Keratynowe prostowanie włosów w domu

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który kojarzymy głównie z długą wizytą w salonie fryzjerskim, ale dzięki odpowiednim preparatom możemy wykonać go także w domowym zaciszu.
Keratynowe prostowanie włosów w domu
Ten tekst przeczytasz w

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który kojarzymy głównie z długą wizytą w salonie fryzjerskim, ale dzięki odpowiednim preparatom możemy wykonać go także w domowym zaciszu. Jeśli tylko zastosujemy się do podstawowych zasad, możemy osiągnąć równie spektakularne efekty i na długi czas odżywić i wzmocnić włosy. Jak się zabrać do takiego zabiegu?

Keratynowe prostowanie - zabieg pielęgnacyjny


Keratynowe prostowanie może w pierwszej chwili kojarzyć się z zabiegiem fryzjerskim osłabiającym kondycję włosów - jak na przykład trwała ondulacja. W rzeczywistości jednak jest wprost przeciwnie - ma ono na celu głównie regenerację kosmyków. To, że włosy stają się po nim proste i gładkie, a do tego mniej się puszą, jest w zasadzie efektem ubocznym zabiegu. Nawet jeśli więc chodzi nam przede wszystkim o to, by mieć trwale wyprostowane kosmyki, nie musimy martwić się, że keratynowe prostowanie przysporzy nam problemów z połamanymi, rozdwojonymi końcówkami czy wypadaniem włosów. 

Zabieg keratynowy można wykonywać na każdym rodzaju włosów, jednak wskazany jest przede wszystkim dla osób mających suche, pozbawione blasku kosmyki. Dzięki używanym podczas jego wykonywania preparatom staną się one zdrowsze, silniejsze i nabiorą blasku.

Keratynowe prostowanie włosów - co to jest?

Wyjaśnienie istoty tego zabiegu warto zacząć od omówienia, czym właściwie jest keratyna. Keratyna jest białkiem, które naturalnie znajduje się w naszym organizmie - głównie w paznokciach i właśnie we włosach. Dzięki niej zyskują one elastyczność, miękkość i - co najważniejsze - odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, wiatr, słońce czy zanieczyszczenia z powietrza. Nieodpowiednia pielęgnacja czy też po prostu starzenie się włosów może jednak wywołać niedobór keratyny. Kiedy tak się stanie, łuski włosa zaczynają się otwierać i kosmyki stają się dużo bardziej wrażliwe na niesprzyjające czynniki. Wtedy konieczne jest dostarczenie keratyny z zewnątrz - za pomocą specjalnie dobranych kosmetyków. Zawierają one hydrolizowaną odmianę keratyny, która gładko potrafi wnikać w głąb włosa i odbudowywać powstałe uszkodzenia.

Keratynowe prostowanie dostarcza włosom ekstremalnie dużo keratyny, a to dlatego, że polega ono na wprasowywaniu tego składnika na gorąco. Ta metoda pozwala osiągnąć znacznie bardziej spektakularne rezultaty niż stosowanie masek czy odżywek keratynowych.

Co jest potrzebne do keratynowego prostowania włosów?

Jeśli decydujemy się na keratynowe prostowanie włosów w domu, najlepiej zaopatrzyć się w gotowy zestaw do tego zabiegu. Najczęściej zawiera on trzy kosmetyki:

  • szampon
  • odżywkę
  • preparat keratynowy


Niektóre zestawy mają także dołączony pędzelek oraz foliowe rękawiczki niezbędne do wykonania zabiegu. Warto nabyć od razu taki komplet, bo włosy po zabiegu keratynowym będą wymagały specjalnej pielęgnacji, między innymi właśnie dedykowanego szamponu i odżywki, która pomaga utrzymać na dłużej efekt prostowania. Oprócz tego będziemy potrzebować wyłącznie suszarki, szczotki oraz prostownicy do włosów

Keratynowe prostowanie włosów krok po kroku

Zalecenia poszczególnych producentów mogą nieznacznie się od siebie różnić i to instrukcji spisanej na dołączonej ulotce powinniśmy się trzymać. Etapy w każdym przypadku są jednak do siebie podobne.

Przygotowanie włosów

Bardzo ważne jest to, że prostowanie keratyną wykonujemy zawsze na czystych i suchych włosach, nieobciążonych żadnymi kosmetykami. Dlatego pierwszym krokiem powinno być staranne umycie włosów, by pozbyć się z nich sebum oraz resztek kosmetyków. Potem rozczesujemy kosmyki i dokładnie je suszymy. Włosy do nakładania preparatu powinny być całkowicie suche!

Nakładanie keratyny

Na tak przygotowane włosy możemy nałożyć preparat keratynowy. Aby zrobić to jak najdokładniej, należy dzielić włosy na pasma o szerokości około 2 centymetrów i precyzyjnie rozprowadzać keratynę pędzelkiem. Podczas tego etapu nie rozczesujemy włosów, możemy ewentualnie pomóc sobie w rozkładaniu kosmetyku palcami. 

Keratynę pozostawiamy na włosach na około pół godziny, a następnie suszymy włosy do momentu, aż będą całkowicie suche. W tym momencie przychodzi czas na najważniejszy element zabiegu, czyli prostowanie. 

Prostowanie

Prostownicę rozgrzewamy do zwykłej temperatury, którą ustawiamy przy stylizacji (dla włosów zniszczonych, cienkich będzie to około 180 stopni Celsjusza, dla włosów grubych i mało podatnych na zabiegi - mniej więcej 230 stopni). Następnie znów wydzielamy dwucentymetrowe pasma i każde z nich powoli i dokładnie prostujemy. Każde pasmo powinniśmy wyprostować minimum 8 razy, aby efekt był optymalny. 

Etap końcowy

Ostatnim etapem zabiegu jest umycie włosów (koniecznie szamponem do włosów po keratynowaniu!) i nałożenie na nie odżywki. Potem możemy wyszuszyć włosy i dowolnie je wymodelować.

Zalecenia po zabiegu

Przez dwie doby od zakończenia zabiegu włosów nie powinno się moczyć ani narażać na kontakt z dużą wilgocią. Dlatego w tym okresie nie powinniśmy nie tylko ich myć, ale też korzystać z basenu czy sauny. Włosów nie wolno także spinać ani związywać przez co najmniej 48 godzin. Jeśli w tym czasie włosy się zegną, na przykład podczas snu, najlepiej użyć na nich prostownicy. Dzięki temu prawidłowo się odbudują i w kolejnych tygodniach będą pięknie się układać.

Po upływie dwóch pierwszych dób włosy nie wymagają specjalnych zabiegów. Wystarczy myć je szamponem do włosów po keratynowaniu oraz odżywiać przeznaczoną do tego odżywką. Ważne jest także, by pamiętać, że dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się farbować ani rozjaśniać włosów. Dodatkowo każdy zabieg z użyciem ciepła będzie w pewnym stopniu niszczył włosy, przez co efekt zabiegu będzie mniej trwały.    

Jak długo utrzymują się efekty keratynowego prostowania włosów?

Czas, w którym widoczne są efekty keratynowego prostowania, może różnić się w zależności od wielu czynników, między innymi rodzaju włosów, metod pielęgnacji, częstotliwości mycia włosów, i narażania je na kontakt z chlorem czy słoną wodą. Orientacyjnie jednak przyjmuje się, że włosy pozostają proste i odżywione przez okres od 3 do 6 miesięcy. Naturalnie, im więcej czasu upłynie od zabiegu, tym efekt będzie słabiej widoczny. Dlatego jeśli cały czas chcemy cieszyć się zdrowymi, prostymi włosami, najlepiej powtarzać keratynowe prostowanie co mniej więcej pół roku. 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy