Ratowanie zalanej klawiatury

Czasem zawartość szklanki czy kubka ląduje na klawiaturze. Co wtedy zrobić? Czy da się uratować zalaną klawiaturę?
Ratowanie zalanej klawiatury
Ten tekst przeczytasz w

Choć od najmłodszych lat powtarzano nam, żeby nigdy nie jeść ani nie pić podczas pracy przy komputerze, rzeczywistość często ma inne zdanie. Jeżeli spędzamy przed monitorem wiele czasu, na przykład w związku z pracą zawodową czy rozrywką, trudno powstrzymać się od porannej kawy, popołudniowej herbaty czy obowiązkowych szklanek wody w ciągu dnia. Wiele osób nie wyobraża sobie odchodzenia od sprzętu tylko po to, żeby się napić i uzupełnić płyny.

Nie da się ukryć, że czasem wiąże się to z zalaniem klawiatury i reszty elektronicznych urządzeń. Nieuwaga, domowe zwierzęta, nagły podmuch wiatru - i nagle bum, zawartość kubka czy szklanki ląduje w miejscu, w którym zdecydowanie nie powinna. Co należy wtedy zrobić? Jak uratować zalaną klawiaturę przed zniszczeniem?

Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Klawiatura przewodowa Dell KB813 Smartcard Poleasingowy
Zestaw bezprzewodowy klawiatura + mysz Dell KM636 Poleasingowy

Wodoodporna klawiatura - czy warto?

Najprostszym rozwiązaniem jest wybór wodoodpornej klawiatury. Takie modele najczęściej są pokryte warstwą silikonu, dzięki czemu zalanie w żaden sposób nie wpłynie na działanie sprzętu. Wodoodporne klawiatury są używane w miejscach, w których kontakt z cieczą jest częsty i czasem nieuchronny - w niektórych zakładach produkcyjnych czy na placach budowy. Niewrażliwość na wodę jest jednak czasem okupiona nieco słabszą ergonomią pracy, dlatego dobrze jest przetestować klawiaturę przed zakupem i sprawdzić, czy specyfika pracy na tym egzemplarzu nie sprawia żadnych trudności. 

Inną opcją są “zwykłe” klawiatury, skonstruowane w taki sposób, że zalanie małą ilością cieczy nie powinno spowodować żadnych szkód - w przypadku wylania całej zawartości szklanki zabezpieczenia wbudowane w sprzęt mogą jednak nie wystarczyć, co czasem kończy się terminalną awarią.

Zalana klawiatura - co robić?

W większości przypadków użytkownicy decydują się jednak na tradycyjne modele klawiatur, które źle znoszą kontakt z cieczami. W przypadku zalania pierwsze, co powinniśmy zrobić, to zadbać o bezpieczeństwo. Klawiatura, tak jak inne elementy komputera, jest urządzeniem elektrycznym, a te w kontakcie z cieczami mogą doprowadzić nie tylko do zwarcia, które zniszczy sprzęt, ale również do porażenia prądem. Dlatego najpierw jak najszybciej musimy odłączyć zasilanie - wyłączyć komputer i odłączyć go od prądu, w przypadku bezprzewodowego modelu wyjąć z klawiatury baterie, a jeśli klawiatura jest kablowa, to w następnej kolejności odłączyć przewód z portu.

Kiedy zasilanie jest odłączone, a klawiatura nie sprawia już zagrożenia dla ludzi i sprzętu, kolejnym krokiem jest odwrócenie klawiatury tak, by zablokować cieczy możliwość wpłynięcia głębiej i trwałego uszkodzenia urządzenia. Tak położoną klawiaturę dobrze jest zostawić na kilka godzin, by choć trochę wyschła. W początkowym etapie, czyli chwilę po zalaniu, zdecydowanie nie powinno się “wytrząsać” wody z klawiatury - choć oczywiście przyspieszy to jej osuszanie, grozi również wpłynięciem kropli w najbardziej wrażliwe elementy sprzętu.

Bardzo istotny jest również rodzaj cieczy, która zalała klawiaturę. W przypadku zalania zwykłą wodą zostawienie sprzętu do przesuszenia często wystarcza. Poważniejszy problem pojawia się, gdy wylaliśmy płyn zawierający cukier lub inne substancje, które “przyklejają” się do wewnętrznych elementów klawiatury - słodzona herbata, cola, piwo, drinki, napoje energetyczne czy soki owocowe. W takiej sytuacji po osuszeniu będziemy musieli po osuszeniu delikatnie przeczyścić klawiaturę po uprzednim rozebraniu sprzętu i wyjęciu klawiszy, a w przypadku laptopów odłączeniu całego modułu. Podczas czyszczenia powinniśmy unikać używania akcesoriów higienicznych, których elementy mogą się rwać, a później będą niestety trudne do usunięcia. Do tej kategorii należą na przykład patyczki higieniczne - zdecydowanie lepiej użyć ściereczek z mikrofibry lub podobnie trwałego materiału.

Należy pamiętać, że samodzielne naprawy mogą być niebezpieczne i jeśli nie czujemy się wystarczająco pewnie, najlepszą opcją będzie udanie się do specjalisty z zakresu naprawy sprzętu elektronicznego.

Zalana klawiatura - czego nie robić?

Najgorszym, a zaskakująco często spotykanym pomysłem jest próba odparowania cieczy poprzez wstawianie zalanej klawiatury do piekarnika czy korzystanie z suszarki do włosów. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia klawiatury. Innym niewłaściwym pomysłem jest 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Osuszacz powietrza Dorai D12W Rotenso
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Osuszacz powietrza Dorai D12W Rotenso
Książki z humorem dla młodzieży