Jak odpowietrzyć grzejniki w prosty i szybki sposób? Poradnik domowego majsterkowicza

Wracasz zziębnięty po całym dniu do domu, a tam panuje chłód? Kaloryfery są zimne mimo tego, że włączyłeś je na maksymalną moc? Jedną z najczęściej występujących przyczyn takiego problemu jest obecność powietrza w instalacji grzewczej, czyli zapowietrzenie się grzejników. To bardzo powszechnie spotykana sytuacja zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić.
Jak odpowietrzyć grzejniki w prosty i szybki sposób? Poradnik domowego majsterkowicza
Ten tekst przeczytasz w

Wracasz zziębnięty po całym dniu do domu, a tam panuje chłód? Kaloryfery są zimne mimo tego, że włączyłeś je na maksymalną moc? Jedną z najczęściej występujących przyczyn takiego problemu jest obecność powietrza w instalacji grzewczej, czyli zapowietrzenie się grzejników. To bardzo powszechnie spotykana sytuacja zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić.

Trudno wyobrazić sobie dom bez dobrze funkcjonującej instalacji grzewczej. Dlatego, zanim nadejdzie sezon jesienno-zimowy, trzeba sprawdzić jego stan. Samo uruchomienie źródła ciepła, czyli kotła lub pompy ciepła, nie wystarczy. Trzeba również sprawdzić, czy grzejniki dobrze oddają ciepło i nie emitują żadnego hałasu. Jeśli tak nie jest, należy je odpowietrzyć i ponownie napełnić wodą, aby mogły działać bez zarzutu.

Zapowietrzone grzejniki – przyczyny

Wiele osób zastanawia się, dlaczego grzejniki się zapowietrzają, skoro instalacja grzewcza jest obiegiem zamkniętym, a w jej wnętrzu krąży wyłącznie woda. Jednak przyczyn takiego problemu może być bardzo wiele. Najczęściej są to:

  • nieszczelności w miejscach łączenia różnych elementów – każda, nawet najdrobniejsza szczelina może powodować przedostawanie się do środka powietrza, a na zewnątrz wody. W rezultacie w instalacji powstają puste przestrzenie wypełnione tlenem,
  • częste spuszczanie wody z instalacji i ponowne uzupełnianie jej – podczas wprowadzania nowego płynu do instalacji istnieje ryzyko przedostania się do obiegu powietrza lub zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do korozji poszczególnych elementów,
  • zatory spowodowane niszczeniem części wewnętrznych instalacji – perforacja lub niedrożność rur sprawia, że woda nie może swobodnie krążyć, co prowadzi nie tylko do zimnych grzejników, ale także uszkodzeń całej instalacji grzewczej. 

Przyczyną zapowietrzania się grzejników może być także niewłaściwie wykonane ogrzewanie lub jego uszkodzenie, przez co powietrze regularnie przedostaje się do środka. Dlatego tak istotne jest, aby regularnie sprawdzać stan instalacji i pieca. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystko działa jak należy, a użytkowanie domu lub mieszkania jest bezpieczne. 

Odpowietrzanie – co to jest?

Jeśli grzejniki są zimne, mimo włączonego ogrzewania, należy je odpowietrzyć. Zastanawiasz się, co to oznacza? W skrócie chodzi o usunięcie powietrza z instalacji grzewczej i uzupełnienie wody w jej wnętrzu. Dzięki temu ciśnienie wody w rurach zostanie wyrównane, a grzejniki będą równomiernie ogrzewane. Usunięcie powietrza z instalacji pomaga również usunąć dziwne odgłosy, które się z niej wydobywają i pozwala znów cieszyć się ciszą w domu.

Objawy zapowietrzonych grzejników – jak rozpoznać problem?

Zastanawiasz się, po czym rozpoznać, że grzejniki są zapowietrzone? Oczywistym objawem problemu są zimne lub nierównomiernie ogrzane kaloryfery, czyli u góry zimne, a na dole ciepłe. Problem ten może występować we wszystkich grzejnikach w domu lub tylko w poszczególnych pokojach. Dlatego nie wystarczy sprawdzić jednego kaloryfera – trzeba upewnić się, że każdy element instalacji grzewczej działa prawidłowo.

Często zimne kaloryfery wydają różne dźwięki – stukanie, pukanie, bulgot wody i szum. Choć nie wpływają one na Twój komfort cieplny, to mogą budzić strach zwłaszcza nocą, a także przeszkadzać w śnie lub pracy. 

Pośrednim objawem nieprawidłowo funkcjonującej instalacji grzewczej jest także wzrost rachunków za ogrzewanie. Zimno w domu powoduje, że zwiększasz moc źródła ciepła lub ustawiasz kaloryfery na największą moc. To generuje wzrost zużycia paliwa potrzebnego do działania kotła lub pompy ciepła. A to przekłada się wyłącznie na wzrost Twoich rachunków. 

Zawór do odpowietrzania grzejników – jaki wybrać?

Aby móc usunąć powietrze z kaloryferów, potrzebny jest odpowiedni zawór. Do wyboru są dwa rodzaje: ręczny i automatyczny. Najpopularniejszy jest zawór ręczny. Jest tani, bardzo łatwy w montażu i prosty w obsłudze. W rezultacie każdy może go zainstalować i odpowietrzyć swój grzejnik. Na rynku dostępne są trzy rodzaje zaworów odpowietrzających:

  • na śrubokręt – najrzadziej wybierany model ze względu na niską praktyczność. Aby go użyć, potrzebny jest płaski, mocny śrubokręt, jednak nie każdy ma taki w domu. 
  • z pokrętłem – dobre rozwiązanie dla osób, które często gubią potrzebne klucze. Wygodne i proste w użyciu, jednak istnieje ryzyko, że po latach plastik pokrętła się wyrobi, przez co odpowietrzanie będzie nieskuteczne,
  • na specjalny klucz – najczęściej spotykany zawór w polskich domach. Do zestawu dołączony jest mosiężny, wytrzymały na duży nacisk kluczyk o specjalnej budowie, który wkręca się w redukcyjny korek grzejnikowy. Jednak wadą tego rozwiązania jest to, że można odpowietrzyć grzejnik tylko dedykowanym narzędziem, zatem nie można go zgubić.

Jednak ręczne zawory mają kilka wad – jednego elementu można używać wyłącznie w jednym grzejniku o ciśnieniu maks. 15 barów. Zatem, jeśli w domu jest kilka kaloryferów, do każdego z nich trzeba zakupić osobny odpowietrznik. Na szczęście nie jest drogi – jedna sztuka kosztuje kilka złotych.

BMW 71111103190 wkrętak (śrubokręt)

Automaty do odpowietrzania grzejników – czy warto zainwestować?

Druga opcja to automatyczny odpowietrznik grzejnikowy. Jest to specjalnie zaprojektowane urządzenie, którego zadanie polega na samoczynnym odprowadzaniu powietrza z instalacji grzewczej, aby zawsze pracowała, jak najlepiej. 

Największą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności obsługiwania zaworów przez człowieka. Dzięki temu nie trzeba martwić się stanem instalacji grzewczej. Co więcej, mogą być one zainstalowane zarówno przy grzejnikach ściennych, jak i do ogrzewania podłogowego, nagrzewnicach powietrza, szczytach pionów instalacyjnych, kotłach grzewczych oraz instalacjach z kolektorem słonecznym. 

Zastanawiasz się, jak działają automatyczne odpowietrzniki? Te elementy są zbudowane z cylindrycznego korpusu, wewnątrz którego znajduje się pływak. Gdy powietrze z instalacji przedostanie się do górnej części zaworu, obniża się poziom wody. Wraz z nim spada pływak naciskając specjalną dźwignię, która uruchamia otworzenie się niewielkiego otworu. Nagromadzone powietrze wydostaje się przez szczelinę. W rezultacie pływak się podnosi, aż do momentu zwolnienia dźwigni i zamknięcia wylotu powietrza. 

Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w domach, gdzie mieszkają starsze osoby. Dzięki temu można zadbać o ich komfort cieplny. Jednak to dobry wybór do każdego budynku, niezależnie od liczby grzejników czy rodzaju instalacji, ponieważ zmniejsza ilość obowiązków ciążących na barkach właściciela. Należy tylko pamiętać o tym, że automatyczne pływaki łatwo się psują. Dlatego przed uruchomieniem instalacji trzeba sprawdzić, czy są sprawne. 

Odpowietrzanie grzejnika – ciepłego czy zimnego?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby niedoświadczone, które nigdy nie odpowietrzały instalacji grzewczej, brzmi: usuwać powietrze z grzejnika, który jest ciepły czy zimny? Specjaliści wskazują, że należy to zrobić po zakręceniu zaworu i wystudzeniu kaloryfera. Dzięki temu cały proces nie tylko będzie bardziej efektywny, ale także przebiegnie szybciej.

Jednak nie musisz wystudzać całej instalacji grzewczej. Wystarczy, że zakręcisz zawór przy tym grzejniku, przy którym zamierzasz pracować. Dzięki temu w chłodne dni nie doprowadzisz do wychłodzenia całego budynku i nie zmarzniesz. 

Kolejność odpowietrzania grzejników – od czego zacząć i jak to zrobić?

Zanim zaczniesz odpowietrzać instalację grzewczą, przygotuj miskę lub inne naczynie, do którego będzie spływać woda. Powinno być średniej wielkości, aby zmieścić się pod grzejnikiem i zabezpieczyć jego okolice przed zachlapaniem. W przypadku ręcznych zaworów niezbędny będzie także dedykowany kluczyk lub śrubokręt. 

Jeśli zależy Ci na czasie, pomyśl również o tym, żeby zwiększyć ciśnienie w instalacji do 1,3 atm. Jak to zrobić? Wystarczy dolać wody do rur – dodatkowy płyn wypchnie powietrze do góry, grzejników, dzięki czemu szybciej je usuniesz. 

Samo odpowietrzanie instalacji trwa od kilku do kilkunastu minut i polega na:

  • powolnemu odkręceniu zaworu do momentu, aż z wnętrza grzejnika zacznie wydobywać się syk powietrza,
  • przytrzymaniu pojemnika pod kaloryferem i poczekaniu, aż całe powietrze wydostanie się na zewnątrz, a z jego wnętrza zacznie wypływać woda,
  • zakręceniu zaworu.

Pamiętaj, aby nie pozostawiać otwartego zaworu bez opieki. W każdym momencie może z niego trysnąć woda, która zachlapie otoczenie. Co więcej, jeśli wypłynie zbyt dużo płynu, jej poziom trzeba będzie uzupełnić, a to z kolei niesie ze sobą ponowne ryzyko wprowadzenia do instalacji mikropęcherzyków powietrza. W rezultacie będziesz musiał częściej odpowietrzać grzejniki. 

Odpowietrzanie grzejników – dlaczego trzeba to robić regularnie?

Mieszkasz w domu lub mieszkaniu, gdzie grzejniki ciągle się zapowietrzają i zastanawiasz się, czy regularne usuwanie powietrza z rur jest ważne? Nieprawidłowo funkcjonujące ogrzewanie wpływa przede wszystkim na Twój komfort cieplny, ale nie tylko. 

Obecność powietrza w rurach jest jednym z czynników wywołujących ich korozję. W rezultacie instalacja grzewcza zaczyna być coraz mniej szczelna, a dodatkowo istnieje ryzyko powstania w jej wnętrzu zatorów, które mogą prowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów, a nawet źródła ciepła. Dlatego trzeba regularnie odpowietrzać grzejniki, nawet jeśli nie korzystasz z danych pomieszczeń.

Odpowietrzanie grzejników to proste zadanie nawet dla osoby bez doświadczenia w naprawianiu usterek!


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?