Poliester - co to jest? Jakie ma właściwości?

Poliester to jeden z najpopularniejszych materiałów na świecie. Czym się charakteryzuje? Jakie ma zalety i wady?
Poliester - co to jest? Jakie ma właściwości?
Ten tekst przeczytasz w

Poliester jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów w branży tekstylnej. Jego wytrzymałość i niskie koszty produkcji sprawiają, że producenci często stosują go w ubraniach, ale nie tylko. Domieszki poliestru znajdują się również materiałach pod zasłony, pościel, koce, plecaki czy nawet namioty. Czym jednak dokładnie jest poliester i jakie wykazuje właściwości?

Poliester - co to jest?

Poliester jest materiałem sztucznym, niewystępującym w przyrodzie, a dokładnie syntetycznym włóknem, które powstaje z PET, czyli politereftalanu etylenu. PET jest szeroko stosowany nie tylko w branży tekstylnej, ale też na przykład przy produkcji butelek plastikowych, lin, obudowań sprzętów elektrycznych i wielu innych przedmiotów. Receptura poliestru została opracowana przez dwóch brytyjskich chemików w latach 30. XX wieku, a opatentowana w 1941 roku. Od tej pory zyskiwała coraz większą popularność, aż w końcu materiał ten w tej czy innej postaci znalazł się w każdym domu. Najprościej można powiedzieć, że jest to włókno, na które składają się estry, alkohole i kwasy zmieszane w odpowiednich proporcjach.

Jakie są właściwości poliestru?

Poliester jest materiałem bardzo wytrzymałym i elastycznym. Słabo chłonie wodę i przepuszcza powietrze, dlatego idealnie nadaje się na przykład jako materiał do kurtek przeciwdeszczowych. Nie rozciąga się i nie jest podatny na uszkodzenia, przez co długo znakomicie się prezentuje.

Poliester w ubraniach

Ubrania z poliestru zyskały ogromną popularność w latach 70., kiedy to świat zachwycił się jego elastycznością i tym, że nie wymaga on prasowania. Stał się jednym z najpopularniejszych materiałów tych czasów, używanym do produkcji dzwonów i obcisłych topów, łączonym z koturnami i połyskującym makijażem. Dlatego w późniejszych latach budził skojarzenia z kiczem i na pewien czas odszedł do lamusa. Obecnie jednak z powrotem zaczynamy doceniać jego walory. Używany jest głównie jako materiał do szycia ubrań sportowych. Tkaniny poliestrowe są elastyczne i łatwo dopasowują się do sylwetki, a dodatkowo szybko wysychają, więc idealnie nadają się na stroje do biegania, spinningu czy innej formy intensywnego treningu. Warto jednak wybierać wyłącznie materiały z dobrej jakości poliestru, bo te pozwalają skórze oddychać. Najlepszym rozwiązaniem są tu membrany półprzepuszczalne, które nie chłoną wody, ale dobrze odprowadzają parę wodną.  

Oprócz tego poliestrowy materiał idealnie nadaje się też pod kurtki, bo ma niską higroskopijność (słabo chłonie wodę) i bardzo dobrze osłania przed wiatrem, więc zapewnia ochronę przed chłodem. Do produkcji kurtek, plecaków i innych elementów, które mają być odporne na deszcz, najlepiej użyć tkaniny z mikrowłókien, która zapewnia największą skuteczność przy maksymalnym komforcie. 

Z włókien poliestrowych wykonywane są również ubrania polarowe. Jak wszyscy mieliśmy okazję sprawdzić, są one bardzo ciepłe i miękkie, ale muszą być bardzo dobrej jakości, by skóra mogła przez nie swobodnie oddychać.

Ubrania z dodatkiem poliestru

Bardzo dobrym rozwiązaniem są ubrania, które nie zostały całkowicie wykonane z poliestru, ale mają w składzie jego domieszkę. Naturalne materiały w połączeniu z poliestrem stają się bardziej wytrzymałe i odporne na rozciąganie, a dodatkowo dużo mniej będą się gnieść. Podsumowując, dzięki połączeniu naturalnych włókien z syntetycznymi, możemy cieszyć się zaletami zarówno tych pierwszych, jak i drugich. Warto jednak wiedzieć, że im więcej poliestru będzie w składzie, tym mniej oddychająca i wygodna do noszenia będzie tkanina. Optymalna ilość poliestru w mieszance pod materiał na ubrania to około 30%. 

Najważniejsze zalety ubrań z poliestru:

  • łatwe do czyszczenia - bez problemu można ścierać z nich plamy i prać je w pralce. Nie kurczą się ani nie odkształcają, a przeważnie nie wymagają też prasowania,
  • niska cena - koszt produkcji materiału poliestrowego jest niewielki, dlatego ubrania z tej tkaniny można kupić nawet za kilkanaście złotych,
  • nie blakną - nawet po wielu praniach ubrania zachowują swój kolor. Co więcej, łatwo można je barwić na dowolne odcienie,
  • są wytrzymałe - rzadko niszczą się podczas intensywnego użytkowania i długo świetnie wyglądają,
  • nie chłoną wody - co czyni z nich świetne ubrania przeciwdeszczowe,
  • są odporne na mole - bez problemu można je przechowywać w każdej szafie nawet przez długie lata.

Wady ubrań poliestrowych

mają niską przepuszczalność powietrza - dlatego w ubraniach poliestrowych skóra nie oddycha. Wyjątkiem są tkaniny półprzepuszczalne, które umożliwiają odprowadzanie pary wodnej,
powodują pocenie się - sztuczny, słabo przepuszczalny materiał sprawia, że szybko się pocimy i ciało zaczyna wydzielać intensywny, przykry zapach,
często się elektryzują - mogą przyczepiać się do ciała czy rajstop, co powoduje dyskomfort przy noszeniu. 

Poliester to materiał o wielu pozytywnych właściwościach, który spr awdza się w przypadku konkretnych typów ubrań. W innej odzieży świetnie działa jako domieszka do naturalnych włókien, więc zdecydowanie warty jest wykorzystania.
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?