Odgrzybianie klimatyzacji – jak zrobić to skutecznie i dlaczego warto?

Regularne odgrzybianie klimatyzacji ma duży wpływ na komfort pasażerów, a nawet ich zdrowie. Jak to zrobić?
Odgrzybianie klimatyzacji – jak zrobić to skutecznie i dlaczego warto?
Ten tekst przeczytasz w

Klimatyzacja jest jednym z układów, które najmocniej wpływają na komfort jazdy. Możliwość precyzyjnej regulacji temperatury we wnętrzu pojazdu jeszcze do niedawna była luksusem, jednak dziś jest to niemal konieczność w każdym samochodzie. Klimatyzacja może jednak być szkodliwa dla zdrowia pasażerów. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić?

Klimatyzacja – co warto o niej wiedzieć?

Klimatyzacja samochodowa powstała w Stanach Zjednoczonych. Mało kto wie o tym, że pierwsze prototypy takich układów zostały zaprojektowane i zbudowane już w latach 30. ubiegłego wieku. Zanim klimatyzacja stała się domyślnym wyposażeniem pojazdów niemal na całym świecie, przeszła długą drogę, jednak zasada jej działania pozostała taka sama. 
Budowa samego układu nie jest wyjątkowo skomplikowana. Składa się on z kilku podstawowych podzespołów, które ze sobą współpracują. Niezwykle ważnym elementem jest kompresor, który napędza działanie całego systemu. Co składa się na układ klimatyzacji w samochodzie?

Są to:

 • Skraplacz, który nagrzewa się podczas pracy, a ciepło jest odbierane przez powietrze przepływające w wyniku ruchu pojazdu. W tym elemencie czynnik chłodzący zmienia stan skupienia z gazowego w płynny.
 • Kompresor, czyli sprężarka, która wymusza obieg czynnika chłodzącego. Jest ona napędzana paskiem klinowym połączonym z silnikiem pojazdu.
 • Zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie czynnika chłodzącego. Podczas rozprężania temperatura znacznie spada.
 • Parownik – w jego otoczeniu gromadzi się chłodne powietrze, które za pomocą wentylatora jest wdmuchiwane do wnętrza pojazdu.
 • Osuszacz – jego zadaniem jest eliminowanie wilgoci z układu klimatyzacji.

Jak widać, działanie klimatyzacji nie jest skomplikowane, a jednocześnie pozwala na uzyskanie komfortu nawet podczas bardzo długich podróży. Aby jednak maksymalnie wykorzystać potencjał tego układu, niezbędne jest zadbanie o niego we właściwy sposób. Trzeba także zwrócić uwagę na to, jak poprawnie używać systemu, by przynosił on jedynie korzyści, a nie szkodził pasażerom. Jednym z istotnych zabiegów w tym kontekście jest odgrzybianie klimatyzacji. O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

Klimatyzacja pozwala na podróżowanie w komfortowych warunkach niezależnie od pogody. Warto jednak podczas jej użytkowania zastosować kilka wskazówek, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. O czym więc trzeba wiedzieć?

 1. Nie należy wsiadać podczas upału do zbyt wychłodzonego pojazdu. To zrozumiałe, że podczas wysokiej temperatury na zewnątrz każdy z pasażerów chce jak najszybciej się ochłodzić. Jednak zbyt szybka zmiana temperatury może szkodzić zdrowiu, a nawet wywołać szok termiczny. Zawsze więc należy stopniowo ją obniżać, czyli otworzyć okna i ustawić początkowo temperaturę tylko trochę niższą niż na zewnątrz
 2. Nie należy także kierować strumienia nadmuchu na daną część ciała, na przykład na nogi. Długie podróżowanie w taki sposób może powodować bóle, a nawet zapalenie stawów. Optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie nawiewu na przednią szybę. 
 3. Bardzo ważne jest regularne wymienianie filtra kabinowego, a także odgrzybianie klimatyzacji. Niewidoczne patogeny, które gromadzą się w filtrze, przedostają się do układu oddechowego pasażerów i mogą wywoływać poważne choroby, takie jak alergia, a w niektórych przypadkach nawet grzybicze zapalenie płuc.

