Zgubiony telefon – jak go odnaleźć?

Zgubienie smartfona to spory problem. Nowoczesne telefony służą nie tylko do wykonywania połączeń, ale także do robienia zdjęć, korzystania z bankowości mobilnej czy do sporządzania notatek. Jeśli zauważysz, że twój smartfon przepadł, zacznij działać od razu.
Zgubiony telefon – jak go odnaleźć?
Ten tekst przeczytasz w

Istnieją jednak skuteczne patenty na to, aby możliwie jak najszybciej zlokalizować zgubiony telefon. Jak to zrobić?

Zgubiłem telefon – co robić?

To, co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy zauważysz, że zgubiłeś telefon, zależy od tego, jakie zabezpieczenia znajdują się na twoim telefonie, z jakich aplikacji i z jakiego modelu aparatu korzystasz. W niektórych przypadkach, jeżeli smartfon dostanie się w niepowołane ręce, możesz stracić o wiele więcej niż tylko samo urządzenie.

Jesteś w nieco lepszej sytuacji, jeśli zadbałeś o to, aby twój smartfon mógł być odblokowany tylko przy pomocy znanego wyłącznie tobie pinu lub po zidentyfikowaniu twojego odcisku palca. Jednak i wtedy warto podjąć odpowiednie kroki, aby znalazca (który nie zawsze może mieć dobre intencje) lub złodziej nie mogli korzystać z urządzenia i znajdujących się na nim aplikacji. Dlatego też:

 • skontaktuj się ze swoim operatorem i zablokuj kartę SIM

niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem smartfona na kartę czy jesteś związany z operatorem umową abonamentową, niezwłocznie zgłoś się do dostawcy usług. Dzięki temu twój telefon zostanie zablokowany, a znalazca nie będzie mógł wykonywać przy jego pomocy połączeń. Rozmawiając z konsultantem, możesz też poprosić o wydanie duplikatu karty SIM – będziesz mógł włożyć ją do innego smartfona. W ten sposób nie stracisz listy numerów i będzie można się z tobą skontaktować;

 • zgłoś sprawę na policję

Jeśli uważasz, że twój smartfon został skradziony, jak najszybciej udaj się na posterunek policji. Przygotuj wcześniej dowód zakupu telefon (będzie to stanowiło potwierdzenie, że rzeczywiście jesteś jego właścicielem) i opisz całą sytuację dyżurującemu funkcjonariuszowi. Policjant wyda ci potwierdzenie zgłoszenia kradzieży. Z tym dokumentem, dowodem zakupu i tożsamości zgłoś się do operatora, aby nałożył na telefon blokadę IMEI;

 • zadbaj o to, aby smartfon trafił bazy telefonów skradzionych

Będzie ci do tego potrzebny numer IMEI. Znajduje się on w dokumencie potwierdzającym zakup telefonu lub z tyłu jego obudowy. Takiego zgłoszenia dokonasz przez Internet.
Możesz również zacząć prowadzić poszukiwania na własną rękę – służą do tego technologie, w które są wyposażone nowoczesne modele smartfonów.

Jak znaleźć zgubiony telefon?

Smartfony przez większość czasu są połączone z Wi-Fi i GPS oraz z infrastrukturą operatora sieci komórkowej. Właśnie dzięki temu niemal w każdej sytuacji można szybko zlokalizować zagubiony telefon. Oprócz tego istnieją specjalne aplikacje pozwalające na jeszcze szybsze znalezienie zguby. Aby zabezpieczyć się na wypadek zagubienia urządzenia, warto zainstalować na nim:

 • Where’s My Droid – darmowa wersja tej aplikacji pozwala na znajdowanie urządzenia na krótkich odległościach – poszukiwany smartfon zaczyna wibrować lub dzwonić. Ponadto program ten poinformuje użytkownika, jeśli w jego telefonie nieuczciwy znalazca podmieni kartę SIM. Płatna wersja Where’s My Droid daje możliwość również zdalnego czyszczenia danych znajdujących się na smartfonie
 • Android Lost Free – aplikacja ta także wykorzystuje dane GPS, a oprócz tego umożliwia wysyłanie na adres e-mail listy kontaktów z zagubionego telefonu, a nawet zdalne wykonywanie przy jego pomocy zdjęć
 • Cerberus – jeśli na twoim smartfonie będzie zainstalowana taka aplikacja, to w przypadku, gdy go zgubisz, będziesz mógł przy jego pomocy nadal nagrywać odgłosy otoczenia – dzięki temu zbierzesz dowody przeciwko złodziejowi lub nieuczciwemu znalazcy. Ponadto Cerberus pozwala na sprawdzanie położenia zguby i robienie zdjęć zaginionym telefonem
 • Find My Device – to najpopularniejsza aplikacja służąca do znajdowania telefonu – wykorzystuje ona do tego dane pochodzące z Google Maps. Program ten jest kompatybilny z niemal wszystkimi modelami smartfonów.

Jednak nawet jeśli nie zadbałeś o to, aby zainstalować jedną z tych aplikacji na swoim telefonie, nie oznacza to, że nie możesz sam poszukiwać zguby. Producenci nowoczesnych urządzeń przewidzieli najróżniejsze sytuacje i zadbali o bogatą funkcjonalność smartfonów. Podczas poszukiwań można wykorzystać takie funkcje jak znajdowanie telefonu Google lub skorzystać z możliwości chmury iCloud.

Jak zlokalizować zgubiony telefon z oprogramowaniem Android?

Jeżeli jesteś właścicielem smartfona z Androidem, oznacza to, że twój telefon współpracuje z Google. To między innymi dzięki temu znalezienie zagubionego urządzenia nie sprawia większych problemów. Warunkiem jest jednak, aby właściciel telefonu miał konto Google i był na nim zalogowany także na swoim smartfonie.
Zgubę z Androidem znajdziesz, wykorzystując laptop czy tablet i wchodząc na swoje konto Google:

 • na stronie głównej profilu użytkownika znajduje się zakładka „Bezpieczeństwo”
 • wchodząc na tą zakładkę, wyświetlają się kolejne podstrony, a w tym taka, która jest opisana jako „Twoje urządzenia”
 • w zakładce „Twoje urządzenia” znajdują się informacje dotyczące tego, na jakich urządzeniach jesteś zalogowany na swoim koncie Google
 • wybierając z listy smartfon, można uruchomić funkcję „Znajdź telefon” – pozwala ona nie tylko na zlokalizowanie urządzenia, ale też na nadanie komunikatu, uruchomienie sygnału dźwiękowego oraz zdalne usunięcie zapisanych danych.

O to, aby znalezienie telefonu w przypadku jego zagubienia było jak najłatwiejsze, zadbał też producent smartfonów Samsung. Lokalizacja telefonu tej marki jest możliwa dzięki aplikacji ,,Find my mobile’’ – dedykowanej tylko dla aparatów tej firmy. Umożliwia ona zlokalizowanie smartfona, tworzenie zapasowej kopii danych, zablokowanie ekranu i płatności na urządzeniu.
Ponadto pomyślano również o tym, aby przy pomocy tej aplikacji można wyszukać także telefon, który pozostaje w trybie offline. Użytkownikom innych sprzętów Samsung (tabletów, telefonów, laptopów) jest udostępniana informacja, że w pobliżu znajduje się sprzęt tej marki.

Jak wyśledzić telefon z systemem iOS?

Również znalezienie telefonu z systemem iOS nie powinno sprawić problemu – o ile jego właściciel zadbał wcześniej, aby włączyć usługę „znajdź mój telefon”.
Istnieją dwa sposoby na znalezienie zgubionego iPhone’a:

 • pierwszy z nich polega na zalogowaniu się na stronie iCloud – konieczne jest wtedy podanie swojego Apple ID. Po wejściu na swoje konto wystarczy wybrać zaginione urządzenie, dzięki czemu zostanie wyświetlona jego lokalizacja
 • drugim sposobem jest wykorzystanie podczas poszukiwań innego urządzenia marki Apple. Tego, gdzie aktualnie znajduje się smartfon, można dowiedzieć się dzięki opcji „Lokalizator”.

Funkcje znajdowania zaginionych telefonów marki Apple dają również możliwość wysłania na telefon komunikatu, który może być przeczytany przez znalazcę. 

Czy da się namierzyć wyłączony telefon?

Do lokalizowania zagubionych telefonów, wykorzystuje się najczęściej możliwości sieci GPS, niekiedy Wi-Fi, a w szczególnych przypadkach także numer telefonu. Aby smartfon wysyłał sygnał i był widoczny na mapie, musi być uruchomiony. W innym przypadku dowiedzenie się, gdzie aktualnie znajduje się zguba, będzie bardzo trudne.
Niekiedy w Internecie można znaleźć oferty dotyczące lokalizowania wyłączonych telefonów. Tacy ogłoszeniodawcy zapewniają, że znajdą urządzenie np. po wysłaniu do nich płatnego SMS-a. Niestety takie oferty są tworzone przez oszustów – jeśli smartfon jest wyłączony, jego znalezienie dzięki GPS nie będzie możliwe.
Wyłączone urządzenie można znaleźć po numerze telefonu. Taka lokalizacja polega na szukaniu smartfonu na podstawie przypisanego mu numeru IMEI. Jednak tego typu poszukiwania może prowadzić jedynie policja. 

Zgubiony telefon – jak zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji?

Smartfon służy do prowadzenia rozmów telefonicznych, płacenia, robienia zdjęć, nagrywania filmów, jest narzędziem pracy i miejscem, w którym są przechowywane dane na temat jego właściciela. Dlatego jeśli dostanie się on w niepowołane ręce, może oznaczać to poważne problemy.

Przypadkowe zgubienie telefonu może zdarzyć się każdemu – w związku z tym, chcąc przygotować się na taką ewentualność, warto:

 • ustawić blokadę ekranu 

Służą do tego między innymi hasła i numery pin – im są one dłuższe i bardziej skomplikowane, tym mniejsze szanse na rozszyfrowanie takich zabezpieczeń. Można też zdecydować się na odblokowywanie telefonu przy pomocy czytnika linii papilarnych oraz skanera twarzy. Dodatkowo warto zastosować blokadę ekranu z wykorzystaniem wskazywanego palcem wzoru;
zaraz po kupieniu telefonu, zapewnić sobie do niego zdalny dostęp – poprzez zainstalowanie odpowiednich aplikacji.
Zgubiony telefon można odzyskać, lokalizując go przy pomocy sygnału GPS, korzystając ze specjalnych programów na smartfony lub zgłaszając sprawę na policję. Mimo tego warto zadbać o to, aby znalazca lub złodziej nie miał dostępu do danych znajdujących się na urządzeniu, gdyż może być to początkiem poważnych problemów.
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?