Jak nauczyć się grać na gitarze?

Czy można samodzielnie nauczyć się grać na gitarze? Jak się do tego zabrać? Oto przydatne wskazówki.
Jak nauczyć się grać na gitarze?
Ten tekst przeczytasz w

Jak rozpocząć naukę gry na gitarze? Wiele zależy od tego, na ile profesjonalnie chcesz w przyszłości grać. Jeśli zależy Ci na zostaniu mistrzem, który będzie w stanie zagrać najbardziej skomplikowane utwory, prawdopodobnie powinieneś zapisać się do szkoły muzycznej lub znaleźć dobrego prywatnego nauczyciela, który wprowadzi Cię w tajniki gry. Jednak w przypadku gdy - podobnie jak większość osób - chcesz nauczyć się grać na gitarze dla własnej satysfakcji czy rozrywki w gronie znajomych, możesz zacząć naukę samodzielnie, korzystając z podręcznika oraz porad i tutoriali, jakie znajdziesz w internecie. Oto kilka najważniejszych wskazówek dla wszystkich, którzy marzą, żeby poskromić ten piękny, popularny instrument. 

Wybór gitary

W sklepach muzycznych możemy znaleźć różne typy gitar - od klasycznych, przez akustyczne, elektroakustyczne, elektryczne, aż po basowe. Rozpoczynając naukę gry, większość osób ma już choć mgliste wyobrażenie, co chciałyby w przyszłości grać i jaka gitara najlepiej będzie pasowała do tych celów. Bywa, że inspirujemy się tutaj ulubionym muzykiem, zespołem czy znajomą osobą. Niezależnie jednak od tego, na jakim typie gitary docelowo chcesz grać, najlepiej jeśli do nauki wybierzesz model klasyczny. 

Dlaczego to najlepszy wybór dla początkujących? Ze względu na stosunkowo miękkie, nylonowe struny. Gitary, których struny są metalowe, mogą sprawiać ból początkującemu muzykowi, którego palce nie są przyzwyczajone do gry, więc łatwo przy nich zniechęcić się do nauki. Dopiero gdy nabierzesz wprawy i oswoisz się z grą, możesz zdecydować się na inny typ instrumentu, którego struny są twardsze i sztywniejsze. 

Gitarę możesz kupić lub pożyczyć, ale ważne, byś miał do niej stały dostęp i mógł ćwiczyć regularnie, zawsze, gdy przyjdzie Ci na to ochota. Jednak w przypadku gdy decydujesz się na używaną gitarę, upewnij się, że jest ona w dobrym stanie - jeśli była niewłaściwie przechowywana, jej brzmienie może nie być najlepsze. Nawet jeśli sam instrument będzie dobry, prawdopodobnie potrzebna będzie wymiana strun na nowe - o to, jakie naprawy będą konieczne, najlepiej zapytać specjalistę.

Nauka gry na gitarze - właściwe nawyki 

Bardzo ważne jest, żeby ucząc się gry, od początku wyrabiać właściwe nawyki. Do najistotniejszych należy tutaj strojenie gitary - instrument zawsze powinien być nastrojony, zanim przystąpisz do ćwiczeń. Jest to ważne z jednego powodu: podczas gry, uczysz się rozpoznawać dźwięki. Jeśli gitara będzie wydawać nieprawidłowe, przyzwyczaisz się do fałszywych dźwięków i znacznie utrudnisz sobie proces dalszej nauki. Gitarę możesz nastroić za pomocą specjalnego stroika, który rozróżnia dźwięki z niezwykłą wprost precyzją. 

Kolejna rzecz, której musisz się nauczyć, to prawidłowe szarpanie strun. Początkujący muzycy mają tendencję do szarpania strun wyłącznie za pomocą palca wskazującego, bo taki sposób jest stosunkowo prosty i intuicyjny. Tymczasem do szarpania strun należy używać aż trzech palców - właśnie wskazującego, ale też środkowego i serdecznego. W pierwszych etapach nauki może się to wydawać niepotrzebnym utrudnieniem, ale jest bardzo ważne, by od pierwszej lekcji ćwiczyć w ten sposób palce i przyzwyczajać je do aktywności. Dlaczego? Dzięki temu będziesz mógł grać o wiele szybciej, gdy przejdziesz na bardziej zaawansowane poziomy - będziesz w stanie grać również trudniejsze, bardziej wymagające utwory. 

Również sam sposób nauki jest bardzo ważny, by szybko opanować grę. Niektóre osoby rozpoczynają, ćwicząc na zmianę wiele akordów, przez co utrudniają sobie ich nauczenie się. Właściwym podejściem jest nauka akordów po kolei, cierpliwie ćwicząc jeden, póki nie będziesz w stanie grać go prawidłowo bez zbędnego namysłu. Bardzo ważne jest, żebyś nie próbował od początku grać szybko - na tym etapie liczy się precyzja, a tempo przyjdzie dopiero z czasem. 

 

Jak zacząć grać na gitarze?

Przede wszystkim nie powinieneś rozpoczynać nauki od swoich ulubionych utworów. Dla początkujących są one z reguły po prostu za trudne, więc łatwo przy nich zniechęcić się do dalszej praktyki. Poza tym ćwicząc na takich piosenkach, tak naprawdę nie uczysz się grać, a jedynie odtwarzać poszczególne kawałki. Dlatego warto wykazać się cierpliwością i po kolei przechodzić przez wszystkie etapy nauki, aż dojdziesz do poziomu, na którym zagranie ulubionego utworu będzie dla Ciebie w pełni osiągalne. 

