Grzybica stóp, rąk i paznokci - jak sobie z nią radzić?

Grzybica to bardzo nieprzyjemna choroba. Czym się objawia? Jak z nią walczyć?
Grzybica stóp, rąk i paznokci - jak sobie z nią radzić?
Ten tekst przeczytasz w

Grzybica to bardzo nieprzyjemna choroba. Powoduje irytujące swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry i powstawanie charakterystycznych plam, a przy tym bardzo lubi się rozprzestrzeniać. Co gorsza, grzyby wcale nie potrzebują wiele, by znaleźć dogodne miejsce do rozwoju. Choroba ta często dotyka sportowców (jedna z jej odmian doczekała się nawet nieoficjalnej nazwy “grzybica sportowa”), jednak na dobrą sprawę może spotkać każdego z nas. Na szczęście rzadko bywa naprawdę groźna, jednak z całą pewnością można określić grzybicę jako uciążliwą i niestety zwykle długotrwałą niedogodność.

Grzybicą stóp i paznokci bardzo łatwo się zarazić - choć zaniedbania higieniczne oczywiście będą sprzyjały mnożeniu się grzybów, w wielu sytuacjach wystarczy jeden kontakt z zarodnikami, by te zadomowiły się na płytce paznokciowej. Do kontaktu z “pasażerem na gapę” może dojść zwłaszcza w miejscach, w których znajdują się wilgotne powierzchnie i gromadzą wiele osób - na przykład na basenach, siłowniach czy przy miejskich fontannach. 

Za rozwój grzybicy odpowiedzialne są różne odmiany grzybów. Grzybicę paznokci powodują najczęściej grzyby drożdżakowe, pleśniowe i tzw. dermatofity. Te ostatnie świetnie odnajdują się nie tylko na paznokciach, ale obejmują też większe powierzchnie stóp.

Grzybica stóp - objawy i rodzaje

Form klasyfikacji jest kilka, ale najczęściej przyjmuje się, że grzybica stóp może być międzypalcowa, potnicowa lub złuszczająca. Czasem wyodrębnia się także grzybicę wrzodziejącą. Grzybica międzypalcowa występuje najczęściej - objawia się charakterystycznymi pęknięciami na skórze, a także intensywnym świądem i pieczeniem. Grzybica potnicowa występuje głównie na podeszwach i powoduje powstawanie małych pęcherzyków, które z czasem pękają. Grzybica złuszczająca powoduje powstawanie na stopach specyficznych łusek.

Grzybica paznokci - objawy i rodzaje

Już w krótkim czasie po kontakcie z grzybem pojawiają się pierwsze objawy grzybicy na paznokciach. Płytka zmienia kolor - najczęściej żółknie lub szarzeje, a potem zaczyna zwiększać swoją grubość, kruszyć się i łamać. Obok ewidentnych wizualnych zmian pojawia się także nieprzyjemny zapach, a okolica okołopaznokciowa czasem swędzi, co dodatkowo rozdrażnia osobę zaatakowaną grzybicą. Najczęściej grzybica paznokci pojawia się na stopach, jednak atakuje również palce u rąk.


Jak zapobiegać grzybicy stóp i paznokci?

Pierwszym i najważniejszym środkiem ochronnym jest zdroworozsądkowe utrzymywanie higieny. Mowa tu o relatywnie częstym myciu stóp i ich prawidłowym osuszaniu, gdyż grzybica najlepiej czuje się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Dlatego kiedy korzystamy z powierzchni wspólnych - na przykład pod prysznicem na basenie, warto mieć ze sobą klapki, odgradzające podeszwy stóp od podłogi.

Istotny jest także dobór odpowiednich butów - takich, które umożliwią stopie “oddychanie”. Buty niezapewniające chociaż minimalnej cyrkulacji powietrza będą stanowić doskonałe warunki do rozwoju grzybów - zwłaszcza w pakiecie z niskojakościowymi skarpetami ze sztucznych materiałów, wysokimi temperaturami na dworze i długimi okresami, kiedy nie wyjmujemy stóp z butów - nawet na chwilę.

Warto zadbać także o właściwą pielęgnację butów - ich wietrzenie i korzystanie z środków odświeżających, na przykład dezodorantów do butów. Zawierają one substancje, które nie tylko pomagają pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza buta, ale również pomagają w przeciwdziałaniu grzybicy.

Kiedy jednak “mleko się wylało”, grzybica sama nie opuści przytulnych powierzchni na naszym ciele. Przydadzą się wtedy środki, które pozwolą na wyeksmitowanie niechcianego lokatora. Można je podzielić na dwie kategorie: środki do stosowania miejscowego oraz doustne środki ogólne.

Środki miejscowe obejmują różnego rodzaju kremy i balsamy o działaniu przeciwgrzybiczym, a także specjalne lakiery do paznokci (o nich szerzej piszemy w dalszej części tekstu). Leki przeciwgrzybicze w tabletkach (na przykład zawierające kwas kaprylowy, który zwalcza zwłaszcza drożdżaki) wspomogą “od wewnątrz” - czasem problem w dużej mierze wynika z grzybów żyjących w jelitach i innych częściach układu pokarmowego.

Bardzo ważna jest szybkość reagowania - jeśli tylko zauważasz u siebie pierwsze objawy wskazujące na grzybicę, nie ma co zwlekać. Choroba sama nie przejdzie, a ociąganie się z wizytą u lekarza i wdrożeniem kuracji doprowadzi jedynie do zaostrzenia problemu.

Grzybica - czy można malować paznokcie?

Kiedy grzyb zaatakują nasze paznokcie, zdarza się, że awaryjnie nakładamy na nie lakier w próbie pozbycia się choroby. Niestety - o ile nie jest to lakier przeznaczony właśnie do walki z grzybicą - to fatalny pomysł. Warstwa lakieru stwarza grzybom świetne warunki, przez co taki pomysł skończy się finalnie jedynie zaostrzeniem grzybicy paznokci, dając przy tym złudne wrażenie, że choroba ustępuje (przecież jej nie widać, prawda?). Dobrze dobrany lakier będzie jednak wspaniałym wsparciem w walce z grzybicą - mowa o takim lakierze, który został zaprojektowany specjalnie w tym celu. Nazywane są one lakierami przeciwgrzybiczymi.

Grzybica - potencjalnie poważny problem medyczny

Nawracające problemy z różnego rodzaju grzybicami mogą świadczyć nie tylko o niestosowaniu się do higienicznych wytycznych, ale również o leżących głębiej komplikacjach zdrowotnych. Skłonności do grzybicy mogą być powiązane z wieloma przewlekłymi chorobami - od infekcji skórnych, przez cukrzycę, po poważne problemy metaboliczne. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia najlepiej skonsultować się z lekarzem, który udzieli specjalistycznej porady i zaleci odpowiednie środki farmakologiczne.

 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?