Jak dobrać opony do felg?

Jak dobrać opony do felg?
Ten tekst przeczytasz w

Zmiana pory roku wiąże się nie tylko z koniecznością przeprowadzenia przeglądu technicznego pojazdu. Należy również zmienić opony na takie, które będą dopasowane do warunków panujących na drodze. Jednak czy pamiętałeś o tym, żeby znaleźć ogumienie, które będzie pasować do felg? To elementy, które mają bardzo duży wpływ na prowadzenie samochodu. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać opony do felg.

Wielu właścicieli pojazdów inwestuje w nowoczesne udogodnienia, które mają podnieść zarówno komfort, ergonomię, jak i bezpieczeństwo jazdy, ale jednocześnie zapomina o podstawowych kwestiach, takich jak prawidłowy dobór opon do felg. Choć to nie jest proste zadanie, zwłaszcza dla laika, każdy może sobie z nim poradzić. Wystarczy dowiedzieć się, co oznaczają symbole umieszczone na ogumieniu i obręczy oraz jakie modele do siebie pasują. Abyś mógł szybko dopasować felgi do auta, przygotowaliśmy garść niezbędnych informacji o tym, jakie opony na felgi są najlepsze.

Rozmiar opon – co oznacza?

Zanim znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie opony do felg wybrać, musisz dowiedzieć się, jak rozszyfrować znaki umieszczone na ogumieniu. 
Każda opona w Twoim samochodzie jest oznakowana krótkim symbolem, który składa się z 9 znaków, np. 205/55 R16. To jest jej rozmiar. Znajdziesz go z łatwością na zewnętrznej stronie, wystarczy tylko, że dobrze się przyjrzysz. 

Pierwsza liczba – np. 205 – to szerokość ogumienia wyrażona w milimetrach. Za ukośnikiem znajduje się wartość wyrażona w procentach, która oznacza stosunek wysokości ściany bocznej opony do jej szerokości. Z kolei litera to typ budowy ogumienia, a liczba za nią to wyrażona w calach średnica felgi, na którą należy zamontować oponę.

Dzięki znajomości rozmiaru swojego ogumienia możesz z łatwością kupić nowy model, prawidłowo dobrać felgę do opon, a także znaleźć pasujący osprzęt oraz potrzebne akcesoria. 

Dostępne opony – jakie są najpopularniejsze?

Na rynku dostępne są opony w wielu różnych rozmiarach, jednak nie wszystkie można kupić "od ręki". Jeśli nie chcesz mieć problemu z ich dostępnością, warto wybrać taki samochód, do którego będzie pasować ogumienie w najpopularniejszym rozmiarze. 
Oto trzy wymiary opon, które były najczęściej wybierane do nowych samochodów w 2020 roku.

  • 205/55 R16 – to najpopularniejszy rozmiar wśród samochodów kompaktowych!
  • 205/60 R16,
  • 215/55 R17 – na takich oponach można zobaczyć głównie SUV-y.

Natomiast wśród miejskich pojazdów prym wiedzie ogumienie w rozmiarze 195/55 R16. Jednocześnie pamiętaj! Zanim zmienisz opony w swoim aucie na modele w popularnym rozmiarze, sprawdź rekomendację producenta pojazdu oraz rozmiar felg, z których obecnie korzystasz. Dopasowanie ogumienia do budowy auta i obręczy jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa jazdy.

Subaru 28811ac110 felgi cap
VAG 1k0601025dd88z felgi aluminiowe
VAG 1k8601025akfzz felgi aluminiowe

Dostępne rodzaje felg – jakie wybrać?

Wbrew pozorom felgi to nie tylko element dekoracyjny pojazdu, który świadczy o jego atrakcyjności. Wiele osób zapomniało o ich pierwotnych funkcjach, jakimi są ochrona opon oraz wentylacja układu hamulcowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje felg, które można podzielić np. ze względu na materiał. Wyróżnia się obręcze do auta wykonane z:

  • aluminium – te akcesoria są znane także jako alufelgi. Są lekkie, łatwo się je czyści oraz nie niszczą się przez działanie warunków atmosferycznych ani przez chemię używaną np. do rozpuszczenia lodu. Dodatkowo łatwo się odkształcają, co stanowi zaletę, ponieważ łatwo można je naprawić. Jednak są drogie, a modele pokryte chromem lub polerowane nie nadają się do jazdy zimą, ponieważ mogą powodować ryzyko wpadnięcia w poślizg. Mimo to stanowią wspaniałą dekorację pojazdu,
  • stalowe, które są dość tanie. Doskonale znoszą uszkodzenia, np. najechanie na chodnik. Co więcej, są szeroko dostępne, dzięki czemu nie ma problemu z ich zakupem. Jednak felgi stalowe są bardziej podatne na korozję, trudno je zakonserwować i przywrócić do dawnej świetności. Dodatkowo mogą powodować gorszą cyrkulację powietrza, przez co układ hamulcowy może się przegrzewać.

Wybór felg zależy przede wszystkim od Twojego budżetu. Jeśli masz taką możliwość, warto zainwestować w model aluminiowy, który będzie wyglądać lepiej, a do tego dłużej posłuży. Sprawdzi się zwłaszcza w samochodach rodzinnych. Z kolei do auta służbowego lepszym wyborem będą felgi stalowe, które wytrzymają jazdę po nawet trudnym terenie.

