Jak pozbyć się hemoroidów?

Szacuje się, że z powodu hemoroidów cierpi nawet 50-60% populacji osób dorosłych. Jak się ich pozbyć? Czy można im zapobiegać?
Jak pozbyć się hemoroidów?
Ten tekst przeczytasz w

Hemoroidy są bardzo częstym schorzeniem. Szacuje się, że z ich powodu cierpi nawet 50-60% populacji osób dorosłych. Są chorobą, która budzi wstyd, dlatego nie zawsze ich obecność konsultuje się z lekarzem. Nieleczone hemoroidy mogą się rozrastać i stać się bardzo bolesne. Jak się ich pozbyć? Czy można im zapobiegać? Dlaczego są częstym problemem u kobiet w ciąży i po porodzie? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to naruszona struktura naturalnych elementów fizjologii odbytu, jakimi są guzki krwawnicze. Gdy dochodzi do zatkania tych guzków, rozszerzają się, stają się wypełnione nadmiarem krwi i krwawią. Można uznać, że hemoroidy są rodzajem żylaków, ale pojawiają się w odbycie. Ponadto mogą być dwojakiego rodzaju:

 • Hemoroidy wewnętrzne, które znajdują się w odbytnicy i czasami wyrastają, by wystawać.
 • Hemoroidy zewnętrzne, które rozwijają się poza odbytem i są wyścielone skórą odbytu.

W zależności od zaawansowania choroby rozróżnia się cztery jej stopnie, gdzie:

 • I to stopień najłagodniejszy (guzki nie wychodzą poza kanał odbytu),
 • II to stopień umiarkowany (hemoroidy pozostają w kanale odbytu),
 • III to stopień średnio zaawansowany (widoczne na zewnątrz odbytu podczas parcia),
 • IV to stopień zaawansowany (hemoroidy trwale znajdują się poza odbytem).

Obecność hemoroidów wiąże się z nieprzyjemnymi i uciążliwymi objawami.

Jakie są objawy hemoroidów?

Bolący guzek przy odbycie wydziela niewielkie ilości czerwonej krwi w stolcu lub widoczne podczas wypróżnień na papierze toaletowym (jeśli są wewnętrzne) lub podczas siedzenia (jeśli są zewnętrzne). Ból i kłucie mogą towarzyszyć krwawieniu, ale niekoniecznie muszą być obecne przez cały czas. Inne symptomy obejmują świąd (tzn. intensywne swędzenie) oraz pieczenie i uczucie dyskomfortu w okolicy odbytu.

Od czego powstają hemoroidy?

Osoby, które mają hemoroidy, często zadają sobie pytanie, dlaczego w ogóle ich to dotknęło. Krwawiące guzki są związane z takimi czynnikami jak:

 • zaparcia lub trudności z regularnym wypróżnianiem,
 • biegunka,
 • praca stojąca lub siedząca,
 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej,
 • ciąża i poród,
 • predyspozycje genetyczne.

Jednak najczęściej to lekarze specjaliści ustalają, dlaczego u danej osoby powstały hemoroidy. W jakim wieku mogą się pojawić po raz pierwszy? W zasadzie hemoroidy wykazując wysoką częstotliwość występowania w każdym wieku, chociaż są bardziej powszechne między 45 a 65 rokiem życia. Nie ma różnic między mężczyznami i kobietami w częstotliwości doświadczania tej uciążliwej przypadłości.

Domowe sposoby na hemoroidy

Chcesz pokonać hemoroidy? Co pomaga profilaktycznie? Jeśli nie dają dodatkowych powikłań, ich leczenie opiera się na modyfikacji stylu życia i zdrowej diecie. Warto zadbać o takie aspekty jak:

 • Unikanie nadwagi, ponieważ nadmiar kilogramów powoduje zbyt duży nacisk na odbyt, który może sprzyjać pojawianiu się hemoroidów.
 • Zapobieganie zaparciom, ponieważ wysiłek podczas wypróżniania powoduje wzrost ciśnienia w okolicy odbytu. Najlepsza będzie dieta bogata w błonnik, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.
 • Wypijanie 1,5-2 litry wody dziennie.
 • Unikanie spożywania ostrych i pikantnych potraw, alkoholu i kawy, cukrów rafinowanych (cukier biały), produktów o wysokiej zawartości soli (w puszkach i solonych) oraz białej mąki. 
 • Wdrożenie do diety ciemnych owoców takich jak śliwki, winogrona, jeżyny, czereśnie i jagody. Zawierają flawonoidy, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega hemoroidom.
 • Niepowstrzymywanie się przed chęcią pójścia do łazienki.
 • Zadbanie o higienę po każdym wypróżnieniu.
 • Wykonywanie łagodnych ćwiczeń fizycznych.
 • Unikanie zbyt długiego siedzenia oraz stania.
 • Korzystanie z naprzemiennych kąpieli ciepłą i zimną wodą około 3-4 razy dziennie, aby złagodzić dyskomfort w podrażnionej okolicy.
 • Zimne okłady np. lód na hemoroidy w postaci chłodzących kompresów.
 • Robienie nasiadówek np. z kory dębu.
 • Noszenie bielizny wykonanej z naturalnych tkanin takich jak bawełna oraz unikanie bardzo ciasnych ubrań.