Drewniana gitara pastelowy niebieski Jabadabado
Ukulele gitara Sówka Lou

Nauka gry na gitarze wymaga przede wszystkim dwóch rzeczy - koncentracji i regularnych ćwiczeń. Musisz pogodzić się z tym, że początkowo Twoje palce będą nieprzyzwyczajone, a dłoń nierozciągnięta, dlatego wiele elementów nauki będzie wydawało się trudne. Tak jak w przypadku każdych innych ćwiczeń fizycznych mięśnie stopniowo się jednak wzmocnią i zaczną działać odruchy, ale żeby tak się stało, musisz w pełni skupić się na nauce akordów i pracować nad coraz trudniejszymi chwytami. Do wyrobienia nawyków potrzebne są jednak systematyczne ćwiczenia, więc jeśli decydujesz się na grę, najlepiej gdy poświęcisz na ćwiczenia choć chwilę każdego dnia - oczywiście w miarę możliwości. Nie znaczy to jednak, że codziennie powinieneś grać po kilka godzin, wręcz przeciwnie. Początkowo palce po grze będą obolałe, więc nie warto ich obciążać długimi ćwiczeniami. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się krótkie, ale regularne sesje. 

Gitara - ćwiczenia dla początkujących

Grę na gitarze najlepiej rozpocząć od kupna poradnika dla początkujących. Taka pozycja powinna zawierać podstawowe informacje dotyczące nauki, zestawy ćwiczeń dla nowicjuszy, a przede wszystkim rozrysowane akordy. Dzięki temu w każdej chwili możesz upewnić się, czy precyzyjnie wykonujesz dane zadanie i w razie potrzeby poprawiać ułożenie palców. Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem, pomogą Ci naklejki na gryf z nazwami dźwięków, a gdy Twoje opuszki są tak wrażliwe, że ćwiczenia sprawiają Ci zbyt wielki ból, możesz zaopatrzyć się w kostkę do gry i silikonowe nakładki na palce. 

Oprócz tego warto też wziąć pod uwagę naukę z płatnych kursów wideo lub darmowych tutoriali na YouTube - jest to dobre uzupełnienie wiedzy z podręcznika. Ich dużą zaletą jest to, że dzięki nim słyszysz, jak powinien brzmieć dany dźwięk i możesz porównać, czy grasz czysto. Znajdziesz tam też wiele porad, jak ułatwić sobie naukę gry, łącznie z trickami, które sprawdziły się u samych instruktorów. Oczywiście nie ma pewności, że wszystkie przypadną Ci do gustu, dlatego dobrze jest rozpocząć od bezpłatnych filmików, by przekonać się, jaki styl nauki najbardziej Ci odpowiada. Łącząc wiedzę z książek z tą z tutoriali, nauczysz się, jak poprawnie wciskać struny oraz - co najważniejsze - łączyć pracę rąk, by móc wykonywać utwory. Dowiesz się również, jakie są podstawowe chwyty, na których opiera się większość popularnych melodii. Dzięki temu, opanowując wyłącznie kilka akordów, będziesz w stanie cieszyć się grą, a w międzyczasie będziesz uczyć się nowych chwytów i stopniowo rozszerzysz gamę swoich umiejętności. 

Kiedy przychodzi zniechęcenie

Nie da się zostać dobrym gitarzystą bez regularnych ćwiczeń. Zdarza się jednak, że czujesz się zniechęcony, brakuje Ci motywacji i pozytywnej energii, żeby podjąć na nowo ćwiczenia. W takiej sytuacji ważne jest, żeby dostarczyć sobie pozytywnych wrażeń, które na nowo rozpalą chęć do nauki. W jaki sposób to zrobić? Każdy musi odkryć swoją metodę, ale jest kilka, które sprawdzają się w przypadku większości - nie tylko początkujących - muzyków. Pierwszym i dla wielu najskuteczniejszym sposobem jest pójście na koncert kapeli, którą lubisz. Pozytywne wibracje, jakie zapewniają muzyka na żywo i reakcje widowni, będą dla Ciebie potężnym motywatorem, dzięki któremu po powrocie do domu z przyjemnością znów chwycisz za gitarę. Podobny efekt, choć z reguły na mniejszą skalę, daje przesłuchanie dobrej płyty - szczególnie takiej z solówkami gitarowymi. 

Dobrym sposobem na przełamanie monotonii nauki i zniechęcenia jest również zaproszenie znajomego na wspólne ćwiczenia. Razem możecie uczyć się nowych rzeczy i obserwować swoje postępy, co znacznie uatrakcyjni czas poświęcany na trening. Na pewno pomocne jest również nagrywanie swoich ćwiczeń i odsłuchiwanie ich po czasie. Pozwala to śledzić czynione postępy, a to świetnie motywuje do dalszej pracy i szkolenia swojego warsztatu. 

Jeśli jesteś już na takim etapie, że postępy nie są spektakularne - co jest normalne, gdyż po osiągnięciu pewnego poziomu progres przychodzi dużo wolniej - możesz poeksperymentować ze stylami muzycznymi. W przypadku gdy zwykle preferujesz rockowe brzmienia, możesz pokusić się o wypróbowanie jazzowych klimatów, a jeśli znudziło Ci się country, zobacz, czy akustyczny cover radiowego przeboju da Ci satysfakcję. Próbuj nowości, by cały czas czuć, że uczysz się czegoś wartościowego. Oczywiście jednak nie oznacza to, że powinieneś robić sobie długą listę rzeczy, których koniecznie musisz się nauczyć. Próbując zdziałać zbyt wiele na raz, będziesz się wyłącznie frustrować, więc lepiej wyznaczać sobie 1-2 cele do osiągnięcia i dopiero po opanowaniu nowych umiejętności stawiać przed sobą kolejne. 
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?