Ostatnią poradę warto sobie szczególnie wziąć do serca. Zarodniki grzybów, które podczas jazdy dostają się do wnętrza pojazdu, są wysoce szkodliwe. Nie da się całkowicie uniknąć kontaktu z tymi patogenami, jednak warto zrobić wszystko, aby ograniczyć ich liczebność. Szczególnie że silny nadmuch powoduje, że mogą bez przeszkód przedostać się do układu oddechowego osób znajdujących się w pojeździe. Dlatego właśnie odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest tak ważną czynnością.

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie – dlaczego warto je przeprowadzać?

Grzyby, pleśnie i niektóre bakterie są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Choć korzystanie z klimatyzacji niesie ze sobą wiele zalet, to niestety sprzyja przedostawaniu się takich patogenów do wnętrza pojazdu. Wilgoć i wysoka temperatura to idealne warunki do ich rozwoju, dlatego właśnie tak ważne jest regularne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. Kiedy należy to robić? Są trzy sytuacje, w których zdecydowanie warto przeprowadzić ten proces:

 • zakup używanego auta,
 • upłynięcie roku od przeglądu klimatyzacji, 
 • nieprzyjemny zapach wydostający się w nawiewu.

W przypadku zakupu pojazdu od poprzedniego właściciela zawsze warto przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji, ponieważ nie wiesz, jak długo system nie był używany. Być może auto stało kilka miesięcy i nie było uruchamiane, a może poprzedni kierowca nie korzystał z klimatyzacji. Warto bowiem wiedzieć, że system chłodzenia należy uruchamiać zawsze, nawet w zimie. Im częściej jest w użyciu, tym mniej szkodliwych drobnoustrojów osadza się w jego wnętrzu.
Jeśli natomiast z klimatyzacji brzydko pachnie, jest to ewidentna oznaka, że w jej kanałach rozwinęły się kolonie drobnoustrojów. Trzeba zatem jak najszybciej się ich pozbyć. 

Kiedy odgrzybiać klimatyzację?

Zdecydowanie warto to robić nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zaniedbanie odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie powoduje namnażanie się szkodliwych organizmów, dlatego co najmniej raz na rok warto poddać ją gruntownego czyszczeniu. Konieczna jest również wymiana filtra kabinowego, bo to właśnie na nim gromadzi się najwięcej toksycznych mikrobów. Kiedy najlepiej to przeprowadzić?
Optymalnym terminem takiego zabiegu jest wiosna. Przede wszystkim dlatego, że zimą nieco rzadziej korzysta się z systemu. Ponadto jesienią i zimą wilgotność w powietrzu jest wyższa, a to sprzyja rozwojowi grzybów. Należy podjąć takie kroki także wówczas, gdy poczujesz nieprzyjemny zapach – niezależnie od pory roku. 

Metody odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie

Jeśli zdecydowałeś się na odgrzybienie klimatyzacji, masz do wyboru kilka metod. Każda z nich jest skuteczna, jednak niektóre mogą mieć pewne wady. Do najbardziej popularnych sposobów pozbywania się drobnoustrojów z klimatyzacji należą:

 • piankowa, 
 • ultradźwiękowa,
 • ozonowa.

Czym się charakteryzują i którą wybrać? Sprawdź, na czym polega każda z nich.

Chemiczne (piankowe) odgrzybianie klimatyzacji

Chemiczne odgrzybianie klimatyzacji polega na zdemontowaniu filtra kabinowego (który należy wymienić) i wprowadzeniu do parownika sondy preparatu odgrzybiającego, który najczęściej ma postać pianki, stąd nazwa tej metody. Tak zaaplikowany preparat osiada na ściankach kanału wentylacyjnego i skraplaczu. Dezynfekujące właściwości powodują, że grzyby i inne drobnoustroje są eliminowane. Do zalet tego rozwiązania należy łatwość jego przeprowadzenia. To idealna metoda samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji. 
Niestety nie jest ona pozbawiona wad. Głównym mankamentem jest to, że pianka nie jest usuwana z wnętrza układu od razu po zakończonym procesie czyszczenia. Pozostaje w systemie nawet przez kilkanaście dni. Środek chemiczny o działaniu grzybobójczym nie jest obojętny dla zdrowia użytkowników pojazdu, a ponadto jej zastosowanie nie daje idealnych rezultatów. Jeśli jednak szukasz metody samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji, ta sprawdzi się całkiem dobrze. 

Jak wygląda porównanie wad i zalet tej metody?

Wśród korzyści należy wyliczyć:

 • niską cenę, 
 • łatwość aplikacji,
 • powszechną dostępność.

Natomiast mankamenty to:

 • niższa skuteczność w porównaniu do innych metod,
 • pozostawanie w układzie przez długi czas,
 • wpływ na użytkowników pojazdu.

Jak w tym kontekście prezentują się pozostałe sposoby odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie?

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Ozonowanie klimatyzacji najczęściej przeprowadza się w specjalistycznych serwisach. Wynika to z tego, że do jego przeprowadzenia wymagane jest odpowiednie urządzenie, czyli ozonator. Oczywiście można kupić i przeprowadzić samodzielne odgrzybianie klimatyzacji, rozważ jednak, czy taki wydatek Ci się opłaci. Jeśli uznasz, ze tak, do wyboru masz kilka niewielkich modeli o bardzo dobrej skuteczności. 
Ozonator umieszcza się w kabinie pojazdu i pozostawia włączony na około 30 minut. Okna muszą być przy tym zamknięte, aby proces był skuteczny. Warto też pamiętać, że ozon generowany przez taki sprzęt jest szkodliwy dla zdrowia. Ozonowanie jest bardzo skuteczną metodą, która nie tylko zabija szkodliwe organizmy, ale także eliminuje nieprzyjemne zapachy. Co więcej, gaz dostaje się do wszystkich elementów klimatyzacji, dlatego działa bardzo dokładnie. 
Jako że ozon nie jest obojętny dla zdrowia, po wykonaniu dezynfekcji należy przez około 2 godziny nie korzystać z pojazdu. Po upływie tego czasu jest to już całkowicie bezpieczne.

Jakie zalety ma taka metoda oczyszczania?

Jest ona:

 • bardzo skuteczna,
 • bezpieczna dla zdrowia,
 • zdolna usuwać nieprzyjemne zapachy
 • możliwa do samodzielnego wykonania.

Czy są jakieś wady? Przede wszystkim, jeśli chodzi o samodzielnie odgrzybianie klimatyzacji, to wymagane jest zakupienie specjalistycznego sprzętu. 

Dezynfekcja klimatyzacji ultradźwiękami

Ostatnią z metod jest odgrzybianie klimatyzacji przy wykorzystaniu ultradźwięków. Na czym to polega? Jej działanie opiera się na emitowaniu fal dźwiękowych o niskiej częstotliwości, które przenoszą substancję dezynfekującą i osadzają ją na elementach systemu klimatyzacji.
Odbywa się to szybko, ale bardzo skutecznie, jednak minusem może być nieprzyjemny zapach, który przez kilka dni może wydostawać się z nawiewu. Nie jest to szkodliwe, jednak może nieco obniżyć komfort jazdy. 

Jak zatem prezentują się wady i zalety tej metody?

Do zalet warto zaliczyć:

 • wysoką skuteczność,
 • szybkość działania,
 • bezpieczeństwo dla zdrowia.

Natomiast wadą jest przede wszystkim wysoka cena oraz konieczność odwiedzenia specjalistycznego serwisu. Ta metoda nie nadaje się do samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji. 

Odgrzybianie klimatyzacji – podsumowanie

Klimatyzacja mimo swoich licznych zalet może być szkodliwa, jeśli kierowca zaniedba troskę o jej czystość. Osiadające wewnątrz systemu grzyby są niekorzystne dla zdrowia, dlatego należy regularnie je usuwać. W tym celu możesz wykorzystać jedną z dostępnych metod. Niektóre z nich z powodzeniem przeprowadzisz samodzielnie.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy