Hipster – po czym poznasz styl hipsterski?

Niedbały, nieco ekstrawagancki i przykuwający wzrok ubiór, kubek z kawą na wynos w ręce i oryginalne pasje – między innymi to wyróżnia tych, którzy mogą identyfikować się subkulturą z hipsterów.
Hipster – po czym poznasz styl hipsterski?
Ten tekst przeczytasz w

Takie osoby cechuje nie tylko specyficzny wygląd, ale też określony styl życia, zachowania i poglądy. Dowiedz się, po czym jeszcze poznasz prawdziwego hipstera!

Hipsterzy – geneza subkultury

Hipsterzy to stosunkowo młoda, nowoczesna subkultura, choć jej korzenie sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Określenie to stosowano wobec tych, którzy słuchali czarnego jazzu i byli wtajemniczeni w arkana tego muzycznego prądu.
W XX wieku hipsterów nazywano również „Białymi Afroamerykanami”. Były to osoby należące do amerykańskiej klasy średniej, słuchające bebepou (odmiany jazzu cechującego się wyrazistym rytmem, przyspieszonymi frazami i dającego dużą swobodę interpretacyjną). Biali Amerykanie, którzy identyfikowali się z tą subkulturą, odcinali się od mainstreamu, a ich zachowania, sposób bycia nawiązywały wprost do stylu życia czarnych muzyków – tym samym byli oni ponad podziałami kulturowymi i społecznymi.
Następcami pierwszych hipsterów byli bitnicy. Beat Generation to subkultura, która pojawiła się w Nowym Jorku w latach 50. XX wieku. Tak jak dzisiejszy hipsterzy swoim strojem i zachowaniem manifestowali oni, że odcinają się od kultury masowej i konsumpcyjnego stylu życia. Byli to nonkonformiści, osoby eksperymentujące z swoim wyglądem i seksualnością. 

Kim jest współczesny hipster?

To mieszkaniec dużego miasta, który mimo tego, że garściami czerpie z możliwości, jakie daje mu życie w metropolii, za wszelką cenę stroni od tego, co jest uważane za modne i powszechnie pożądane. 
Hipster to pojęcie niejednoznaczne i trudne do zdefiniowania. Osoba taka, zrywając z kulturą masową, wyraża to między innymi swoim strojem. Mimo tego, że jej ubiór można często określić jako chaotyczny, niedbały, a nawet niechlujny i zanadto oryginalny, to ubrania, które nosi, mogą mieć markowe metki. W ten sposób celowo zacierają oni granicę między klasami społecznymi, kiczem, kulturą wysoką i niską, tym co modne i tym, co znajduje się poza głównym nurtem.

Hipster to zwykle młoda osoba należącą do klasy średniej, która:

 • szuka niszowych pasji i rozrywek
 • wybiera niebanalne elementy stroju, bawi się modą, łączy różne style
 • słucha alternatywnej, niszowych gatunków muzycznych i mało znanych zespołów
 • jest skoncentrowana na rozwoju intelektualnym
 • zazwyczaj uprawia wolny zawód

jest aktywnym uczestnikami kultury – czyta książki, chodzi na koncerty, uczestniczy w różnego rodzaju alternatywnych festiwalach, interesuje się fotografią, kinem i szeroko pojętą sztuką niezależną.

Styl życia hipstera

Hipsterzy nie lubią muzyki, którą można usłyszeć w radiu, multipleksów i popularnych filmowych produkcji, nie kupują ubrań w sieciówkach, mieszkają w centrach dużych miast i stronią od pracy na etacie. Mimo tego nie chcą przeprowadzać rewolucji obyczajowej – wolą jedynie odcinać się od tego, co komercyjne. 
Hipster może jeździć starym rowerem w stylu vintage – np. na holenderce czy wysłużonej kolarzówce. Nosi ubrania z drugiej ręki lub wybiera bardzo oryginalną odzież od młodych, niezależnych projektantów. Bywa na mieście, stołuje się w małych knajpach, lubi rzemieślnicze trunki, często jest wegetarianinem i dużo czasu poświęca na miejskie, czasami nietypowe rozrywki. Chodzi do kin studyjnych, ceni nieżelazne, europejskie produkcje i odwiedza klimatyczne kawiarnie.

Hipsterzy uciekają od zaszufladkowania, dlatego nie znoszą, kiedy identyfikuje się ich z tą subkulturą. Są tolerancyjni, bardzo otwarci, nie uznają podziałów ze względu na rasę, status społeczny czy orientacją seksualną. Dbają o środowisko, zwracają uwagę na kwestie ekologii, a robiąc zakupy, wybierają produkty powstające z materiałów pochodzących z recyclingu. Jednocześnie chętnie korzystają z dóbr cywilizacyjnych – używają nowoczesnych telefonów i gadżetów elektronicznych.

W co ubierają się hipsterzy?

Ubiór to jeden z najbardziej wyrazistych atrybutów hipstera. Taka osoba celowo unika wkładania na siebie tego, co modne. Mimo tego odzież, którą noszą hipsterzy często inspiruje projektantów sieciówek i ubrania takie pojawiają się w kolekcjach dostępnych na sklepowych wieszakach. Dlatego też ci, którzy przynależą do tej subkultury, nieustannie eksperymentują z garderobą, zestawiają elementy garderoby w różnych stylach, bawią się kolorami, deseniami, fakturami tkanin i konwencjami.

Co wkłada na siebie wzorcowy hipster?

