamierzamy słuchać muzyki tylko w pomieszczeniach, w których mamy dostęp do prądu. 
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?