Hodowla pająków - poradnik dla początkujących

Hodowla pająków to interesujące i oryginalne hobby. Zobacz, co trzeba o nim wiedzieć przez rozpoczęciem swojej przygody!
Hodowla pająków - poradnik dla początkujących
Ten tekst przeczytasz w

Mogą fascynować, wzbudzać strach albo zachwyt – pająki od zawsze wywołują skrajne emocje. Jednak coraz więcej osób decyduje się na ich hodowle, która szybko staje się pasją. Jeśli chcesz dołączyć do grona tych, którzy traktują pająki jak swoich domowych pupili, dobrze przygotuj się, zanim jeden z nich „zamieszka” w twoim domu. Oto garść cennych informacji na temat hodowli tych wyjątkowych stawonogów!

Pająki – co powinieneś o nich wiedzieć?

Pająki należą do typu stawonogów i do gromady pajęczaków. Można je spotkać na wszystkich kontynentach – z wyjątkiem Antarktydy. Większość gatunków występuje na lądzie, ale są też takie przystosowane do życia w wodzie.
Wszystkie pająki mają analogiczną budowę:

 • mają wyraźnie zaznaczony odwłok oraz głowotułów – te części ich ciała są połączone ze sobą łącznikiem
 • poruszają się przy pomocy dwóch par odnóży gębowych i czterech par odnóży krocznych
 • wierzchołki odnóży gębowych są zakończone nogogłaszczkami i pazurami jadowymi
 • to, ile oczu ma pająk, zależy od danego gatunku. Stawonogi występujące w Polsce mają zwykle 3 lub 4 pary oczu
 • większość osobników nie ma imponujących rozmiarów, jednak największy pająk świata –  ptasznik gigant – może mieć nawet 30,5 cm.

Te drapieżniki zdobywają pokarm, łapiąc swoje ofiary w samodzielnie utkaną sieć. Jest to możliwe, gdyż gruczoły odwłoka tych zwierząt wytwarzają przędzę. Oprócz tego jeśli pająk namierzy swoją ofiarę, może zacząć ją ścigać.
Szacuje się, że na świecie występuje aż 45 000 gatunków tych małych zwierząt. Jednak niektóre z nich są zagrożone wyginięciem – jest to spowodowane niszczeniem ich naturalnych siedlisk.

Pająki domowe – gatunki, które możesz hodować 

Wbrew pozorom te małe stawonogi to wymagające zwierzęta. Dlatego na początku warto wybrać gatunek, który nie będzie sprawiał problemów podczas hodowli.
Pająki dzielą się na naziemne, podziemne i nadrzewne. Zwłaszcza te pierwsze są polecane dla początkujących. Są to gatunki pochodzące z Ameryki Południowej. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą pająków, to wybierz na przykład:

 • ptasznika białokolanowego – cechą charakterystyczną tego osobnika jest jego ciekawe ubarwienie. Ciało tego stawonoga jest pokryte białymi pasami, a ponadto pokrywają je puszyste włoski. Długość ciała dorosłych osobników należących do tego gatunku wynosi nawet 20 cm
 • ptasznika olbrzymiego – jego brązowy głowotułów jest pokryty jasnymi włoskami. Jednak tym, czym wyróżnia się on spośród innych osobników, są jego imponujące rozmiary – zwierzak ten może mieć aż 30 cm długości!
 • chromatopelma cyaneopubescens – taki osobnik nie będzie rósł zbyt szybko, ale za to ma zjawiskowy, niebieski kolor. Ponadto pająk ten chętnie przędzie skomplikowane, efektowne pajęczyny.

Pająki podziemne to często wyzwanie nawet dla koneserów tych stawonogów. Kopią one korytarze pod ziemią i niekiedy trudno je dostrzec w terrarium. Gatunki te są przy tym bardzo jadowite – dlatego ich hodowla jest tak wymagająca i odradzana początkującym.

Co jedzą pająki?

Zdecydowana większość tych zwierząt żywi się owadami. Jednak są też takie gatunki pająków, które zjadają małe zwierzęta – w ten sposób odżywiają się duże osobniki. Stawonogów tych nie interesuje jedzenie padliny, ale mają one niekiedy predyspozycje do kanibalizmu. Może do niego dojść, kiedy dwa osobniki będą zmuszone dzielić jedną sieć lub gdy będą żyły zbyt blisko siebie.
Pająki mają różne wymagania żywieniowe – zależy to od ich wieku i gatunku. I tak:

 • młode osobniki należy karmić larwami much, mącznika oraz wylęgiem świerszcza. Jeśli osobnik taki ma odpowiednie umiejętności, może zjeść też małą muchę. Natomiast jeżeli młody stawonóg nie radzi sobie najlepiej, należy podawać mu zabite larwy

W miarę jak osobnik będzie doskonalił swoje umiejętności, możesz mu stawiać poprzeczkę coraz wyżej. Karm go motylami, dorosłymi muchami, karaczanami, małymi świerszczami. Owady te możesz łapać sam, ale pod warunkiem, że będziesz na nie polował w niezanieczyszczonym miejscu. Możesz też sam hodować pokarm dla swojego pupila lub kupować go ze sprawdzonych hodowli

 • dorosłe pająki mają zdecydowanie bardziej urozmaicony jadłospis. Hodowla ptaszników wymaga tego, aby oprócz owadów – szarańczy pustynnej, larwy drewnojadów, karaczanów argentyńskich i brazylijskich – podawać tym zwierzętom również kręgowce. Takie pająki można karmić żabami, jaszczurkami, a nawet niewielkimi ptakami. 

Jeśli twój pająk nie będzie jadł przez dłuższy czas, nie martw się na zapas. Zwierzęta te robią sobie dłuższe głodówki – na przykład w okresie wylinki. Ponadto domowego pupila karm na noc, gdyż pająki żerują po zmroku.

Niezbędne akcesorium hodowcy pająków

Pająkiem, który najczęściej trafia do początkującego terrarysty, jest ptasznik. Hodowla tego zwierzęcia daje wiele satysfakcji, jednak należy się do niej dobrze przygotować. Dlatego zanim pojawi się on w twoim domu, dowiedz się więcej o tym gatunku, a także kup niezbędne akcesoria. Należą do nich:

 • terrarium, małe faunarium, a nawet zwykły plastikowy pojemnik. W takim pojemniku – np. po lodach – należy trzymać najmłodsze osobniki. Natomiast rozmiar docelowego terrarium powinien być uzależniony od tego, jaką wielkość osiągnie pająk w przyszłości
 • torf – będzie on stanowił podłoże w terrarium lub faunarium
 • pojemnik na wodę – musi być o n umieszczony w terrarium, w którym żyją dorosłe osobniki
 • „kryjówki” – czyli na przykład połówki kokosa lub gotowe jaskinie, ozdoby, które można kupić w sklepach zoologicznych
 • termohigrometr, czyli urządzenie służące do pomiaru zarówno temperatury, jak i wilgotności
 • akcesoria do ogrzewania terrarium, czyli kabel lub matę grzewczą albo niebieską, czerwoną żarówkę
 • termostat, który będzie służył do automatycznego ustawiania pożądanej temperatury.

Do nawilżania lokum twojego pająka może ci się przydać również spryskiwacz. Kup też pęsetę do podawania pokarmu i porządkowania terrarium.

Jakie warunki należy zapewnić pająkowi?

Aby twój pająk mógł dobrze czuć się w swoim szklanym lub plastikowym „mieszkaniu”, musisz zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Jeśli zdecydujesz się na ptasznika, czyli gatunek naziemny, jego terrarium powinno mieć minimum 30 cm szerokości, 30 cm długości i 25 cm wysokości. Natomiast jeżeli twoim pupilem ma być pająk nadrzewny, jego lokum musi być wysokie przynajmniej na 50 cm. Wstaw też do niego gałązki, aby zwierzak mógł się po nich wspinać i oplatać je siecią. Nie zapomnij też, że ulubiony gatunek hodowców – ptasznik – pochodzi z terenów, na których panują wysokie temperatury. Dlatego zadbaj, aby w terrarium było ciepło. W ciągu dnia temperatura nie powinna spaść tam poniżej 26 °C, a w nocy poniżej 23 °C. Pająki wymagają także tego, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność. Dlatego regularnie spryskuj torf wodą, aby poziom wilgoci oscylował około 60%-70%.
Terrarium, w którym będzie mieszkał pająk, powinno stać daleko od okna. Jest to bardzo ważne, gdyż zwierzaki te nie lubią ani zbyt intensywnego nasłonecznienia, ani wahań temperatur.

Czy pająki hodowane w domu chorują?

Choroby nie omijają pająków. Te z nich, które są hodowane w domu, mogą cierpieć z powodu:

 • grzybów i pleśni – przyczyną ich pojawienia się w terrarium jest zbyt duża wilgotność. Jeśli przedostaną się one do organizmu pająka, mogą spowodować jego śmierć
 • roztoczy, które żerują na ptasznikach
 • syndromu dyskinetycznego, czyli porażenia mózgowego – pająk, którego dotknęło to schorzenie, będzie wykonywał niekontrolowane ruchy kończynami i tułowiem
 • uszkodzeń ciała – są one spowodowane na przykład upadkiem zwierzaka ze zbyt dużej wysokości. Często dochodzi wtedy do uszkodzenia odwłoka, czego efektem jest najczęściej śmierć stawonoga. W lepszej sytuacji są pająki, które straciły lub złamały jedną z kończyn. W tym pierwszym przypadku należy poczekać, aż złamana noga odrośnie, co następuje po okresie wylinki. Natomiast jeżeli doszło do złamania, trzeba samodzielnie amputować taką kończynę na wysokości stawu 
 • nowotworów – u pająków pojawiają się naroślą, guzy, które zwykle znikają po okresie wylinki.

Hodowla pająków nie jest trudna, ale trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Pierwszymi krokami do tego, aby stać się wytrawnym hodowcą, jest zapoznanie się z fachową literaturą, cennymi wskazówkami i kupienie niezbędnych akcesoriów.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?