Prostownica do włosów - jak wybrać?

Wybór prostownicy ma ogromne znaczenie dla kondycji włosów. Zobacz nasz poradnik!
Prostownica do włosów - jak wybrać?
Ten tekst przeczytasz w

Prostownica do włosów to urządzenie, które ratuje w kryzysowej sytuacji wiele z nas. Gdy włosy zupełnie się nie układają i wydają się niemożliwe do ujarzmienia, szybko pozwala nam zaprowadzić porządek na głowie. Jak jednak wybrać odpowiednią prostownicę z bogatej oferty dostępnych modeli? Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że płacimy za jakość, a nie piękny wygląd lub znaną markę? Oto kilka wskazówek.

Jaka moc prostownicy?

Możemy dziś znaleźć w sklepach prostownice o przeróżnej mocy - od 25 W aż do 220 W. Jest to parametr, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, bo od niego zależy czas nagrzewania urządzenia. Im mniejsza moc, tym dłużej sprzęt przygotowuje się do pracy. Jeśli więc wybierzemy prostownicę o niewielkiej mocy, musimy liczyć się z tym, że rozgrzanie jej będzie wymagało nawet kilku minut - a to sporo, zwłaszcza gdy rano spieszymy się do pracy czy innych obowiązków. Urządzenie o dużej mocy jest gotowe do pracy w ciągu kilkunastu sekund, więc jest dużo wygodniejsze w użytkowaniu.

Zwróć uwagę na typ powłoki

Bardzo istotny jest również materiał, z którego wykonano powłokę stykającą się z włosami - to od niego zależy, w jakim stopniu kosmyki będą się niszczyć przez stylizację. Z czego może być wykonana taka płytka? Możliwości jest kilka. 

 • płytka teflonowa - pojawiała się najczęściej w starszych modelach prostownic. Główną zaletą urządzeń z taką płytką jest atrakcyjna cena. Płytka z teflonu rozgrzewa się nierównomiernie, co sprawia, że włosy mogą się przypalać i niszczyć. Teflonowe prostownice bywają również nietrwałe.
 • płytka ceramiczna - wariant dużo bezpieczniejszy dla włosów. Ceramiczna powłoka nagrzewa się równomiernie i zapewnia dobry poślizg, dzięki któremu prostowanie pasm jest łatwe i bezpieczne. 
 • płytka ceramiczno-keratynowa - ma wszystkie zalety ceramicznej płytki plus bonus - keratynową powłokę, która odżywia i pielęgnuje włosy, sprawia, że są miękkie i miłe w dotyku. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że cena takiego urządzenia jest wyższa niż wcześniej wymienionych.
 • płytka ceramiczno-turmalinowa - w tym wariancie płytka pokryta jest turmalinem wydzielającym jony ujemne. Dzięki temu włosy mniej się elektryzują, a fryzura jest gładsza. Jony pomagają też domknąć łuski włosa, dzięki czemu kosmyki są mniej podatne na utratę wody i niszczenie. 
 • płytka tytanowa - charakteryzuje się największą trwałością. Trudno ją uszkodzić, a nagrzewa się równomiernie, więc jest stosunkowo bezpieczna dla włosów.
 • płytka lustrzana - sprzęty z taką płytką są uważane za jedne z najlepszych na rynku. Bardzo szybko się nagrzewają i nadają włosom piękny blask.
 • płytka diamentowa - bardzo odporna na uszkodzenia, świetnie radzi sobie z włosami mało podatnymi na prostowanie - na przykład naturalnie kręconymi. 

Wielkość i szerokość płytki w prostownicy

Wydawać by się mogło, że im większa i szersza płytka prostownicy, tym lepiej, ale nie zawsze ta zasada się sprawdza. Owszem, taka płytka jest doskonała do prostowania grubych, mocnych włosów, zwłaszcza tych kręconych. Jeśli jednak mamy cienkie, zniszczone kosmyki, lepiej sprawdzi się model z wąską, stosunkowo niewielką płytką. Takie urządzenia są też wskazane w sytuacji, gdy chcemy za pomocą tego sprzętu nie tylko prostować, ale też zakręcać włosy. Tak, nie wszyscy wiedzą, że prostownica może również służyć do robienia loków. Nadają się jednak do tego tylko te modele, które są wąskie i mają zaokrąglone krawędzie. 

Wielkość i szerokość płytki ma też spore znaczenie, jeśli często podróżujemy i zabieramy ze sobą sprzęty do stylizacji. W takim wypadku również najlepiej sprawdzi się niewielki model prostownicy, który łatwo zmieścić w podróżnej torbie. 

Regulacja temperatury

Każdy (lub niemal każdy) model prostownicy ma opcję regulacji temperatury, ale warto zwrócić uwagę, z jaką rozpiętością mamy tu do czynienia. Włosy cienkie, zniszczone zabiegami fryzjerskimi powinniśmy prostować w maksymalnie 170 stopniach Celsjusza, natomiast grube pasma nie rozprostują się w temperaturze niższej niż 230 stopni. Warto zwrócić uwagę, czy prostownica podaje dokładne informacje o stopniu nagrzania (konkretną liczbę), czy też nie pokazuje cyfrowej skali.

Opcją, która ułatwi stylizację włosów, jest także przycisk blokujący temperaturę. Dzięki tej funkcji możemy uniknąć przypadkowej zmiany ustawień i nadmiernego przypalenia włosów podczas układania. 

Jakie dodatkowe funkcje może mieć prostownica?

Warto pamiętać, że prostownica może mieć dodatkowe funkcje, które pomagają zadbać o włosy i ułożyć efektowną fryzurę. Wśród dostępnych opcji warto zainteresować się szczególnie takimi jak:

 • czujnik nawilżenia włosów - dzięki tej opcji prostownica sama odczytuje, w jakiej kondycji są nasze włosy, i na tej podstawie dobiera dla nich optymalną temperaturę prostowania. Inteligentna funkcja zapewnia włosom bezpieczeństwo podczas zabiegu. 
 • wydzielanie pary - działa na podobnej zasadzie co w żelazku. Zaletą opcji jest to, że pozwala bezpiecznie prostować nawet wilgotne pasma. Dzięki niej można efektywnie prostować naturalnie kręcone włosy, bez katowania ich ekstremalnie wysokimi temperaturami. Odmianą tego typu prostownicy jest urządzenie ze zbiornikiem na keratynę, do którego możemy wlewać ten preparat będący naturalnym budulcem włosów. Jest on emitowany wraz z parą i odżywia kosmyki podczas prostowania. 
 • płytka chłodząca - znajduje się obok płytki prostującej. Jest wykonana z marmuru lub innego materiału, który się nie nagrzewa, i od razu po wyprostowaniu chłodzi każde pasmo. Dzięki temu od razu domykane są łuski, a włosy mniej się niszczą. 
 • jonizacja - prostownice emitujące jony sprawiają, że włosy mniej się elektryzują, a cała fryzura jest gładsza. 
 • automatyczne wyłączanie - tej funkcji nie trzeba tłumaczyć. Jest przydatna zwłaszcza w przypadku zapominalskich, zapewnia w pełni bezpieczne użytkowanie.
 • ultradźwięki - modele z tą funkcją lepiej wygładzają włosy i sprawiają, że lepiej chłoną one składniki odżywcze z kosmetyków.

Akcesoria do prostownicy

Szukając najlepszego dla nas modelu prostownicy, możemy też zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria producent dołącza do zestawu. Przydatne na pewno jest tutaj etui na sprzęt, odporne na działanie wysokich temperatur, dzięki któremu możemy spakować prostownicę nawet bezpośrednio po użyciu. Gadżetem przydatnym na co dzień jest też termoodporna podkładka, na którą można odłożyć gorące urządzenie podczas wydzielania kolejnego pasma do prostowania. 

Osobom, które lubią eksperymentować z fryzurami, przydadzą się również wymienne nakładki na prostownicę. Dzięki nim za pomocą tego samego urządzenia można nie tylko prostować włosy, ale i je zakręcać, unosić u nasady czy podkręcać końcówki.  
 

 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?