Jak wybrać słuchawki?

Jakie rodzaj słuchawek będzie najlepszy do konkretnych zastosowań?
Jak wybrać słuchawki?
Ten tekst przeczytasz w

Słuchawki to dziś niemal obowiązkowy element elektronicznego ekwipunku. Za ich pomocą słuchamy muzyki, radia czy podcastów, gramy w gry, oglądamy filmy i prowadzimy wideokonferencje online. To sprzęt używany często, dlatego wybór odpowiednich słuchawek to ważna decyzja, której efekt będzie towarzyszył nam właściwie na co dzień. Czym powinny charakteryzować się dobre słuchawki? Jakie rodzaje słuchawek są dostępne? Jak dopasować model do naszych potrzeb? 

Słuchawki nauszne ESPERANZA EH145B Poleasingowy
Słuchawki nauszne ESPERANZA EH145R Poleasingowy
Słuchawki nauszne ESPERANZA EH145K Poleasingowy

Słuchawki nauszne, douszne i dokanałowe

Pierwszym wyborem, którego musimy dokonać, jest decyzja o konstrukcji słuchawek. Te można podzielić na nauszne oraz douszne. Pierwsze utrzymywane są na zewnętrznych małżowinach usznych, drugie umieszczamy bezpośrednio w uchu lub - w przypadku słuchawek dokanałowych, które można nazwać podkategorią słuchawek dousznych - w kanale słuchowym. Wśród słuchawek nausznych według niektórych klasyfikacji rozdziela się jeszcze słuchawki wokółuszne, które opierają się nie bezpośrednio na uchu, a wokół niego. 

Można w uproszczeniu powiedzieć, że słuchawki nauszne zwykle oferują najwyższą jakość dźwięku. Oczywiście nie będzie odnosiło się to do wszystkich możliwych słuchawek, jednak w podobnej klasie cenowej często się to sprawdza. Powód jest prosty - słuchawki nauszne oferują po prostu więcej miejsca na przetworniki, które odpowiedzialne są za odgrywanie dźwięku, dzięki czemu brzmienie jest zwykle pełniejsze i bardziej szczegółowe. 

Słuchawki nauszne mają jednak szereg cech, przez które część osób zdecyduje się na inny rodzaj. Takie słuchawki z uwagi na swoją budowę bywają niewygodne, jeżeli użytkownik nosi okulary, czasem powodując przez to dyskomfort, zwłaszcza podczas użytkowania dłuższego, niż kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Słuchawki nauszne niezbyt komponują się użytkowo także z zimowymi czapkami, a gdy w lecie panują wysokie temperatury, powodują pocenie się ucha.

Słuchawki dokanałowe przez umieszczenie dość głęboko w kanale słuchowym zapewniają solidną izolację od dźwięków tła, co w zależności od naszych preferencji może być zarówno zaletą, jak i wadą. Małe rozmiar zapewniają im wspaniałą mobilność - takie słuchawki bez problemu zmieszczą się nawet w małej kieszeni.

Tradycyjne słuchawki douszne (zwane często “pchełkami” i “młoteczkami”) to swoisty kompromis pomiędzy dwoma powyższymi typami słuchawek. Również są bardzo łatwe w przenoszeniu i transporcie, według części użytkowników znacznie mniej męczą uszy niż słuchawki dokanałowe, a przy tym z uwagi na oparcie na małżowinie rzadko wypadają z ucha - dobrze nadają się więc do słuchania podczas biegania czy uprawiania innych sportów.

Słuchawki bezprzewodowe a słuchawki przewodowe

Kolejnym ważnym aspektem jest decyzja, czy słuchawki mają być przewodowe czy bezprzewodowe. Kabel z jednej strony w pewnym stopniu ogranicza użytkownikowi mobilność i “przykuwa” go do urządzenia odtwarzającego dźwięk, z drugiej jednak porządny przewód zapewnia szybką i wysokojakościową transmisję dźwięku do słuchawek.

Słuchawki przewodowe z uwagi na zazwyczaj wyższą jakość dźwięku (choć nie jest to regułą) są częściej używane w studiach nagraniowych czy przez muzycznych producentów. Ze względu na natychmiastowy przesył fonii teoretycznie lepiej nadają się także do montażu wideo - bezprzewodowe słuchawki mogą generować delikatne opóźnienia, przez co później w filmie dźwięk może minimalnie rozchodzić się z obrazem. 

Słuchawki bezprzewodowe mają jednak szereg zalet - przede wszystkim nie plączą się, przez co niemal od razu są gotowe do użytku. Nie ograniczają także swobody ruchów, zapewniając pełną wolność. Technologią wykorzystywaną przez takie słuchawki do łączności z urządzeniem głównym jest Bluetooth, możemy więc pozwolić sobie na około 10-metrowe oddalenie się od źródła dźwięku. Jeżeli głównym przeznaczeniem słuchawek jest słuchanie muzyki czy podcastów ze smartfona podczas chodzenia w mieście, bezprzewodowy model zapewne nada się świetnie. Oczywiście słuchawki bezprzewodowe z uwagi na brak kablowego zasilania muszą być wyposażone w akumulator, należy więc pamiętać o konieczności ładowania baterii.

Część modeli oferuje połączenie hybrydowe, mając jednocześnie moduł Bluetooth i złącze minijack 3.5 mm - w zależności od aktualnego zapotrzebowania możemy wtedy wybrać sposób połączenia.

Jeżeli decydujemy się na model przewodowy, warto zwrócić uwagę na długość kabla - o ile długi przewód w przypadku słuchawek, z których będziemy korzystać głównie stacjonarnie jest zaletą i zwiększa swobodę ruchów na przykład przy komputerze, o tyle słuchawki miejskie z kilkumetrowym przewodem będą mniej wygodne - powinny odzwierciedlać odległość od kieszeni z odtwarzaczem do uszu.

Słuchawki z dźwiękiem przestrzennym a słuchawki stereo 

Możemy wyróżnić także standardowe słuchawki stereo, które obsługują dwa kanały odtwarzania oraz słuchawki przestrzenne - najczęściej 5.1 (6 źródeł dźwięku) lub 7.1 (8 źródeł dźwięku). Słuchawki przestrzenne są w stanie symulować otoczenie, dzięki czemu na przykład oglądając film mamy kinowe wrażenie bycia w centrum wydarzeń (efekt surround). Jest to ważne zwłaszcza w grach multiplayer, ponieważ dzięki temu możemy lokalizować innych graczy za pomocą dźwięku - wyraźnie słysząc kroki rywala w grach takich jak Call of Duty: Black Ops, PlayerUnknown's Battlegrounds czy Counter Strike: Global Offensive zyskujemy w ten sposób przewagę.

Słuchawki zamknięte a słuchawki otwarte i półotwarte

Jeżeli zdecydowaliśmy się na słuchawki nauszne, przyszedł czas na decyzję, czy chcemy korzystać ze słuchawek otwartych, półotwartych czy zamkniętych. Od tego w dużej mierze zależy poziom izolacji akustycznej od dźwięków otoczenia. Słuchawki zamknięte szczelnie okrywają ucho, nie pozwalając dźwiękom wydostać się na zewnątrz, tymczasem słuchawki otwarte w znacznie mniejszym stopniu separują użytkownika od tła. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że oprócz dźwięku słuchawki zamknięte “przytrzymują” również ciepło, przez co ucho poci się nieco bardziej w trakcie słuchania - zwłaszcza w lecie.

Słuchawki z systemem redukcji szumów

Izolację akustyczną możemy uzyskać także w nieco inny sposób. Niektóre modele słuchawek, zwłaszcza przeznaczonych do użytku w mieście, wyposażone są w system redukcji szumów. Odtwarzając dźwięk o dokładnie przeciwnych parametrach, co typowy miejski szum, niwelują dźwięki otoczenia. Dobrze zaprojektowany moduł redukujący dźwięki tła świetnie sprawdza się na przykład podczas słuchania w komunikacji miejskiej, podczas wycieczki do sklepu czy spaceru obok ruchliwej ulicy.

Jakie słuchawki będą najlepsze?

Odpowiedź zależy wyłącznie od tego, jakie mamy wymagania dotyczące słuchawek. Jakość dźwięku to nie wszystko - liczy się przede wszystkim wygoda użytkowania. Słuchawki powinny pasować specyfikacją techniczną do tego, do czego będziemy je wykorzystywać i przede wszystkim dobrze uzupełniać się z kształtem ucha użytkownika. 
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy