Jak pozbyć się plam z ubrań? Sprawdzone domowe sposoby

Skuteczne usuwanie plam z kawy czy wina nie jest trudne - zobacz poradnik!
Jak pozbyć się plam z ubrań? Sprawdzone domowe sposoby
Ten tekst przeczytasz w

Wystarczy chwila nieuwagi, by na naszej ulubionej koszuli czy nowych spodniach pojawiła się plama z kawy, herbaty, wina czy innego napoju lub potrawy, które akurat mamy pod ręką. W takiej sytuacji z reguły pojawia się element paniki, pytanie, co zrobić i czy zwykłe pranie pozwoli nam pozbyć się problemu. I często niestety ono nie wystarcza, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy w stanie włożyć odzieży do pralki natychmiast. Warto więc wiedzieć, jak bez stresu poradzić sobie z najczęściej występującymi plamami za pomocą domowych, bezpiecznych sposobów. 

Jak pozbyć się plam z herbaty?

Zacznijmy od jednego z najbardziej popularnych typów plam, czyli tych z herbaty. Wywabianie każdej świeżej plamy rozpoczynamy od obfitego spłukania jej ciepłą wodą - to pierwszy etap, który co prawda nie spowoduje całkowitego zniknięcia problemu, ale pomoże nam w usunięciu napoju z tkaniny. Następnie mamy kilka opcji - w zależności od tego, jakimi środkami dysponujemy. Jeśli ubranie jest białe lub jasne, możemy polać poplamione miejsce sokiem z cytryny i pozostawić tak na kilka minut. Następnie spłukujemy cytrynę ciepłą wodą i normalnie pierzemy ubranie w pralce. 

Skutecznym sposobem na walkę z plamami z herbaty jest również… białe wino. Mało kto spodziewałby się, że to środek, który może pomóc w czyszczeniu, ale praktyka pokazuje, że świetnie radzi sobie z wywabianiem herbaty, zwłaszcza z wełnianych ubrań. Winem polewamy tkaninę i pozostawiamy na 10-15 minut, po czym zmywamy wodą. 

Trzecim sposobem na uciążliwe plamy z herbaty jest zwykłe szare mydło. Nacieramy nim miejsce, które zostało zabrudzone, i wypłukujemy osad z tkaniny. Oczywiście również po tym zabiegu konieczne jest normalne pranie ubrania - ręcznie lub w pralce.

Jak pozbyć się plam z kawy?

Plamy z kawy są bardzo podobne do tych z herbaty i często można je usunąć tymi samymi sposobami. Oprócz tego są jednak również inne sposoby na ich wywabienie. Jednym z nich jest użycie wody utlenionej wymieszanej w proporcjach pół na pół ze zwykłą wodą. Zostawiamy ją na ubraniu na moment, a potem tradycyjnie - zmywamy i pierzemy tkaninę.

Kolejnym domowym sojusznikiem w walce z plamami od kawy jest soda oczyszczona. Posypujemy nią zabrudzone miejsce, koniecznie wcześniej zwilżając tkaninę. Nie ma ustalonej zasady, jak długo soda powinna działać na plamę - warto trzymać ją co najmniej kilkanaście minut, obserwując, czy zabrudzenie zaczyna schodzić. Trudniejsze zabrudzenia mogą wymagać dłuższego kontaktu z tą substancją. 

Sposobem na kawę jest także żółtko kurzego jaja. Należy oddzielić je od białka i roztrzepać razem z kilkoma kroplami alkoholu oraz ciepłą wodą. Taką mieszankę rozkładamy na plamie za pomocą ściereczki, ręcznika czy gąbeczki i delikatnie pocieramy, dopóki plama nie zostanie wywabiona. Gdy odzież jest już czysta, spłukujemy substancję, najlepiej zimną wodą. 

Jak pozbyć się plam z wina?

Każdy, kto próbował sprać plamę z czerwonego wina wie, jak trudne jest to zadanie. Samo pranie nie wystarcza, nawet jeśli zabrudzenie jest bardzo świeże. Można jednak pozbyć się go za pomocą białego wina lub szampana. Jeśli zalejemy tę plamę jednym z podanych alkoholi w ciągu kilku minut od jej powstania, powinna ona zniknąć bez śladu.

Jeśli nie mamy pod ręką białego wina ani szampana, możemy skorzystać z substancji, której zwykle jest pod dostatkiem w każdym domu - soli kuchennej. Świeżą plamę zasypujemy grubą warstwą soli, a następnie moczymy w bardzo zimnej wodzie. Po około pół godziny wyjmujemy tkaninę i pierzemy ze zwykłym płynem do danego rodzaju tkanin. W większości przypadków po takim zabiegu odzież wygląda jak nowa. 

Jeśli nie zauważyliśmy plamy od razu i nie zadziałaliśmy szybko, plamę trudniej będzie usunąć, ale nie jest to niewykonalne. Dobrze sprawdza się w takim wypadku krem do golenia. Odrobinę kosmetyku nakładamy w miejscu zabrudzenia i pozostawiamy na kwadrans, a potem pierzemy tkaninę w ciepłej wodzie z mydłem. 

Jak się pozbyć plamy z tłuszczu?

Plamy z tłuszczu to jedno z najbardziej uporczywych zabrudzeń, na które potrzebujemy specjalnych środków. Jedną z takich substancji do zadań specjalnych jest benzyna. Trzeba pamiętać, że benzyny nie można stosować w obfitych ilościach. Kilkoma jej kroplami nasączamy wacik lub szmatkę i delikatnie pocieramy zabrudzone miejsce - uważnie, by nie zetrzeć z tkaniny koloru. Później płuczemy tkaninę w ciepłej wodzie i w razie potrzeby powtarzamy zabieg. Trzeba się liczyć z tym, że po “kuracji” benzyną odzież będzie nią bardzo intensywnie pachnieć, więc po wywabieniu plamy przyda się też zwykłe pranie.

Jeśli poplamiona tkanina jest bardzo delikatna - na przykład jedwabna lub wełniana - musimy podejść do problemu nieco ostrożniej. Wtedy warto wykorzystać substancję, która może wchłonąć tłuszcz z tkaniny - czyli na przykład mąkę ziemniaczaną. Posypujemy nią obficie plamę i pozostawiamy na kilka minut. Następnie czyścimy zabrudzenie, używając na przykład nowej, czystej szczoteczki do zębów. Ostatnim etapem wywabiania jest wypranie tkaniny w ciepłej wodzie. 

Bardzo prostym sposobem na tłuste plamy jest także płyn do mycia naczyń - w końcu jego główną rolą jest radzenie sobie z tłuszczem. Możemy polać nim zabrudzoną tkaninę i pozostawić na kilka minut, a następnie delikatnie potrzeć i spłukać wodą. Bardzo ważne jest jednak, żeby nie używać tu ani gorącej, ani ciepłej wody - wskazana jest wyłącznie zimna. 

Jak się pozbyć plamy z czekolady?

Plamy z czekolady zdarzają się częściej, niż można by się spodziewać. Mogą one pojawić się przez naszą nieuwagę czy nawet brudne paluszki dziecka. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zanurzenie ubrania na kilka minut w mleku. Dzięki niemu plama zostanie w dużym stopniu wywabiona, a reszty można się pozbyć zwykłym praniem w pralce automatycznej. 

Z pomocą przy czekoladowych plamach przychodzi również ocet. Warto jednak zadbać, by stosować go w odpowiednich proporcjach, bo inaczej może on zniszczyć tkaninę. Do szklanki wody powinniśmy dodać około 2 łyżeczek octu i zalać mieszanką zabrudzenie. Następnie wystarczy wyprać ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania.

Co jeszcze może pomóc w takiej sytuacji? Podobnie jak przy plamie z kawy, warto spróbować usunąć plamę sodą oczyszczoną. W tym przypadku należy nałożyć na zabrudzenie około łyżeczkę substancji rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody. Plama powinna się w ten sposób odmaczać przez kilkanaście minut, a spłukanie i wypranie odzieży to sposób, by do reszty pozbyć się problemu.

Większość plam tylko z pozoru wydaje się trudna do usunięcia. Przy odrobinie wysiłku i pomysłowości można wywabić je, nie niszcząc przy tym tkaniny i nie odbarwiając jej koloru. Dużo łatwiej jest oczywiście usuwać świeże plamy, ale i te starsze nie są nie do usunięcia. Oczywiście szybki czas reakcji może wiele ułatwić, dlatego najczęściej na plamy stosujemy to, co mamy akurat pod ręką. Nie oznacza to jednak, że mamy lekceważyć możliwości, jakie dają nowoczesne detergenty. Należy tylko zwrócić uwagę, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta i używać preparatów bezpiecznych dla koloru.

  


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?