 • ubrania inne niż wszyscy – hipsterzy w poszukiwaniu oryginalności kupują odzież w second handach, na pchlich targach, na aukcjach internetowych, w mało znanych e-sklepach lub od osób, które tworzą rękodzieło. Nie stronią też za wszelką ceną od markowych ubrań – ważne, aby elementy garderoby były unikalne. Hipsterzy wybierają wyraziste wzory, kolory, łączą ze sobą z pozoru niepasujące do siebie dodatki. Ich styl można ocenić jako nonszalancki, awangardowy i mało formalny;
 • kraciaste, flanelowe koszule, wąskie jeansy typu rurki i spodnie z celowo zrobionymi przetarciami lub dziurami;
 • duże, obszerne swetry i bluzy typu oversize;
 • ubrania – koszulki, t-shirty, bluzki – z printami w postaci grafiki lub napisów;
 • ciekawe nakrycia głowy – hipster, chcąc wyrazić swój styl, często nie zwraca uwagi na pogodę. Dlatego osoby takie nawet wiosną czy latem noszą czapkę typu beanie, czyli uszytą z trójkątnych kawałków materiału, której dolną krawędź wywija się na zewnątrz. Nierzadko można spotkać hipsterów – i to zarówno kobiety, jak i mężczyzn – w kapeluszach z dużym rondem. Ci drudzy jako nakrycie głowy wybierają też niekiedy przykuwające uwagę meloniki;
 • okulary – dotyczy to także tych, którzy nie mają wady wzroku. Stylizacja hipstera jest podkreślana zwykle przez okulary w grubej, masywnej lub drucianej oprawce lub przez klasyczne kujonki. Popularnym modelem wśród przedstawicieli tej subkultury są również nieco staromodne lenonki;
 • niesztampowy krawat i wyrazistą muchę – styl hipstera jest nieoczywisty i trudny do sklasyfikowania. Dlatego tak eleganckie dodatki jak mucha i krawat są dość często łączone ze zdecydowanie mniej oficjalnymi ubraniami. Stanowią one np. gustowny akcent do kolorowej, wzorzystej koszuli noszonej w zestawie z krótkimi spodenkami;
 • oryginalne buty – na nogach hipstera można zwykle zobaczyć wygodne, kolorowe trampki, tenisówki, a niekiedy lordsy czy sznurowane sztyblety
 • charakterystyczne dodatki – hipsterzy wybierają też często wygodne, praktyczne torby, oraz plecaki typu worki. Stylizację podkreślają, zakładając również szelki czy kolorowe szale i chusty. 

Jeśli chodzi o wygląd osób przynależących do tej kultury, to jest on stylizowany na niedbały. Mężczyźni mają niekiedy dłuższy, ale starannie przystrzyżony zarost, natomiast panie stawiają zarówno na artystyczny bałagan na głowie, jak i na równo przycięte grzywki.

Jak mieszkają hipsterzy?

Typowy hipster żyje w mieście, a w jego mieszkaniu panuje przemyślany i dokładnie zaplanowany chaos. Aranżując przestrzeń, sięga on po różne, na pierwszy rzut oka nie komponujące się ze sobą dodatki, łączy nowoczesne detale z akcentami w stylu retro i tworzy dzięki temu nietypowe, bardzo oryginalne, ale spójne wnętrze. Hipsterzy lubią dość surowy styl i chętnie wybierają mieszkania w kamienicach czy typu loft.
Aby urządzić własne cztery kąty, przedstawiciele hipsterskiej subkultury sięgają po:

 • drewniane palety – powstają z nich stoliki kawowe, ławy, a nawet siedziska i wygodne kanapy oraz meble na taras;
 • wyposażenie z drugiej ręki – urządzając mieszkanie, hipster stara się szukać tego, co oryginalne. Nierzadko decyduje się na zakupy na pchlich targach, kiermaszach, targowiskach, przeszukuje strychy – wybiera meble nadające się do renowacji i daje im drugie życie;
 • rękodzieło – hipsterskie wnętrza zdobią patchworkowe narzuty, pledy, ceramiczne figurki;
 • plakaty, grafiki, naklejki ścienne.

W mieszkaniu hipstera czasami na ścianie wisi rower, a jednym z elementów wyposażenia może być PRL-owska meblościanka. Taka przestrzeń jest też eklektyczna – obok surowych metalowych krzeseł są umieszczane fotele-uszaki, a ostre, wyraziste kolory korespondują ze stonowanymi odcieniami.

Co jedzą hipsterzy?

Większość hipsterów ceni zdrowy styl życia i ekologiczne jedzenie, a duża część z nich jest wegetarianami lub weganami. Chętnie kupują eko produkty, a owoców i warzyw szukają na lokalnych bazarach. Jeśli jedzą na mieście, wybierają małe restauracje oraz food trucki – pod warunkiem, że serwowane jedzenie jest odpowiednio wysokiej jakości.

Hipsterzy chętnie piją rzemieślniczo produkowane napoje – i to zarówno te z procentami, jak i bez. Wybierają lokalne piwa z małych browarów, naturalne lemoniady i raczą się kawą w modnych kawiarniach.
Bycie hipsterem nie oznacza jedynie noszenia oryginalnej, niesztampowej garderoby i słuchania alternatywnej muzyki. Osoby identyfikujące się z tą subkulturą starają się oderwać od kultury masowej, komercyjnych rozrywek, tego co modne i popularne. Hipsterzy są otwarci, nie mają buntowniczych zapędów, ciągle eksperymentują ze swoim wyglądem i cenią wszystko to, co znajduje się poza mainstreamem. 
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy