Objawy porodu – jak rozpoznać bliski poród?

Po czym poznać, że dziecko już za chwilę przyjdzie na świat?
Objawy porodu – jak rozpoznać bliski poród?
Ten tekst przeczytasz w

Wiele początkowych oznak porodu jest niejednoznacznych i można je łatwo błędnie zinterpretować. Czy te skurcze, które nagle odczuwasz to prawdziwe skurcze, czy jednak wynik jakiejś niestrawności? Czy ta mała kropla płynu to znak, że odeszły ci wody, czy po prostu wyciek moczu, ponieważ dziecko naciska na pęcherz? Takie pytania pojawiają się w głowach kobiet w ciąży, którym zbliża się wyznaczony przez lekarza termin porodu. Dlatego warto poznać szczegóły tego, jakie są zwiastuny porodu, by nie dać się zaskoczyć, kiedy naprawdę zaczniesz rodzić.

Jak rozpoznać poród? – bądź czujna

W filmach dzieci rodzą się szybko. Nagle ciężarnej odchodzą wody, odczuwa silne skurcze i za chwilę rodzi w taksówce, w domu itd. Jednak w prawdziwym życiu poród najczęściej wymaga czasu, a jego pierwsze oznaki pojawiają się nawet kilka dni wcześniej i czasami są niezauważalne. Kobiety pomijają pewne symptomy, które są ważną informacją o tym, co dzieje się w ich ciele. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności i baczne obserwowanie swojego organizmu. To on instynktownie wysyła ci sygnały, głównie fizjologiczne, które zwiastują bliski poród.

Fałszywy poród, czyli jak wyglądają skurcze porodowe?

Większość kobiet w ciąży odczuwa łagodne skurcze przed rozpoczęciem prawdziwego porodu. Są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa, które:

 • są na ogół krótkie,
 • nie są bardzo bolesne, 
 • nie występują w regularnych odstępach czasu, lecz pojawiają się sporadycznie,
 • nie towarzyszy im krwawienie, utrata płynów ani zmniejszony ruch płodu.

Jak rozpoznać skurcze porodowe, które zwiastują rozpoczęcie prawdziwej akcji? Prawdziwy poród sprawia, że zaczniesz odczuwać skurcze wyraźniej i bardziej regularnie. Będą one trwały początkowo od pół do półtorej minuty i z czasem będą się wydłużać. Nie przestaniesz ich odczuwać bez względu na to, co będziesz robić i w jakiej pozycji będziesz się znajdować. Z biegiem czasu staną się silniejsze lub bardziej intensywne, zaczną promieniować do dolnej części pleców i górnej części brzucha. 

Aby więc poznać różnicę między skurczami Braxtona-Hicksa a prawdziwym porodem, zastanów się nad odpowiedziami na następujące pytania:

 • Czy skurcze są regularne? Oblicz czas skurczów od początku jednego do początku następnego. Zwracaj uwagę na to, czy stają się coraz silniejsze i bardziej regularne. Fałszywe skurcze porodowe pozostaną nieregularne.
 • Jak długo trwają? Oblicz czas trwania każdego skurczu. Prawdziwe skurcze trwają od 30 do 70 sekund.
 • Czy skurcze ustają? Prawdziwe skurcze trwają niezależnie od poziomu twojej aktywności lub pozycji. W przypadku fałszywego porodu skurcze mogą ustać, gdy chodzisz, odpoczywasz lub zmieniasz pozycję.

Charakterystyczne objawy zbliżającego się porodu

U większości kobiet występują podstawowe objawy, które informują, że zbliża się poród. Należy pamiętać, że te symptomy nie występują w określonej kolejności i że kilka może wystąpić tego samego dnia lub w odstępie kilku dni od siebie. 

Charakterystyczne objawy zbliżającego się porodu to m.in.:

 • Zwiększona wydzielina z pochwy, najczęściej w kolorze jasnobrązowym lub różowym. Śluz z krwią informuje, że wydzielina w formie czopa, który zgromadził się w szyjce macicy podczas ciąży, właśnie się oderwał. Poród może nastąpić niebawem, nawet w ciągu kilku godzin.
 • Obniżenie brzucha przed porodem. Poczucie, że dziecko opada niżej w jamę miednicy.
 • Skurcze przepowiadające, nieregularne, mało bolesne.
 • Niewielka utrata wagi.
 • Tępy ból w dolnej części pleców, który pojawia się i znika.
 • Luźne i częste stolce ze skurczami w dole brzucha.
 • Częstsze oddawanie moczu, ponieważ dziecko uciska na pęcherz.
 • Uczucie ucisku lub skurczów w okolicy miednicy i odbytnicy.
 • Uczucie niepokoju, zwiększonej energii lub odwrotnie: wyraźne uczucie zmęczenia. 
 • Zmiękczenie lub rozszerzenie szyjki macicy.

Inne symptomy bliskiego porodu

Jedną z oznak nadchodzącego porodu jest fakt, że lżej ci się oddycha. W miarę zbliżania się terminu porodu głowa płodu kieruje się w dół. Zmiana ułożenia dziecka dobrze działa na płuca i żołądek, co poprawia trawienie, zmniejsza dolegliwości żołądkowe oraz ułatwia oddychanie. Ciesz się tymi doznaniami, skurcze pojawią się prawdopodobnie za kilka dni, ale ten symptom może pomóc ci oswoić się z myślą, że nadchodzi ta chwila.
Ze względu na zwiększającą się wagę dziecka w ostatnich tygodniach ciąży, niepewność co do czasu porodu oraz problemy ze snem i odpoczynkiem, kobiety w ciąży często cierpią na zmęczenie i ciągłe uczucie senności. Ale w ostatnich dniach przed porodem możesz poczuć, że to zmęczenie wzrasta i każda wykonywana czynność sprawia ci dużą trudność. Poza tym wiele kobiet zauważa u siebie i odczuwa opuchnięcie twarzy, dłoni i stóp.

Sączące się wody płodowe – jak rozpoznać?

Worek owodniowy to wypełniona płynem membrana, która amortyzuje dziecko w macicy. Na początku lub podczas porodu dochodzi do pęknięcia błon płodowych, co jest znane jako tzw. odejście wód. Jak rozpoznać, czy to wody płodowe, czy mocz? Kiedy nastąpi pęknięcie worka owodniowego, poczujesz wyciek płynu z pochwy. Może to być bardzo widoczny, stały i obfity wytrysk wodnistego płynu lub nieregularna strużka niewielkich ilości. Jeśli nie masz pewności, czy płyn jest płynem owodniowym, moczem lub czymś innym, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Wówczas ty i dziecko zostaniecie poddani ocenie w celu ustalenia, czy rozpoczął się poród. 
Po odejściu wód liczy się czas. Im dłużej trwa poród po pęknięciu worka, tym większe ryzyko infekcji dla ciebie i twojego dziecka. Dlatego niekiedy w szpitalu lekarz decyduje o stymulowaniu skurczy macicy przed naturalnym rozpoczęciem porodu. U większości kobiet skurcze pojawiają się samoistnie w ciągu 24 godzin od odejścia wód płodowych. Niemniej gdy tylko uznasz, że odeszły ci wody, powiadom o tym fakcie swojego ginekologa.

Co zrobić, aby spokojnie przygotować się do porodu?

Bardzo ważne jest niewpadanie w panikę i zachowanie spokoju, nawet w obliczu zbliżającego się porodu. Skurcze podpowiedzą ci, kiedy najlepiej udać się do szpitala. Dlatego ważne jest, aby mieć wszystko przygotowane na wyjazd. Pamiętaj, że istnieje kilka rodzajów skurczów i nie wszystkie z nich zwiastują narodziny dziecka. Niektóre po prostu przygotowują cię na tę chwilę.
Jeśli boisz się porodu, ważne jest, abyś nauczyła się odpowiedniej relaksacji. Warto brać udział w szkole rodzenia, gdzie uzyskasz wiele cennych wskazówek od doświadczonych położnych, a także innych kobiet, które już rodziły. Nie zapomnij o technikach relaksacyjnych. Pomogą ci zmniejszyć dyskomfort i wyeliminować nerwowość, którą możesz odczuwać w obliczu tego nadchodzącego wydarzenia.
Zdenerwowanie przed porodem jest bardzo częste, zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy raz. To bardzo ważny moment i samo wyobrażenie o porodzie może wywołać strach. Jednak pamiętaj, że niepokój i napięcie mogą wpływać na twój nastrój w czasie porodu, co utrudnia współpracę z lekarzem i położną. Dlatego mimo wszystko postaraj się zachować spokój i podejdź do samego porodu bardzo zadaniowo, aby w momencie pojawienia się dziecka na świecie, cieszyć się wyjątkowym cudem narodzin.

Zbliżający się poród – kiedy zadzwonić do lekarza lub szpitala?

Jeśli doświadczysz któregoś z poniższych objawów, nie czekaj, lecz od razu zadzwoń do swojego lekarza, położnej lub do szpitala:

 • utrata płynu owodniowego,
 • zmniejszone odczuwanie ruchów płodu,
 • wszelkie krwawienia z pochwy inne niż śluz z krwią,
 • bolesne i nieregularne skurcze co 5 do 10 minut, które utrzymują się co najmniej przez godzinę,
 • silne bóle i/lub zawroty głowy,
 • ból brzucha.

Niektóre z powyższych sytuacji mogą świadczyć o poważniejszych zaburzeniach, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.
Zadzwoń też i poproś o pomoc lub rozwianie wątpliwości z każdego innego powodu, kiedy czujesz, że dzieje się coś złego i jeśli nie wiesz, co robić. Pamiętaj, że nie da się uogólniać i konkretnie wskazać, co u każdej kobiety zwiastuje poród. Zaufaj też swojemu instynktowi przyszłej matki, on cię nie zawiedzie.
 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?