Nadchodzi jesień, a wraz z nią często pojawia się melancholia i potrzeba oderwania się od szarej, zimnej rzeczywistości. Na taki nastrój nie ma nic lepszego niż wciągająca książka, która przenosi nas w barwny świat bohaterów i pozwala całkowicie się w nim zanurzyć. Oto lista książek dla młodzieży z humorem, które znakomicie poprawiają nastój nawet w deszczowe popołudnie.
Większy kawałek świata, Joanna Chmielewska
Szukając książek z humorem dla młodzieży, warto sięgnąć po pozycję polskiej królowej kryminału, czyli Joanny Chmielewskiej. W wydaniu dla nastoletnich czytelników zabiera nas w podróż z dwiema przyjaciółkami po głębokich jeziorach mazurskich. Co może się zdarzyć, gdy dziewczyny wyposażone wyłącznie w kajak i namiot trafiają na niegościnne tereny, gdzie zakaz goni zakaz? Dlaczego nocą w pobliże ich namiotu zakrada się podejrzany człowiek i rozkopuje kamienie? I co z tym wszystkim ma wspólnego pływający samotnie zabójczo przystojny chłopak? Odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Seria zabawnych zdarzeń, otwierająca drogę do wielkich skarbów tajemnica sprzed lat i wartka akcja - to recepta na dobrą powieść, którą Joanna Chmielewska opanowała do perfekcji.
Dożywocie, Marta Kisiel
Przezabawna pozycja, która spodoba się zarówno nastolatkom, jak i starszym czytelnikom. Niespełniony pisarz znienacka dostaje spadek w postaci domu w lesie. Jest jednak jeden haczyk: musi zapewnić dożywotni pobyt w owej chatce obecnym lokatorom. Rzecz nie wydaje się na tyle uciążliwa, by zniechęcić autora, który już oczyma wyobraźni widzi siebie jako ekscentrycznego literata z dziczy. Haczyk jednak okazuje się całkiem porządnym haczyskiem - w malowniczym, choć bardzo dziwacznym domu mieszka bowiem całkiem sporo dość niestandardowych lokatorów. Jak ułożyć sobie życie, mieszkając pod jednym dachem z duchem romantycznego poety, zarządzającym kuchnią krakenem, złośliwą kotką, kilkoma utopcami i jednym, niewielkim aniołem w bamboszkach? O tym zdecydowanie warto się przekonać.
Skarby, Joanna Chmielewska
Kolejna powieść Joanny Chmielewskiej, tym razem skupiona na przygodach niezwykle bystrego rodzeństwa i ich ponadprzeciętnie inteligentnego psa. Co zrobić, gdy przypadkowo znajdzie się fragmenty listu informującego o niewyobrażalnych skarbach ukrytych w Algierii? Oczywiście załatwić ojcu pracę w odległym afrykańskim kraju, nie informując go o tym, by pojechać do niego i znaleźć opisywane bogactwa! Wiele przygód w otoczce z afrykańskiego słońca i smaczków kulturowych, okraszone perypetiami z miejscowymi złodziejami, tajemnicą naftowej lampy i urokiem niezwykle zadowolonego psa. Idealna pozycja na poprawę humoru, zwłaszcza w szary, chłodny dzień.
Harry Potter, J.K. Rowling
Kultowa seria, której nie może zabraknąć w zestawieniu książek z odrobiną humoru. Cykl powieści przedstawia losy młodego czarodzieja Harry’ego i jego przyjaciół, którzy trafiają do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie granica tego, co możliwe, jest przesunięta daleko za horyzont. Magiczny świat okazuje się jednak równie fascynujący co niebezpieczny. Zwłaszcza jeśli mały chłopiec jest wybrańcem, który ma ostatecznie pokonać jednego z najpotężniejszych czarodziei, snującego bardzo niepokojące plany. Harry musi więc poradzić sobie nie tylko ze szkolnymi przedmiotami i nauczycielem, który robi wszystko, by zatruć mu życie, lecz również z brzemieniem odpowiedzialności za cały magiczny świat. Seria książek nie bez powodu stała się bestsellerem na światową skalę - czytając ją, można zanurzyć się w magiczny, ekscytujący świat i przeżyć wraz z bohaterami niesamowite przygody. Części jest całkiem sporo, więc lektury szybko nie zabraknie!
