Nauka pływania dla dorosłych - jak zacząć?

Jak dorośli mogą nauczyć się pływać? Czy wybrać zajęcia w grupie, czy indywidualne? Co będzie potrzebne?
Nauka pływania dla dorosłych - jak zacząć?
Ten tekst przeczytasz w

Nauka pływania w dorosłym życiu dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Będąc dziećmi, mamy mniejszą świadomość niebezpieczeństw związanych z wodą, więc podchodzimy do nauki z dużym optymizmem, bez lęków i zahamowań. Jeśli jednak nie nauczymy się pływać w pierwszych latach życia, pojawiają się z reguły obawy, które nie pozwalają nam w pełni się zrelaksować i oddać przyjemności przebywania w wodzie. To zupełnie normalne i nie powinno być powodem do zażenowania czy dodatkowego stresu. Człowiek jest w stanie nauczyć się pływać w każdym wieku - wystarczą odpowiednie nastawienie oraz przemyślany proces nauki. 

Kiedy chcesz się nauczyć pływać…

...pierwsze, co powinieneś zrobić, to przeanalizować, dlaczego nie nauczyłeś się pływać do tej pory. Może wydawać się to zabawne, ale tak naprawdę od tego, czy uświadomimy sobie właściwy powód, zależy cały proces późniejszej nauki. Niektórzy ludzie nie potrafią pływać, ponieważ po prostu nie mieli okazji się tego nauczyć - w dzieciństwie nie chodzili na basen czy nad jezioro, dlatego z pływaniem było im nie po drodze. To najprostsza sytuacja, bo nie musimy mierzyć się z żadnymi zakorzenionymi w głowie lękami. Może jednak okazać się, że po prostu - świadomie lub podświadomie - unikamy kontaktu z wodą, gdyż wiąże się z nią jakieś traumatyczne wspomnienie. Często nie potrafią pływać te osoby, które w przeszłości wpadły do wody albo zostały do niej wrzucone, które zetknęły się z dużymi falami, wpadły w głęboki muł w jeziorze itd. Takie zdarzenia pozostają w świadomości na długo i mogą powodować odruchowe spięcie, które znacznie utrudnia naukę. Bywa również tak, że to nie nasze nieprzyjemne zetknięcie z wodą spowodowało traumę. Warto się zastanowić, czy lęk przed pływaniem nie jest skutkiem wysłuchanej w dzieciństwie opowieści albo czy nie został nam przekazany przez rodziców. 

Co zrobić, jeśli to wspomnienia nas blokują? Przede wszystkim opowiedzieć o nich instruktorowi. To ważne, żeby osoba, która będzie nas uczyć, zdawała sobie sprawę z naszych zahamowań, gdyż tylko wtedy będzie mogła dostosować tempo nauki i rodzaj ćwiczeń do naszych potrzeb. Oprócz tego powinniśmy też dawać sobie dużo czasu na oswojenie się z wodą w bezpiecznych warunkach - to znaczy w miejscu, gdzie swobodnie dotykamy stopami dna i czujemy się komfortowo.

Prywatny instruktor czy grupa?

Ważnym aspektem przy nauce pływania dla dorosłych jest też to, czy wybierzemy grupę, czy też zdecydujemy się na indywidualne lekcje z instruktorem. I jedna, i druga opcja mogą nauczyć nas pływać, ale powinniśmy zastanowić się, która z nich będzie dla nas bardziej komfortowa. Niektórzy czują się nieswojo z tym, że uczą się pływać dopiero jako dorośli. W takim wypadku idealnym wyjściem jest dołączenie do początkującej grupy nauki pływania. Wtedy uczymy się w towarzystwie osób, które są w podobnej sytuacji, więc cały proces powinien być dla nas łatwiejszy. 

Nieco inaczej wygląda jednak sprawa, jeśli kontakt z wodą powoduje u nas duży stres. Taka sytuacja wymaga z reguły wynajęcia prywatnego instruktora - dzięki temu możemy uczyć się w swoim tempie i mamy ten komfort psychiczny, że doświadczony ratownik cały czas ma nas na oku. Dla wielu osób to łatwiejszy sposób, by pokonać strach i napięcie i zacząć cieszyć się przebywaniem w wodzie. 

Nauka to nie wyścigi

Ucząc się pływać, nie powinniśmy robić niczego wbrew sobie. Najlepiej dać sobie czas, by oswoić się z wodą i poczuć w niej swobodnie. Dobrze zacząć taki proces adaptacji w płytkiej wodzie, która sięga nam nie wyżej niż do pasa. Tutaj warto spędzić nawet kilkanaście minut, robiąc podskoki i półprzysiady, zanurzając coraz wyższe partie ciała i obserwując, jak woda delikatnie nas unosi. Możemy spróbować przejść kilka kroków albo chwycić się rękoma krawędzi basenu i oderwać na chwilę nogi od podłoża. Jeśli czujemy się z tym komfortowo, warto nimi pomachać, robiąc nożyce, i skupiać się na tym, jak woda wypycha nas ku górze. 

Gdy czujemy się już wstępnie oswojeni z basenem, przychodzi moment na zanurzenie głowy w wodzie. Dla większego komfortu możemy wtedy zatkać nos ręką i zamknąć oczy, ale nie jest to konieczne. Potem warto również poćwiczyć oddychanie pod wodą - przed zanurzeniem robimy wdech, a potem w wodze powoli wypuszczamy powietrze przez nos lub usta - jak nam wygodniej. Kiedy pozbędziemy się powietrza z płuc, wynurzamy się, robimy kilka spokojnych oddechów i powtarzamy cały proces. 

