Darmowa telewizja w Internecie – jak uzyskać do niej dostęp?

TV przez internet można zrealizować na wiele sposobów. Jak to zrobić?
Darmowa telewizja w Internecie – jak uzyskać do niej dostęp?
Ten tekst przeczytasz w

Kiedyś, aby oglądać program TV, niezbędne było zainstalowanie anteny zewnętrznej, która odbierała sygnał ze stacji nadawczej. Bardziej zaawansowaną opcją była antena satelitarna lub wykupienie usługi telewizji kablowej. Dzisiaj coraz popularniejsza staje się telewizja internetowa, do której potrzebne jest jedynie połączenie z siecią. W jaki sposób zyskać do niej dostęp? Sposobów jest co najmniej kilka.

TV przez Internet – czym się różni od innych opcji?

Zanim bezpłatna telewizja internetowa stała się tak popularna, do programów TV można było uzyskać dostęp w jeden z poniższych sposobów:

 • za pośrednictwem anteny zewnętrznej,
 • poprzez antenę satelitarną,
 • wykupując usługę telewizji kablowej.

Pierwszy sposób był i jest nadal najpopularniejszą metodą odbierania sygnału telewizyjnego. Aby go uzyskać, wystarczy kupić tradycyjną antenę zewnętrzną (w postaci metalowej konstrukcji) i umieścić ją na zewnątrz budynku w taki sposób, by bez przeszkód mogła odbierać nadawany sygnał. Dostępne są także anteny wewnętrzne, jednak ich działanie może nie być tak efektywne, jak tych mocowanych na elewacji czy dachu budynku.

Anteny satelitarne dają jeszcze większe możliwości, ponieważ umożliwiają odbiór programu telewizyjnego z satelity, dzięki czemu unika się wszelkich zakłóceń związanych z przekazywaniem danych w sposób naziemny. Jeszcze kilkanaście lat temu było to niezwykle popularne rozwiązanie, ponieważ dawało dostęp do dużej liczby kanałów.

Trzecią z możliwości jest wykupienie usługi w firmie dostarczającej telewizję kablową. W takiej sytuacji sygnał TV jest przekazywany do telewizora za pomocą przewodu (najczęściej światłowodu). Zaletą tego rozwiązania jest całkowita niezależność jakości odbioru od warunków pogodowych.

Czym w tym kontekście charakteryzuje się TV przez Internet? Podstawowa różnica polega na tym, że sygnał jest przekazywany, zgodnie z nazwą, z pośrednictwem łącza internetowego. Główną zaletą internetowej TV jest to, że może być ona całkowicie bezpłatna, a do jej odbioru potrzebne jest jedynie połączenie z siecią. 

Co więcej, darmową TV internetową można oglądać, korzystając z różnych urządzeń, aplikacji i akcesoriów. Na które z nich warto się zdecydować? Zobacz dostępne możliwości. 

Darmowa telewizja w Internecie – telewizory z systemem Android

Aby uzyskać dostęp do telewizji internetowej, potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Wystarczy do tego zwykły laptop lub smartfon, jednak nie dla każdego oglądanie programu TV na niewielkim ekranie będzie komfortowe. 
Nowoczesne telewizory są wyposażone w system Android. To sprawia, że można je wykorzystywać do przeglądania zasobów internetowych, w tym przypadku związanych z oglądaniem nagrań wideo. Jeśli zatem kupiłeś telewizor nie wcześniej niż kilka lat temu, z pewnością jest model typu Smart TV, co oznacza, że możesz korzystać z TV internetowej bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania lub korzystania z dodatkowych akcesoriów.
Jak obsługuje się takie urządzenia? Jest to bardzo łatwe. Wystarczy upewnić się, że masz aktywne połączenie sieciowe (Wi-Fi lub przewodowe) i włączyć telewizor. Do wyboru masz korzystanie z telewizji naziemnej lub TV internetowej. 
Co zrobić, jeśli Twój telewizor nie jest wyposażony w łącze internetowe? Wciąż możesz korzystać z darmowej telewizji w Internecie, jednak aby to zrobić, musisz dokupić do niego tzw. TV box. Dzięki temu nawet odbiorniki starszego typu mogą dać pełen dostęp do internetowej TV.
To akcesorium występuje także pod nazwami:

 • set-top box,
 • przystawka STB,
 • dekoder STB,
 • tuner STB.

Jeśli zatem szukasz takiego sprzętu, zwracaj uwagę na wyżej wymienione nazwy, ponieważ są one używane zamiennie. TV box pozwoli Twojemu telewizorowi uzyskać dostęp do sieci, czyli de facto zamieni go w Smart TV – z możliwością korzystania z darmowej telewizji w Internecie. 

TV internetowa – serwisy VOD

Jeśli upewniłeś się, że Twój telewizor można podłączyć do sieci, warto sprawdzić, jakie praktyczne możliwości Ci to daje. Jedną z bardzo rozpowszechnionych metod oglądania TV przez Internet jest korzystanie z serwisów VOD, czyli Video on Demand (z ang. wideo na życzenie). Na czym to polega? Serwisy VOD, wśród których największą popularnością cieszą się:

 • Netflix,
 • HBO GO,
 • Player TV,
 • Ipla,
 • WP Pilot, 
 • TVP VOD,

to platformy, które udostępniają użytkownikom filmy, seriale i programy w dowolnej chwili. To oznacza, że użytkownik może w każdym momencie zyskać dostęp do wybranego materiału. 
Niektóre z serwisów są bezpłatne, inne zaś wymagają ponoszenia miesięcznych opłat za ich użytkowanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ilość i różnorodność programów TV na takich platformach jest ogromna. Można oglądać materiały o niemal dowolnej tematyce, formie i treści. Dlatego właśnie serwisy typu Netflix czy HBO GO cieszą się popularnością użytkowników na całym świecie. 
Z platform VOD można też korzystać na innych urządzeniach z dostępem do Internetu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by oglądać ulubione seriale na ekranie laptopa czy nawet smartfona. To bardzo duża wygoda, ponieważ można korzystać z takiej opcji wszędzie tam, gdzie masz dostęp do sieci, na przykład w podróży.

Darmowa telewizja w Internecie – aplikacje na Android

Wspomniane wyżej rozwiązanie, czyli korzystanie z TV przez Internet za pomocą platform VOD, jest niezwykle doceniane. Filmy i seriale, które są emitowane wyłącznie na jednym z dostępnych serwisów, na przykład Netflix czy Player, stają się często tak popularne, że na stałe wpisują się w popkulturę, a widzowie bardzo często prowadzą na ich temat ożywione dyskusje. Niektóre z serwisów są z kolei tak powszechne, że producenci smart TV czy TV boxów wyposażają piloty w specjalne przyciski, które pozwalają włączyć platformę bezpośrednio za pomocą jednego przycisku.
Taka opcja ma wiele zalet, co jednak jeśli zależy Ci przede wszystkim na tym, aby oglądać aktualny program TV? Na platformach VOD nie zawsze masz dostęp do takich materiałów, jak transmisje meczów, programy informacyjne na żywo, czy choćby prognoza pogody. Jeśli zależy Ci szczególnie na tym, by oglądać bieżący program telewizyjny, a nie masz dostępu do telewizora, również masz do wyboru kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest skorzystanie z aplikacji polskiej Android TV. Na czym to polega?

Dostęp do polskiej TV w Androidzie można uzyskać, instalując w smartfonie lub tablecie jedną z dostępnych aplikacji. Do najpopularniejszych należą:

 • WP Pilot,
 • Videostar TV,
 • Kodi,
 • Yoy.tv.