Kraina Cienia. Pośredniczka, Meg Cabot
Nastoletnia Suze przeprowadza się, zmienia szkołę i zaczyna wszystko od nowa. Szybko gonią ją jednak stare kłopoty - i to zupełnie nietypowe kłopoty, których nikomu nie może zdradzić. Suze jest bowiem Pośredniczką, dziewczyną, która widzi duchy i potrafi się z nimi komunikować. A zjawy bardzo chcą komunikować się z nią, nawet w wyjątkowo niefortunnych momentach, i nie zawsze są miłe, a czasem mają wręcz zupełnie niemiłe plany. Już to potrafi przyprawić o zawrót głowy, a dodatkowo okazuje się, że nowy pokój musi dzielić ze współlokatorem - mniej więcej stuletnim duchem bardzo przystojnego rówieśnika półci przeciwnej. Ta historia wciąga, ale też niesamowicie bawi, zachowując nietypowy jak na historię o duchach lekki, pozytywny klimat.
Ostatnia arystokratka, Evžen Boček
Zwykła amerykańska rodzina nagle odzyskuje spadek po przodkach w dalekim europejskim kraju - Czechach. Z kipiącej nowoczesnością Ameryki, bohaterka i jej rodzina trafiają więc do całkowicie obcego kawałka świata, a w dodatku, jak się okazuje, do potwornie zniszczonego zamku. Jedynym pomysłem, na to, by zdobyć pieniądze na remont, staje się ściągnięcie do siedziby przodków turystów. Ci mają jednak swoje oczekiwania - chcą na własne oczy zobaczyć ostatnią arystokratyczną rodzinę, zachowującą się jak na szlachtę przystało. Z tego nie może wyjść nic dobrego… Książka wprost kipiąca nieco ironicznym, ciepłym humorem, pokazująca, jak przeprowadzka może wpłynąć na typową nastolatkę, której życie zmieniło się nagle o 180 stopni.
Adrian Mole lat 13 ¾. Sekretny dziennik, Sue Townsend
Adrian to typowy nastolatek z typowymi problemami. Kłopoty rodzinne, zatargi z kolegami w szkole, porażki literackie i na domiar złego jeszcze pryszcze! Do takiego ogromnego kłębowiska problemów trzeba podejść ze spokojem, a najlepiej nawet z odrobiną ironii. Tak też robi Adrian, zapisując codzienne wzloty i upadki z charakterystycznym, iście brytyjskim, czyli nieco flegmatycznym humorem. Książka opisuje sprawy bliskie nam wszystkim, dzięki czemu łatwo można utożsamić się z bohaterem i zobaczyć pod zupełnie innym kątem swoje własne bolączki.
Kuzynki, Andrzej Pilipiuk
Kuzynki to ciepła opowieść o bardzo nietypowych kobietach, które nie mogłyby bardziej się od siebie różnić. Katarzyna Kruszewska jest specjalistką od najnowszych technologii, utalentowaną hakerką zatrudnianą przez CBŚ. Stanisława Kruszewska to krewna Katarzyny, nauczycielka w szkole dla dziewcząt, która niegdyś dostała od alchemika eliksir długowieczności i od setek lat krąży po świecie. Monika Stiepankovic jest imigrantką z ogarniętych wojną Bałkanów i choć wygląda na 16 lat, jej wiedza i doświadczenie życiowe sugerują, że dawno przestała być nastolatką. Losy wszystkich pań splatają się w malowniczym Krakowie, wprowadzając czytelnika w świat alchemii i niezwykłości. Książka jest bardzo lekka, utrzymana w optymistycznym tonie i niezwykle wciągająca - w sam raz dla relaksu.
Szóstka wron (+Królestwo kanciarzy - tom 2), Leigh Bardugo
Szóstka wron to okraszona fantastyką powieść sensacyjna o sześciorgu genialnych złodziejach, którzy decydują się na z pozoru niewykonalny skok. Każdy z nich w jakiś sposób nie pasuje do społeczeństwa. Każdy ma niezrównane talenty w jakiejś dziedzinie. Dodatkowo każdy jest zdesperowany. Dlatego zlecenie odbicia więźnia z niezdobytej dotąd twierdzy - Lodowego Dworu - spada im jak z nieba. Jest nie tylko sposobem na zdobycie niewyobrażalnej fortuny, ale też wyzwaniem, którego potrzebują. Niebezpieczna wyprawa sześciu osób, które niekoniecznie zawsze się dogadują, przeplatana zabawnymi utarczkami słownymi i opisem świata, który tylko z pozoru przypomina nasz, to recepta na bardzo dobrze spędzony czas.
Wampir z M3, Andrzej Pilipiuk
Temat wampirów, zwłaszcza w książkach młodzieżowych, został mocno wyeksploatowany, ale podejście Pilipiuka jest świeże i zupełnie niekonwencjonalne. Wyobraźmy sobie czasy głębokiego PRL-u, w których ateizm jest na porządku dziennym, efektowne peleryny i eleganckie żaboty, które przystoją wampirowi, są wyjątkowo nie na miejscu, a tytuły szlacheckie dawno odeszły w niepamięć. Jak krwiopijca ma się odnaleźć w takiej rzeczywistości? W jaki sposób straszyć ludzi, którzy z założenia nie wierzą w nic, łącznie z nadprzyrodzonymi istotami? Z takimi problemami musi zmierzyć się nastoletnia bohaterka, która znienacka budzi się w rodzinnym grobowcu w stanie wskazującym na nieżycie.
Zawód wiedźma, Olga Gromeyko
Coś dziwnego dzieje się w Dogewie - krainie zamieszkałej przez wampiry, które co prawda są sojusznikami ludzi, ale nadal budzą obawę. Gdy kolejna z rzędu osoba wysłana, by sprawdzić tajemnicze zjawisko, niespodziewanie ginie, Wyższa Szkoła Magii postanawia powierzyć misję wykrycia prawdy… studentce. Wohla jest bowiem wścibska, bezpośrednia, pozbawiona uprzedzeń i wyjątkowo uzdolniona magicznie. Dziewczyna rusza więc w podróż, odkryć, kto stoi za niezwykłymi zbrodniami i ile z tego, co uczono ją o wampirach, faktycznie jest prawdą. Wyprawa okazuje się bardzo intrygująca, zwłaszcza odkąd dowiaduje się, że królestwem krwiopijców włada młody, niezwykle przystojny wampirzy książę. W tej pozycji nie znajdziemy nic z nostalgicznych, romansowych nut w stylu harlequinów. To wciągająca i kipiąca humorem opowieść, która kpi z przesądów i pozwala spojrzeć z innej strony nie tylko na wampiry.
Szkoła bohaterek i bohaterów, Przemysław Staroń
W odróżnieniu od pozostałych pozycji ta nie jest powieścią, lecz rodzajem poradnika. Autor w bardzo prosty i atrakcyjny sposób opowiada o problemach emocjonalnych i ich przyczynach oraz pokazuje, jak sobie z nimi radzić. A wszystko to na przykładzie bohaterów znanych z popularnych książek, filmów i gier. Harry Potter, Gwiezdne wojny, Władca pierścieni - to tylko niektóre opowieści, po które sięgnął. Tutaj nie znajdziemy filozoficznych wywodów ani naukowych definicji, tylko dużo praktycznej, pomocnej wiedzy. Idealny przykład książki, która potrafi jednocześnie czegoś nauczyć i świetnie rozbawić.
Wielkie błędy wielkich naukowców, Luca Perri
Ta pozycja to z kolei książka popularnonaukowa pisana z myślą właśnie o nastolatkach. Skupia się na największych naukowcach, których znamy z podręczników, ale nie opisuje ich niesamowitych sukcesów, tylko… porażki. Autor pokazuje, że nawet ci sławni, którzy przeszli do historii, mieli swoje problemy, klęski, a nawet żenujące wpadki. Co nie przeszkodziło im dokonać wielkich rzeczy, bo seria niepowodzeń to często nieodłączna składowa sukcesu. Droga, podczas której uczymy się i osiągamy coraz lepsze rezultaty. Książka pomaga sobie uświadomić, że sławni naukowcy byli tak naprawdę zwykłymi, omylnymi ludźmi, takimi jak my. To zaś oznacza, że każdy z nas może osiągnąć podobny sukces. Wszystkie historie wzbogacone są mnóstwem ciepłego humoru i zabawnymi ilustracjami wykonanymi przez autora, który jest nie tylko pisarzem, ale też znakomitym rysownikiem.