Zadbaj o swój komfort

To ważne, żeby na wszystkich etapach uczenia się czuć się komfortowo, dlatego warto kupić odpowiedni strój do ćwiczeń. Luźne szorty plażowe czy wymyślne bikini nie będą pomagały w nauce - kiedy zastanawiamy się, czy sznurek się nie rozwiąże lub ramiączko nie spadnie, trudno jest w pełni skupić się na instrukcjach. Dlatego panie powinny wybrać do pływania jednoczęściowy sportowy kostium kąpielowy na grubych ramiączkach. Taki strój jest wygodny, praktyczny i doskonale nadaje się na zajęcia na basenie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli kostiumów do pływania, które różnią się fasonami i kolorami, dlatego każda kobieta może pośród nich znaleźć taki, który będzie pasował do jej figury i potrzeb. Mężczyźni powinni wybrać klasyczne kąpielówki z poliestrowej tkaniny, z szeroką gumką, która nie uciska ciała. Kąpielówki mogą przypominać slipy lub bokserki - w procesie nauki nie ma znaczenia, które wybierzemy - to indywidualna decyzja każdego z panów.

Oprócz kostiumu warto także kupić okulary pływackie. Są one wygodne do noszenia i zapewniają duży komfort podczas nauki - nawet jeśli głowa zanurzy się pod wodę, nie odczujemy drażniącego działania chloru, co daje nam, zwłaszcza na początkowym etapie nauki, duże poczucie bezpieczeństwa. Jeśli mamy problem z zanurzaniem twarzy, możemy ułatwić sobie naukę, kupując zatyczki do nosa i uszu. Nie jest to jednak obowiązkowy zestaw początkującego pływaka i jeśli zanurzanie się nie sprawia nam problemów, lepiej się do nich nie przyzwyczajać, ale gdy czujemy dyskomfort - to rozwiązanie dla nas. 

Nie wszystkie baseny wymagają obecnie od użytkowników noszenia czepków, ale warto sobie taki sprawić, zwłaszcza jeśli mamy długie włosy. Dzięki temu żadne kosmyki nie będą wpadały nam do ust czy oczu i nie będą przesłaniały widoku podczas pływania. 

Gadżety, które pomogą poczuć się bezpiecznie

Na początkowym etapie nauki, kiedy nie mamy jeszcze zaufania do własnych umiejętności, możemy brać ze sobą na basen różne gadżety, które pomagają poczuć się bezpiecznie w wodzie. Nie muszą być to dziecięce rękawki do pływania - jest wiele elementów ułatwiających utrzymanie się na wodzie. Początkujący pływacy mogą zdecydować się na deskę do pływania, pas wypornościowy czy popularny w nauce makaron basenowy. 

Oczywiście na późniejszych etapach nauki będziemy musieli radzić sobie bez tych “wspomagaczy”, ale początkowo pomogą nam one w pokonaniu lęku przed wodą i wyrobieniu sobie techniki pływania, która później zapewni nam umiejętność samodzielnego utrzymywania się na wodzie. Jeśli mamy problem z przyswojeniem sobie właściwego stylu pływania, pomogą nam specjalne płetwy na ręce, wyprofilowane w taki sposób, by ułatwiać nam wykonywanie właściwych ruchów i wzmacniać mięśnie w górnych partiach ciała. 

Nauka pływania dla dorosłych - przydatne wskazówki

Pływanie jest jednym z najzdrowszych sportów - nie powoduje dużego ryzyka kontuzji, nie obciąża kręgosłupa, za to znacznie zwiększa wydolność i giętkość oraz poprawia kondycję. Dlatego na naukę pływania warto się decydować bez względu na wiek - oczywiście najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora. Rozpoczynając naukę, należy jednak pamiętać, że najistotniejsze są tu regularne treningi. Jeśli próbujemy uczyć się pływać, ale na basen chodzimy wyłącznie raz na jakiś czas, na każdej lekcji będziemy musieli rozpoczynać proces oswajania się z wodą na nowo. Nie wyrobimy też odpowiednich odruchów przy pływaniu i będziemy zapominać o wskazówkach, jakich nam wcześniej udzielono. Najlepiej więc chodzić na pływalnię raz czy dwa razy w tygodniu co najmniej przez kilka tygodni. 

Prócz tego ważne jest, żeby wybrać instruktora, który ma doświadczenie w uczeniu pływania dorosłych osób. Taki specjalista zna techniki uczenia, które są przydatne w przypadku osób z urazem do wody, i potrafi poprowadzić kursanta w taki sposób, by krok po kroku pozbywał się swoich lęków i zaczynał czerpać przyjemność z pływania.

Przede wszystkim warto zaś pamiętać, by zachowywać swoje tempo nauki i przechodzić do kolejnych wyzwań wtedy, gdy czujemy się na to gotowi. Nauka pływania powinna być relaksująca, a ciągłe spięcie nie tylko pozbawia nas radości, ale też znacznie utrudnia czynienie postępów. Woda sama wypycha nas na powierzchnię - możemy to zobaczyć, obserwując osoby unoszące się bez ruchu na powierzchni - ale żeby tak się działo, powinniśmy przestać z nią walczyć i nauczyć się swobodnie w niej poruszać. 
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?