Jak wyczyścić biżuterię? Domowe sposoby

Jak samodzielnie przywrócić blask starej biżuterii? Zobacz porady!
Jak wyczyścić biżuterię? Domowe sposoby
Ten tekst przeczytasz w

Biżuteria - zarówno ta sztuczna, jak i wykonana z wysokiej jakości metali szlachetnych - po pewnym czasie zaczyna czernieć i matowieć, przez co nie nadaje się dłużej do noszenia. W takich przypadkach często albo po prostu na stałe odkładamy ozdobę na półkę albo korzystamy z profesjonalnego czyszczenia u specjalisty. Tymczasem jest jeszcze również trzecia opcja - samodzielne przywrócenie biżuterii pięknego wyglądu. Jakimi sposobami można ją odnowić?

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? 

Biżuterię ze srebra można wyczyścić za pomocą zwykłej sody oczyszczonej. Kilka łyżeczek tej substancji mieszamy z niewielką ilością wody - tak by powstała dość gęsta papka. Następnie bierzemy czysty, miękki materiał lub kawałek papierowego ręcznika, nabieramy na niego nieco pasty i delikatnie pocieramy srebrną ozdobę. Po kilku minutach takiego szorowania biżuteria powinna odzyskać dawny blask. Tego sposobu używamy jednak tylko w przypadku ozdób w całości wykonanych ze srebra. Jeśli wisior, bransoletka czy pierścionek przystrojone są kamieniami szlachetnymi perłami czy bursztynem, nie powinniśmy traktować ich sodą oczyszczoną, bo biżuteria może ulec zniszczeniu.

Srebro możemy również odświeżyć za pomocą pasty do zębów. Tak samo nakładamy tutaj nieco produktu na ściereczkę lub papierowy ręcznik i delikatnie pocieramy powierzchnię biżuterii. Później możemy zostawić pastę na ozdobie na około kwadrans, a następnie umyć całą powierzchnię ciepłą wodą. Bardzo istotne jest, aby używać wyłącznie zwykłej, białej pasty, bez żadnych drobinek ścierających, bo taki produkt mógłby uszkodzić delikatną powierzchnię biżuterii. 

Bardzo skutecznym sposobem na oczyszczenie sczerniałej biżuterii jest również zanurzenie jej w naczyniu wyłożonym folią aluminiową. Jak przeprowadzić taki proces? Bierzemy szklane lub plastikowe naczynie (nie może być metalowe, bo wtedy nie zajdzie odpowiednia reakcja) i wykładamy jego dno folią aluminiową. Następnie kładziemy na folii srebrną biżuterię i zalewamy ją dwiema szklankami gorącej wody zmieszanymi z dwiema łyżeczkami soli i około pięcioma łyżkami octu. Ozdoby moczymy aż do całkowitego wystygnięcia wody, a potem wycieramy je do sucha czystą, miękką szmatką. 

Mało znanym, a skutecznym i bezpiecznym sposobem na zmatowiałe srebro jest… woda po ziemniakach. W takiej wodzie moczymy biżuterię przez około pół godziny, a potem przecieramy miękkim ręcznikiem i lśni jak nowa. Jest to metoda o tyle dobra, że całkowicie bezpieczna również dla kamieni szlachetnych. 

Jak czyścić złotą biżuterię?

Sczerniałe złoto to również problem, z którym w prosty sposób możemy poradzić sobie domowymi metodami. Bardzo dobrze działa na przykład zanurzenie biżuterii w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń oraz łyżeczką sody oczyszczonej. Po około 20-30 minutach takiej “kąpieli” nalot powinien zniknąć, a biżuteria znów wyglądać jak nowa. Warto pamiętać, by osuszać złoto za pomocą bardzo miękkiego materiału, na przykład flaneli, bo szorstkie tkaniny mogłyby porysować delikatną powierzchnię. 

Złotej biżuterii można też przywrócić blask, stosując sok z cytryny albo ocet. Odrobinę jednej z tych substancji wylewamy na wacik i przecieramy całą powierzchnię ozdoby. Później pozwalamy preparatowi działać przez kilka godzin, a następnie myjemy biżuterię w ciepłej wodzie. 

Sczerniałe złoto możemy też potraktować proszkiem do pieczenia. Nabieramy nieco tej substancji na czystą, miękką szmatkę zwilżoną wodą, a następnie przecieramy całą powierzchnię ozdoby. Gdy pojawi się piana, odkładamy biżuterię na godzinę, po czym spłukujemy substancję i polerujemy złoto, tym razem już za pomocą suchej szmatki. 

Jeśli natomiast złoto nie jest poczerniałe, ale stało się stare i matowe, można przywrócić mu blask za pomocą kilku substancji, między innymi: soku z cebuli, denaturatu albo benzyny. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujemy, sposób postępowania jest taki sam. Nasączamy płynem kawałek czystej flaneli i pocieramy powierzchnię biżuterii, aż zacznie błyszczeć. Każda z tych substancji ma jednak na tyle intensywny zapach, że trzeba liczyć się z tym, że po czyszczeniu potrzebne będzie kilka godzin wietrzenia biżuterii.

Jak czyścić sztuczną biżuterię pozłacaną lub posrebrzaną?

Warstwa złota lub srebra na sztucznej biżuterii jest na tyle cienka, że każdy mocniejszy środek może spowodować jej starcie. Dlatego czyszczenie takich ozdób musi się odbywać z zachowaniem bardzo dużej ostrożności. Niewskazane jest tutaj wszelkie tarcie, używanie pasty do zębów, denaturatu czy podobnie mocnych preparatów. Najlepiej poprzestać w tym wypadku na samej ciepłej wodzie z szarym mydłem. Możemy zanurzyć w niej biżuterię lub tylko namoczyć w roztworze kawałek flaneli i delikatnie oczyszczać zabrudzoną czy zmatowiałą powierzchnię. Nie wolno używać do sztucznej biżuterii żadnych chemicznych detergentów przeznaczonych do złota lub srebra, bo ich działanie jest zbyt ostre i może bezpowrotnie zniszczyć ozdobę. 

Jak dbać o biżuterię?

W myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zadbać, żeby czyszczenie po prostu nie było potrzebne. Jak to zrobić? Przede wszystkim właściwie przechowywać ozdoby. Najlepiej, by każdy wisior, bransoletka, pierścionek itd. znajdowały się w osobnym woreczku materiałowym lub folii strunowej. Dzięki temu poszczególne osoby nie stykają się ze sobą (co zapobiega zarysowaniu) i mają ograniczony kontakt z powietrzem. Oprócz tego ważne jest, żeby zawsze trzymać biżuterię w suchym, zacienionym miejscu. Często przypominamy sobie o zdjęciu ozdób tuż przed kąpielą i pozostawiamy ja na łazienkowej półce lub umywalce - to błąd, który powtarzany regularnie mocno niszczy biżuterię. Wilgoć, jaka panuje w tym pomieszczeniu, szybko sprawia, że na ozdobach pojawia się nieestetyczny nalot. Biżuterii nie służy również kontakt ze słońcem, stąd konieczność trzymania jej w miejscu z niewielkim dostępem do światła. 

Na stan ozdób ma wpływ również sposób ich użytkowania. Powinniśmy pamiętać, by zawsze zdejmować je przed myciem, pójściem na basen czy saunę. Nie powinny mieć one również kontaktu z detergentami do czyszczenia, więc na czas sprzątania warto odłożyć je na półkę lub zasłonić gumowymi rękawiczkami. Równie mocno szkodzi biżuterii kontakt z olejkami, kremami, perfumami na bazie alkoholu i innymi kosmetykami używanymi na co dzień. Nie oznacza to oczywiście, że musimy z nich zrezygnować, ale warto pamiętać, by perfumami nie pryskać bezpośrednio na ozdobę, a gdy smarujemy ciało kremem, najlepiej zdjąć biżuterię na czas jego wchłaniania przez skórę. 

  
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?