Leczenie farmakologiczne hemoroidów

Nie zaleca się częstego stosowania środków przeczyszczających, ponieważ zwiększają ilość stolców.  Sprzyjają również powstawaniu większego ucisku w odbycie, a także podrażnieniom. Leki doustne na wypróżnienie należy brać tylko w razie konieczności.
Kremy, maści i czopki pomagają w ostrych przypadkach, zmniejszając stan zapalny oraz obrzęk. Dobra maść na hemoroidy najczęściej zawiera tribenozyd i lidokainę. Takie połączenie uśmierza ból oraz łagodzi świąd. Wszelkie środki do smarowania powinny być stosowane tylko przez kilka, nie dłużej niż 10 dni w leczeniu intensywnego bólu i swędzenia. Długotrwałe ich używanie może powodować zapalenie skóry z powodu uczulenia na miejscowe środki znieczulające. Gojenie wspomagają także kremy na bazie arniki lub nagietka.

Jeśli obszar jest bardzo zaogniony, przydatne są kremy na bazie kortykosteroidów, ale nie można ich stosować dłużej niż przez 4-5 dni. Lepiej skonsultować się z lekarzem przed ich użyciem. Dla złagodzenia bólu i stanu zapalnego można przyjmować środki przeciwbólowe takie jak paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak ibuprofen. W poważniejszych przypadkach i zaawansowanych stadiach żylaków odbytu zaleca się ich laserowe lub operacyjne usunięcie. Zabieg laserowy trwa krócej i gwarantuje szybszy powrót do zdrowia. Techniką tą można leczyć hemoroidy stopnia I i II oraz niektóre przypadki stopnia III. Zabieg chirurgiczny, który polegają na usunięciu hemoroidów, zwykle stosuje się w przypadku stopnia III i IV.

Hemoroidy a poród naturalny

Hemoroidy są bardzo częstym problemem także u kobiet w ciąży, zwłaszcza w ostatnich trzech miesiącach ciąży i po porodzie. Powód pojawienia się hemoroidów w ciąży jest ten sam, który powoduje powstawanie żylaków. Zwiększający się rozmiar macicy, uciska żyły w okolicy miednicy i zmniejsza się krążenie krwi, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zaparcia, na które cierpi wiele ciężarnych, mogą być przyczyną tych dolegliwości lub ogólnie pogarszać ich stan. Wysiłek, jaki wkłada się w korzystanie z toalety, często powoduje pojawienie się hemoroidów. Kobiety, które cierpiały na tę dolegliwość przed zajściem w ciążę, częściej zmagają się z tym nawracającym problemem.

Hemoroidy zewnętrzne po porodzie pojawiają się w wyniku parcia. Na ogół dolegliwość ta nie komplikuje porodu ani nie czyni go bardziej bolesnym. Jednak po wysiłku porodowym stają się one bardzo zaognione, co może powodować ból, swędzenie i krwawienie w kolejnych dniach. Zaleca się wówczas odpoczynek, leżenie jak najdłużej i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków przeciwbólowo-rozkurczowych w celu złagodzenia dyskomfortu.

Hemoroidy – co pomaga w ciąży?

Dyskomfort związany z hemoroidami może obniżyć jakość życia kobiet w ciąży. Aby złagodzić ból i swędzenie w okolicy odbytu, zaleca się stosowanie naprzemiennie zabiegów ciepło-zimno. Wystarczy w formie kompresu nałożyć lód na hemoroidy, a następnie zrobić ciepłą kąpiel przez 10-15 minut, aby zmniejszyć stan zapalny. Bardzo ważne jest, aby podczas korzystania z toalety zachować dobrą higienę. Należy używać miękkiego papieru toaletowego lub mokrych chusteczek. 

Istnieje także kilka zaleceń, aby w jak największym stopniu unikać hemoroidów podczas ciąży i porodu. Przede wszystkim należy nie doprowadzać do zaparć, stosując dietę bogatą w błonnik, opartą na zbożach, owocach i warzywach. Bardzo ważne jest dobre nawodnienie i nieprowadzenie siedzącego trybu życia w ostatnich miesiącach ciąży. Podczas odpoczynku lub snu lepiej położyć się na lewym boku, aby zmniejszyć nacisk na macicę. Eksperci zalecają również codzienne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla, ponieważ pomagają wzmocnić mięśnie okolicy odbytu i pochwy oraz poprawiają krążenie krwi w tym obszarze.
Warto mieć na uwadze, że hemoroidy to choroba, której nie można bagatelizować. Nieleczone żylaki odbytu powodują coraz bardziej uciążliwe dolegliwości i w zaawansowanym stadium mogą wymagać interwencji chirurgicznej.
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?
Książki z humorem dla młodzieży