Rozmiary felg samochodowych – tabela informacyjna

Felgi, tak samo jak opony, są odpowiednio oznaczone, aby można było łatwo dobrać do nich ogumienie. Jednak ich wymiary są wyrażone w nieco bardziej skomplikowany sposób, np. 7.5Jx16H2 ET35. Zastanawiasz się, co to oznacza? Wyjaśni to poniższa tabela.

 

Przykładowy rozmiar Wyjaśnienie
7,5 To szerokość felgi wyrażona w calach.
J

Litera określa profil kołnierza koła samochodu.

16 To średnica felgi także wyrażona w calach.
H2 Jest to profil przekroju felgi.
ET35

Odsadzenie felgi, czyli wskazanie, ile wynosi odległość powierzchni montażowej od powierzchni symetrii felgi. Ta wartość jest wyrażona w milimetrach i może być zarówno dodatnia, jak i ujemna.

Źródło: Opracowanie własne.

W opisie felg samochodowych znajdziesz także informacje o rozstawie śrub. Może on wynieść np. 5x98‑58,1. Pierwsza liczba to ilość otworów montażowych. Natomiast druga określa średnicę okręgu, na której się one znajdują. Jednak w przypadku doboru opon do obręczy rozstaw śrub nie ma większego znaczenia.

Dobór opon do felg – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, jakie opony do felg wybrać? Najważniejsze to zadbać o to, żeby ogumienie mieściło się w nadkolu, nie tarło o karoserię ani o zawieszenie oraz nie utrudniało skręcania. Opony nie mogą być także zbyt duże ani zbyt małe w stosunku do felg, ponieważ muszą zapewniać dobrą przyczepność w każdych warunkach. 
Dlatego najbardziej istotnymi parametrami są szerokość felgi oraz opony. Jednak nie mogą być takie same. Ogumienie musi być odpowiednio szersze niż obręcz, aby mogło łagodnie toczyć się po podłożu.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz złe opony i zamontujesz je w swoim aucie, nie będziesz mógł ich już zwrócić. Dodatkowo uszkodzisz obręcze, co z kolei narazi Cię na dodatkowe koszty.

Zatem jaką szerokość opony do felgi wybrać? Dla ułatwienia przygotowaliśmy krótką tabelę informacyjną.

Dostępne rozmiary felg i opon – tabela informacyjna

Aby prawidłowo dobrać szerokość opony do felgi, znajdź wymiar swojej obręczy, a następnie sprawdź, jak szerokie ogumienie do niej pasuje.

 

Szerokość wewnętrzna felg (cale)

Szerokość opon (mm)

4,0

125-155

4,5

135-165

5,0

145-175

5,5

155-185

6,0

165-195

6,5

185-215

7,0

185-225

7,5

205-235

8,0

215-255

8,5

225-265

9,0

235-285

9,5

245-300

10,0

255-315

Źródło:https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/multimedia/jak-dobrac-felgi-do-auta/x01m73y 

Wiele opon można zamontować do tej samej felgi, dlatego mogą pojawić się wątpliwości, czy ogumienie zostało dobrane prawidłowo. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybór jest właściwy, sprawdź rekomendacje producenta umieszczone w instrukcji obsługi samochodu. Możesz także skorzystać z pomocy internetowych konfiguratorów, które są dostępne online, lub zapytać o poradę doświadczonego mechanika.

Rozmiar felgi a opona – jak dobrać odpowiednią obręcz?

Kupiłeś używany samochód razem z ogumieniem, ale nie podobają Ci się felgi i szukasz nowych? A może pragniesz poprawić komfort jazdy i chcesz zamontować większe opony, przez co potrzebujesz także szerszych obręczy? Nie wiesz, jak to zrobić?

Pierwsza zasada: dopasuj felgi do auta. W tym pomoże Ci parametr ET, który określa głębokość osadzenia obręczy względem piasty koła oraz informuje o tym, jak bardzo ogumienie będzie wystawać poza samochód. Dodatkowo, aby mieć pewność, że zachowasz pełną skrętność pojazdu, sprawdź rekomendacje producenta odnośnie do rozmiaru obręczy. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na jej rozstaw śrub – ten wymiar będzie Ci potrzebny do tego, aby sprawdzić, czy będzie można bezpiecznie zamontować obręcz do piasty koła.

Jeśli wybrana felga pasuje do auta i piasty, czas na dopasowanie jej szerokości do rozmiaru opony. Pomoże Ci w tym poniższa tabela. 

Szerokość felgi a rozmiar opony – tabela informacyjna

Zastanawiasz się, jaka szerokość opony do felgi pasuje najlepiej? Znajdź w lewej kolumnie szerokość swojego ogumienia, a następnie sprawdź, jaka obręcz do niego pasuje. Do wyboru masz felgi o różnej szerokości, więc z łatwością znajdziesz odpowiedni model do swojego auta.
 

 

Szerokość opony (mm)

Rekomendowana szerokość felgi (cale)

135

3,5-4,5

145-155

4,5-5,0

165

4,0-5,5

175

4,5-6,0

185

5,0-6,5

195

5,5-7,0

205

5,5-7,5

215

6,0-8,0

225

6,0-8,5

235

7,0-9,0

245-255

8,5-10,0

265

9,0-10,5

275

9,0-11,0

285

9,5-11,5

Źródło: https://automator.pl/blog/jak-dobrac-opone-do-felgi/ 

Pamiętaj, że montaż nieprawidłowo dobranych felg do opon może mieć bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla sprawności Twojego pojazdu, ale także bezpieczeństwa na drodze. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, kto podpowie Ci, jakie opony na felgi lub odwrotnie będą najlepsze. 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?