Sprzęt do live streamingu - jak wybrać?

Jak dobrać najlepszy sprzęt do przeprowadzania livestreamów? Co będzie potrzebne?
Sprzęt do live streamingu - jak wybrać?
Ten tekst przeczytasz w

W ostatnich latach coraz bardziej popularną formą internetowej rozrywki stały się live streamingi, czyli różne transmisje na żywo przeprowadzane przez internetowych twórców. Miliony internautów codziennie oglądają filmy wideo, w których prezenterzy prowadzą wideoblogi, grają w gry, prezentują zakupione produkty czy prowadzą sesje Q&A, gdzie opowiadają o swoim życiu, pracy i zainteresowaniach. Platformy takie jak YouTube i Twitch zrzeszają ogromną liczbę zarówno widzów, jak i samych nadawców, zwanych streamerami. 

Streaming to także często bardzo lukratywne zajęcie. W wielu przypadkach hobby staje się pasją, a następnie sposobem na życie. Najaktywniejsi i najbardziej popularni twórcy zyskują z czasem ogromną rozpoznawalność, która prowadzi do współpracy z wieloma markami z setek różnych branż, a możliwość osadzenia reklam w streamach może prowadzić do osiągania imponujących dochodów.

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że streamingiem zajmuje się coraz więcej osób. Jeżeli planujemy rozpoczęcie naszej przygody z tą formą internetowej aktywności, dobrze jest wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Choć oczywiście bardziej niż technikalia liczy się charyzma prezentera, jego umiejętność objaśniania widzom skomplikowanych zagadnień oraz łatwość nawiązywania kontaktu z odbiorcami, nie da się ukryć, że dziedzina ta profesjonalizuje się w szybkim tempie. Dobrzy streamerzy nagrywają swoje transmisje w solidnej jakości wideo i audio, dbają o oświetlenie, ekspozycję i swoje otoczenie, które prezentują na wideo. 

Zestaw do streamowania naturalnie nie sprawi, że automatycznie zdobędziemy ogromną widownię i reklamowe kontrakty, ale na pewno zwiększy potencjał danego twórcy i ułatwi przyswajanie treści przez widownię. 

Mikrofon do streamowania

Głos to jedno z dwóch - obok obrazu - głównych narzędzi streamera. Należy zadbać o to, by dźwięk przekazywany widowni był czysty i wysokojakościowy, sprawiając, że danej relacji słucha się po prostu przyjemniej. Wykorzystanie mikrofonu wbudowanego w laptopową kamerę raczej nie jest dobrym pomysłem - dźwięk najprawdopodobniej będzie brzmiał płasko, a zakłócenia i trzaski mogą zrazić odbiorców. Takie rozwiązanie utrudnia także aranżację stanowiska -  będzie wymagało od streamera siedzenia przed laptopem i korzystania również ze wspomnianej kamerki. Pierwszym krokiem powinno być więc kupno mikrofonu dostosowanego do naszych potrzeb.

Jaki mikrofon do streamingu?

Mikrofony możemy w uproszczeniu podzielić na 2 kategorie w zależności od tego, w jakiej technologii zbierają dźwięk - są to mikrofony dynamiczne oraz pojemnościowe. Mikrofony pojemnościowe charakteryzują się bardzo dużą czułością, przez co wymagają dobrej izolacji akustycznej pomieszczenia - jeżeli w tle będzie głośno, na nagraniu będzie to słyszalne. Do większości streamingowych zastosowań wystarczy więc dobrej jakości mikrofon dynamiczny. Jeżeli nie chcemy pokazywać mikrofonu w kadrze, możemy zdecydować się także na mały mikrofon krawatowy, który przyczepia się do koszulki - dzięki takiemu umiejscowieniu dobrze nagrywa głos podczas mówienia, a przy tym pozostaje bardzo dyskretny.

Inną opcją jest zakup słuchawek z wbudowanym mikrofonem na pałąku zamiast osobnego urządzenia do rejestracji dźwięku.

Słuchawki do streamowania

Większość streamerów (zwłaszcza takich, którzy zajmują się streamingiem gier) podczas relacji korzysta ze słuchawek. Dzięki temu unikają sprzężenia zwrotnego, kiedy dźwięk z głośników trafia do mikrofonu streamera, powodując zakłócenia. Słuchawki dla streamera powinny być przede wszystkim wygodne i oferować dobrą jakość dźwięku - nie musi być to sprzęt dedykowany dla audiofili. Nie powinien jednak męczyć uszu podczas dłuższych sesji nagraniowych - więcej informacji o rodzajach słuchawek możecie przeczytać w naszym poradniku: jak wybrać słuchawki?

Kamera do streamowania

Standardowa kamera w większości laptopów nie nadaje się do streamingu - oferuje zazwyczaj niską jakość wideo. Streaming na żywo co prawda wiąże się z nieco innymi wymaganiami niż typowe nagrywanie filmów - transmisja strumieniowa podlega ograniczeniom wynikającym zwłaszcza z prędkości przesyłu danych. Nie każdy widz ma dostęp do szybkiego połączenia za pomocą światłowodu - spora część widowni będzie oglądała transmisje na smartfonach lub tabletach, łącząc się z internetem za pomocą sieci komórkowej, będąc na przykład w komunikacji miejskiej, w pociągu czy różnego rodzaju poczekalniach. Streaming w rozdzielczości 4K szybko wyczerpie limit danych, więc rozdzielczość FullHD (1920 x 1080 pikseli) w połączeniu z dobrej jakości optyką powinnna wystarczyć w zdecydowanej większości przypadków. 

Stanowisko streamera

Aranżacja miejsca streamera zostawia twórcy ogromną dowolność. Jeżeli jednak zamierzamy podczas streamów siedzieć przed monitorem (na przykład transmitując i komentując rozgrywki w gry komputerowe), przyda się nam wygodne stanowisko. Podstawa to wygodny fotel lub krzesło, które nie będzie nadwyrężać naszego kręgosłupa podczas dłuższych sesji. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego biurka - powinno być na tyle duże, by pomieściło komputer, cały sprzęt do nagrywania oraz opcjonalne rekwizyty.
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?