Jak prać buty, aby ich nie zniszczyć?

Pranie butów sportowych nie musi być dla nich szkodliwe - jak to zrobić, by nie zepsuć butów?
Jak prać buty, aby ich nie zniszczyć?
Ten tekst przeczytasz w

Brudne obuwie nie wygląda atrakcyjnie, a unikanie regularnego czyszczenia może spowodować ich szybsze zniszczenie. Wiele osób ma jednak problem z tym, jak prać buty, aby skutecznie usunąć plamy i błoto, a jednocześnie nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Nie ma uniwersalnej metody, która sprawdzi się w każdym przypadku, gdyż wiele zależy od rodzaju obuwia oraz materiału, z którego zostały wykonane. Podpowiadamy, jak bezpiecznie wyczyścić buty.

Pranie butów – w pralce czy ręcznie?

Każdy rodzaj obuwia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, bez względu na to, z jakich materiałów został wykonany. Dbając o buty we właściwy sposób możesz znacząco przedłużyć ich żywotność i sprawić, że nawet po kilku sezonach będą się efektownie prezentowały. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest trzymanie się zaleceń producenta, gdyż nie stosując się do nich możesz się narazić na utratę gwarancji. Dotyczy to przede wszystkim prania butów pralce, co jest dość ryzykowne, bo nie każde obuwie powinno być czyszczone w ten sposób. Jednocześnie ręczne czyszczenie nie zawsze jest skuteczne, zwłaszcza w przypadku trudnych zabrudzeń, których nie da się usunąć zwykłą szczoteczką. W takim razie, jak prać buty, aby ich nie uszkodzić i przywrócić im dawną świeżość? Wszystko zależy od tego, z jakich materiałów zostały wykonane buty oraz jaką mają konstrukcję.

Pranie butów w pralce – jakie obuwie się do tego nie nadaje?

Wrzucenie butów do pralki wydaje się rozsądnym pomysłem, zwłaszcza że wiele nowoczesnych sprzętów jest wyposażonych w odpowiedni do tego program. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, warto zastanowić się, czy nie doprowadzi to do trwałego uszkodzenia ulubionej pary. Niektóre rodzaje obuwia nie nadają się bowiem do prania mechanicznego, nawet jeżeli włączysz w pralce specjalny program. Kiedy pranie butów w pralce jest niewskazane?

 • Buty na obcasie – do prania mechanicznego absolutnie nie nadają się buty z obcasami. Mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia bębna, a przy tym same ucierpieć i ulec trwałemu zniszczeniu. W wyniku energicznych ruchów bębna oraz działania silnych detergentów obcas może się połamać lub całkowicie odkleić od podeszwy. Ponadto takie obuwie jest często wykonywane ze skóry lub jej syntetycznych odpowiedników, a w takim przypadku pranie butów w pralce jest niewskazane.
 • Espadryle – do pralki nie należy też wrzucać popularnych espadryli, klapek czy sandałów na sznurkowej podeszwie. Pranie mechaniczne może doprowadzić do ich rozklejenia i zniszczenia. Ponadto takie obuwie jest zazwyczaj wykonane z delikatnych materiałów, które podczas kontaktu z detergentem mogą się odbarwić lub zniekształcić.
 • Obuwie skórzane – pranie butów w pralce jest kategorycznie zabronione w przypasku wyrobów skórzanych, zamszowych, a także wykonanych ze skóry ekologicznej. Takie buty potrzebują specjalnego traktowania i nie mogą być moczone w wodzie ani myte z użyciem silnych detergentów. Jak prać buty skórzane? Jedynie ręcznie przy użyciu specjalnych preparatów, które mają dodatkowo właściwości zabezpieczające i pielęgnujące skórę naturalną i materiały skóropodobne.
 • Buty trekkingowe – specjalistyczne buty do wspinaczki, biegania czy kolarstwa są zazwyczaj wyposażone w membranę, chroniącą stopy przed działaniem czynników zewnętrznych. Pranie ich w pralce może sprawić, że stracą swoje właściwości, odkształcą się lub rozkleją.
 • Modele z metalowymi ozdobami – nie zaleca się też prania butów w pralce, jeżeli posiadają elementy ozdobne w formie klamer, ćwieków, koralików czy kryształków. Oprócz tego, że mogą się urwać, to metalowe dodatki są w stanie doprowadzić do poważnej awarii i uszkodzenia bębna pralki.

W przypadku takiego obuwia zaleca się ograniczenie do czyszczenia manualnego, do którego można użyć specjalistycznych preparatów lub domowych metod. Wbrew pozorom wiele modeli dobrze znosi pranie butów w pralce, a dotyczy to przede wszystkim sportowego obuwia. Większość trampek, sneakersów i tenisówek nadaje się do mechanicznych metod czyszczenia i nie spowodują uszkodzenia bębna pralki ani nie stracą swojej pierwotnej formy. Zanim jednak zdecydujesz się na pranie butów sportowych, powinieneś zapoznać się z informacjami na metce i sprawdzić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań. Niektóre modele nie mogą być bowiem czyszczone w pralce ze względu na sposób wykonania lub rodzaj materiałów użytych do produkcji.

Jak prać buty sportowe w pralce?

Większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażonych w specjalne programy do prania butów w pralce. Nie trzeba więc samodzielnie ustawiać temperatury czy szybkości obrotów bębna, jednak warto sprawdzić, czy parametry te są zgodne z zaleceniami, widniejącymi na metce. Zanim więc zdecydujesz się na pranie butów sportowych, zapoznaj się z informacjami producenta danego modelu i na tej podstawie ustaw program pralki.

Mechaniczne pranie butów sportowych należy też ograniczyć do minimum, gdyż zbyt częste czyszczenie w ten sposób może doprowadzić do szybszego zniszczenia obuwia. Na taki krok zdecyduj się w przypadku bardzo zabrudzonych butów, nieprzyjemnie pachnących oraz posiadających trudne do wywabienia plamy. Jak prać buty sportowe w pralce, aby zadbać o ich bezpieczeństwo i skutecznie usunąć zanieczyszczenia?

 • Przed włożeniem do pralki pozbądź się większych zanieczyszczeń z błota, piasku czy żwiru. Możesz to zrobić przy użyciu szczoteczki lub wilgotnej szmatki. W przypadku bardzo zabrudzonych butów zaleca się też wcześniejsze mycie ręczne w misce z wodą i dodatkiem mydła lub płynu do płukania. Wrzucenie zabłoconego obuwia do bębna może skutkować jego uszkodzeniem i obniżyć skuteczność prania.
 • Zanim rozpoczniesz pranie butów sportowych powinieneś wyjąć z nich sznurówki oraz wkładkę, jeżeli nie jest przyklejona. Te elementy lepiej wyczyścić ręcznie poprzez namoczenie ich w wodzie z dodatkiem proszku. Podczas wirowania w bębnie mogą się rozkleić lub porwać, a pozostawienie ich w bucie utrudni skutecznie usunięcie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc.
 • Do prania butów sportowych warto używać specjalnych akcesoriów, takich ja worki z siateczkowej tkaniny. Zamiast tego sprawdzi się też stara poszewka z bawełny. Niektórzy zalecają też wrzucenie do bębna ręcznika, aby podczas wirowania obuwie nie obijało się o wnętrze pralki. Wybierając poszewkę i ręcznik należy zwrócić uwagę, żeby był wykonany z niebarwiących materiałów.
 • Do prania butów sportowych możesz użyć tradycyjnych detergentów, takich jak proszek, kapsułki i płyn do płukania. Powinieneś jednak zrezygnować z dodawania zmiękczaczy do tkanin i silnych wybielaczy, które mogą uszkodzić i zdeformować obuwie. 
 • Jeżeli w Twojej pralce nie ma odpowiedniego programu, ustaw parametry ręcznie. Jak prać buty sportowe? Najlepiej w temperaturze maksymalnie do 40% i na niskich obrotach do 400/min. Staraj się też wybrać jak najkrótszy program, gdyż już 30 min wystarczy, aby skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach i zabrudzenia z obuwia.

Każde pranie butów w pralce powinno być zakończone dokładnym suszeniem. Najlepiej to zrobić poprzez wypchanie wnętrza obuwia gazetami i odstawienia ich w przewiewne miejsce, aby uniknąć zdeformowania kształtu. Na pewno dobrym pomysłem nie jest suszenie butów na pełnym słońcu, zwłaszcza w przypadku białych tenisówek. Pod wpływem promieni słonecznych mogą się na nich pojawić nieestetyczne, żółte plamy, które później trudno usunąć. Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz też użyć suszarki i wysuszyć buty delikatnym strumieniem powietrza, pilnując jednocześnie, by zachować odpowiednią odległość urządzenia od obuwia.

Jak prać buty ręcznie?

Jak już wspomnieliśmy, nie każdy model nadaje się do prania automatycznego. Obuwie skórzane, ze sznurkową podeszwą, klejone oraz na obcasie powinno być czyszczone manualnie. Nie jest to wcale takie skomplikowane jak mogłoby się wydawać, a może być równie skuteczne co pranie butów w pralce. Ręcznie możesz też umyć buty sportowe, jeżeli nie są bardzo zabrudzone lub boisz się, że w bębnie pralki mogą się uszkodzić. Jak prawidłowo prać buty?

 • Do czyszczenia butów skórzanych należy użyć specjalnych preparatów. Powierzchowne zabrudzenia możesz usunąć miękką szmatką zwilżoną w wodzie z mydłem, a następnie wypolerować powierzchnię do sucha. Na koniec zaleca się zaaplikowanie preparatu ochronnego i wypastowanie butów aż do uzyskania połysku. Z domowych sposobów sprawdzi się delikatny krem nawilżający do twarzy, którego możesz użyć zamiast specjalnego środka czyszczącego, a następnie dokładnie wypolerować buty miękką ściereczką.
 • Espadryle lub płócienne sandały na sznurkowej podeszwie powinny być prane w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Nie należy ich jednak długo moczyć, a do usunięcia zabrudzeń wykorzystać gąbkę kuchenną lub szczoteczkę z miękkim włosiem. Trzeba również uważać na sznurkową podeszwę i delikatnie ją przeczyścić, aby nie doprowadzić do rozklejenia sznurków.
 • Pranie butów sportowych także możesz wykonać ręcznie, zwłaszcza gdy nie są bardzo zabrudzone. Wystarczy je namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła, proszku do prania lub płynu do mycia naczyń, a następnie brudne miejsca doczyścić gąbką albo szczoteczką. Po zakończeniu należy pamiętać o ich dokładnym wysuszeniu w taki sam sposób jak po praniu w pralce.

Największe wyzwanie stanowią buty z zamszu, gdyż one wymagają użycia specjalnych środków. Niewskazane jest ich całkowite moczenie, a czyszczenie powinno się ograniczyć do usunięcia powierzchownych zanieczyszczeń z użyciem szczoteczki. Trudne plamy możesz spróbować usunąć miękką szmatką nasączoną w mleku i delikatnie przetrzeć brudne miejsca. Na koniec konieczne jest wyszczotkowanie obuwia specjalną szczotką z naturalnym włosiem, aby uniknąć odbarwienia zamszu.

Stosując się do powyższych wskazówek oraz zaleceń producenta, pranie butów w pralce nie powinno niekorzystnie wpłynąć na ich formę. Warto też pamiętać o regularnym czyszczeniu i usuwaniu świeżych zabrudzeń tuż po przyjściu z domu. W ten sposób unikniesz konieczności częstego prania i sprawisz, że buty na dłużej zachowają swój pierwotny wygląd.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?