To tylko niektóre z narzędzi, które dają dostęp do aktualnego programu TV. Można go wyświetlać bezpośrednio na ekranie tabletu lub smartfona – o ile obsługują one system Android. Największą popularnością cieszy się obecnie pierwszy z serwisów, czyli WP Pilot. Daje on dostęp do 31 programów TV na żywo bez żadnych opłat.
Korzystając z jednej z wymienionych aplikacji, możesz oglądać darmową telewizję w Internecie dokładnie w taki sposób, jakbyś robił to za pomocą telewizora z anteną naziemną. Masz zatem dostęp do głównych programów polskiej telewizji, a więc:

 • TVP 1,
 • TVP 2,
 • Polsat, 
 • TVN, 
 • TV4
 • i wielu innych.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że polska Android TV jest w pełni darmowa – nie trzeba podawanych żadnych danych do płatności, numeru karty kredytowej ani logować się do bankowości internetowej. Wystarczy utworzyć konto, aby zyskać dostęp do programów TV.

TV przez Internet w laptopie tablecie i smartfonie

Warto także wspomnieć o niezwykle popularnym serwisie, jakim jest You Tube. Z pewnością nie trzeba go nikomu przedstawiać, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak można go wykorzystać w kontekście oglądania darmowej TV internetowej.

Na tym serwisie można znaleźć nie tylko vlogi, teledyski czy zabawne filmiki ze zwierzętami w roli głównej. Wiele mediów dostępnych za pośrednictwem ogólnodostępnych kanałów, takich jak telewizja naziemna czy stacje radiowe, umieszcza na platformie You Tube swoje materiały. Dlatego nawet jeśli nie masz dostępu do radia czy telewizora, możesz regularnie zapoznawać się z bieżącymi informacjami z kraju i ze świata. Filmy pojawiają się zwykle regularnie o tej samej porze, na przykład wiadomości są emitowane zawsze o 8 rano. 
W serwisie You Tube możesz znaleźć kanały takich nadawców, jak:

 • Radio RMF,
 • Radio Zet,
 • Radio Wnet,
 • Polsat,
 • TVN,
 • TVP.

Są to jedynie przykłady, ponieważ materiałów pochodzących z wielu różnych kanałów jest tam znacznie więcej. Znajdziesz tam oczywiście także programy obcojęzyczne – niemal z całego świata.
Choć You Tube nie jest typowym narzędziem do oglądania TV internetowej, warto korzystać z jego zasobów. Są darmowe, ogólnodostępne, a także można do nich wracać w dowolnym momencie – filmy nie znikają, chyba że zostaną usunięte przez użytkownika, który je dodał. Co więcej, z serwisu można korzystać na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu, czyli Smart TV, tablecie, komputerze stacjonarnym czy telefonie. 

Bezpłatna telewizja internetowa – na co uważać?

Choć dostęp do darmowej telewizji w Internecie nie jest trudny oraz można go uzyskać na wiele różnych sposobów, warto uważać na pułapki, które mogą czyhać w sieci na nieuważnych użytkowników. Mowa przede wszystkim o niezweryfikowanych stronach, które wymagają podania danych, aby uzyskać dostęp do treści, w szczególności chodzi o dane związane z finansami, a więc numery kart kredytowej i tym podobne.
O ile osoby obeznane z funkcjonowaniem Internetu nie powinny mieć problemu z wykryciem oszustwa, o tyle starsi użytkownicy lub dzieci mogą dać się skusić możliwością dostępu do interesujących materiałów w telewizji internetowej. Dlatego nawet jeśli uważasz, że Internet nie ma przed Tobą tajemnic, zachowaj ostrożność, a przede wszystkim przestrzeż swoich bliskich przed podawaniem danych na stronach niezweryfikowanego pochodzenia.

TV internetowa – podsumowanie

Możliwości oglądania darmowej telewizji w Internecie jest wiele. Można zdecydować się na zakup Smart TV, korzystać z platform VOD lub zainstalować aplikację na smartfonie. Zawsze jednak warto zachować ostrożność, szczególnie jeśli chodzi o podawanie wrażliwych danych.

Internet stanowi ogromne ułatwienie i może za pośrednictwem programów TV dostarczyć wiele przyjemnie spędzonych chwil, należy jednak mieć na uwadze, że oszustów nie brakuje, dlatego korzystanie z zasobów sieci zawsze powinno odbywać się z rozwagą.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy