Prostata - objawy, choroby, leczenie

Chorób prostaty pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Co należy o nich wiedzieć?
Prostata - objawy, choroby, leczenie
Ten tekst przeczytasz w

Mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy ukończyli 50. rok życia powinni regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym w kierunku chorób prostaty. Schorzenia ze strony tego gruczołu zaliczają się do jednych z najczęstszych występujących u dojrzałych panów. Czym jest prostata, jakie są pierwsze objawy choroby i jak ją leczyć? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji, które powinien znać każdy mężczyzna.

Prostata – co to jest?

W potocznym języku wiele osób błędnie używa terminu prostata jako określenie jednostki chorobowej. Jest to oczywiście błąd, gdyż prostata to gruczoł krokowy, nazywany również sterczem, który występuje jedynie u mężczyzn. Jest zlokalizowany w miednicy mniejszej w obrębie układu moczowego tuż pod pęcherzem. Prostata jest niewielka, waży ok. 20 g, co można porównać do wielkości orzecha włoskiego. Jej podstawową funkcją jest produkcja wydzieliny, która ma wspierać transport plemników i zapewnić i zapewnić im odpowiednie warunki do przeżycia zanim dojdzie do ejakulacji. Prostata odpowiada więc za płodność mężczyzny, gdyż bez płynu, który produkuje, plemniki nie byłyby w stanie przeżyć i być zdolne do poruszania się. Z wiekiem funkcje tego gruczołu mogą zostać zaburzone przez zmiany hormonalne, przez co prostata się rozrasta, przez co wpływa też na nieprawidłową pracę sąsiadujących narządów. To powinno być sygnałem, aby zgłosić się na wizytę do specjalisty zanim dojdzie do rozwinięcia poważniejszych chorób.

Prostata – objawy

Każdy dojrzały mężczyzna powinien regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym, dzięki którym można w porę zdiagnozować nieprawidłowości i wdrożyć leczenie zanim dojdzie do poważniejszych schorzeń. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej, gdyż panowie zgłaszają się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zauważą u siebie nietypowe objawy. Gruczoł krokowy jest tak niewielkim narządem, że często przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących symptomów, mimo że zaczyna działać nieprawidłowo. Jeżeli chodzi i prostatę, objawy w dużej mierze zależą od jednostki chorobowej, jednak większość z nich się pokrywa. Wśród najczęstszych można wymienić:

 • trudności w oddawaniu moczu,
 • częstomocz zarówno w dzień, jak i w nocy,
 • utrata kontroli nad trzymaniem moczu,
 • krwiomocz,
 • ucisk w dolnej części podbrzusza,
 • słaby strumień moczu,
 • niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza,
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

W chorobach prostaty, objawy zazwyczaj dotyczą dolegliwości ze strony układu moczowego. Jest to spowodowane tym, że zmieniony chorobowo gruczoł rozrasta się i naciska na pęcherz oraz sąsiadującą z nim cewkę moczową. To powoduje trudności w oddawaniu moczu, które często są mylone z zapaleniem pęcherza. Symptomy te jednak są bezpośrednim wskazaniem do wizyty specjalisty, gdyż nieleczony gruczoł krokowy może doprowadzić do rozwoju poważniejszych chorób.

Dawane przez prostatę objawy mogą również dotyczyć męskiego układu rozrodczego. Gruczoł ten produkuje bowiem wydzielinę, która jest jednym ze składników spermy i pełni funkcję nośnika plemników. Jeżeli działa nieprawidłowo, spadają zdolności prokreacji, co może objawiać się problemami z płodnością. Mimo że choroby prostaty dotykają głównie dojrzałych mężczyzn, to zdarzają się także przypadki, że występują u panów w młodym wieku. Jeżeli więc zauważyłeś u siebie jeden z powyższych objawów ze strony układu moczowego lub podejrzewasz, że masz problemy z płodnością, pierwszym krokiem powinno być umówienie się na wizytę u urologa. Na podstawie szczegółowej diagnostyki sprawdzi on funkcjonowanie gruczołu i wdroży odpowiednie leczenie prostaty. Lista chorób stercza obejmuje bowiem nie tylko łagodne schorzenia, ale także nowotwór, który jest trudny w leczeniu.

Prostata – choroby

Wiele mężczyzn bagatelizuje pierwsze objawy, które mogą świadczyć o chorobie prostaty lub myli je z zapaleniem pęcherza moczowego. Tylko specjalistyczna diagnostyka może dać obraz tego, co naprawdę dzieje się w organizmie, dlatego nie należy z nią zwlekać, zwłaszcza że lista możliwych schorzeń gruczołu nie ogranicza się do jednej jednostki chorobowej. Jakie są najczęstsze choroby prostaty?

Łagodny rozrost prostaty

Przerost prostaty to typowe schorzenie występujące u mężczyzn między 45 a 50 rokiem życia. W tym okresie zachodzą zmiany hormonalne i spada produkcja testosteronu, a jednocześnie nie obniża się poziom estrogenów. To prowadzi do zaburzenia rozrostu tkanek, co objawia się powiększeniem gruczołu krokowego. Następuje to stopniowo, dlatego przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Gdy gruczoł osiągnie rozmiary, które utrudniają pracę sąsiadujących narządów, wówczas pojawiają się pierwsze symptomy. Zazwyczaj dotyczą one trudności w oddawaniu moczu lub częstomocz wywołany niemożnością całkowitego opróżnienia pęcherza. Leczenie prostaty w przypadku przerostu gruczołu w większości ogranicza się do farmakoterapii, ale może też wiązać się z koniecznością przeprowadzenia operacji usunięcia nadmiaru tkanek.

Nowotwór prostaty

Najpoważniejszym schorzeniem, który dotyka nawet mężczyzn po 40 roku życia, jest nowotwór prostaty. W początkowym etapie nie daje on żadnych objawów, a w miarę narastania komórek rakowych, może stopniowo nasilać dolegliwości typowe dla przerostu gruczołu krokowego. Są one często mylone z zapaleniem pęcherza, dlatego wielu mężczyzn zwleka z wizytą u specjalisty, próbując poradzić sobie z problemem domowymi sposobami. Rak prostaty może być dziedziczny, dlatego pod stałą kontrolą specjalisty powinni być mężczyźni, u których w rodzinie występowały nowotwory stercza. Pierwszymi objawami są krwiomocz, osłabiony strumień moczu oraz pieczenie i ból w podbrzuszu. Leczenie prostaty polega na chirurgicznym lub laparoskopowym usunięciu zajętych chorobowo tkanek albo wdrożenia radioterapii. Wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza u mężczyzn po ukończeniu 40 r.ż.

Zapalenie prostaty

Schorzeniem, które może dotknąć mężczyzn w każdym wieku, jest zapalenie prostaty. Może mieć postać ostrą lub przewlekłą, która wymaga specjalistycznego i długotrwałego leczenia. Zazwyczaj zapalenia są bakterie, pochodzące z jelita grubego. Po przedostaniu się do prostaty, wędrują dalej do pęcherza moczowego, dając objawy w postaci pieczenia i trudności w oddawaniu moczu. Przyczyny mogą być jednak bardziej złożone, a wśród nich najczęściej wymienia się:

 • infekcje wirusowe,
 • infekcje bakteryjne,
 • rzeżączkę,
 • brak odpowiedniej higieny w przypadku długotrwałego posiadania cewnika w cewce moczowej,
 • przeprowadzone zabiegi chirurgiczne z zakresu urologii,
 • obecność kamieni sterczowych,
 • zapalenie pęcherza.

W przypadku łagodnej formy zapalenia prostaty, leczenie domowe jest w stanie złagodzić objawy i przynieść oczekiwane efekty. Nie można jednak samodzielnie ocenić stanu prostaty bez specjalistycznej diagnostyki, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty. Należy bowiem mieć na uwadze, że objawy są podobne, co w przypadku przerostu gruczołu, a nawet nowotworu. Prawidłowe leczenie prostaty jest w stanie wdrożyć tylko lekarz, zlecając odpowiednią farmakoterapie lub suplementację.

Zapalenie prostaty – leczenie domowe

Przy pojawieniu się pierwszych objawów, które mogą sugerować dolegliwości ze strony gruczołu krokowego, należy bezwzględnie zgłosić się na wizytę do specjalisty. W przypadku łagodnego zapalenia może on sam zalecić wdrożenie odpowiedniej suplementacji lub farmakoterapii. Jeżeli chodzi o zapalenie prostaty, leczenie domowe powinno się ograniczać przede wszystkim do profilaktyki oraz zapobiegania nawrotom schorzenia. Może też być elementem wspomagającym farmakologiczne leczenie prostaty, jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę. Tylko to gwarantuje skuteczność kuracji, dlatego samodzielne podejmowanie decyzji o metodzie terapii bez uprzedniej diagnostyki jest narażone na ryzyko wystąpienia powikłań. Po zdiagnozowaniu zapalenia prostaty, leczenie domowe może polegać na:

 • Suplementacji i ziołolecznictwie – w łagodzeniu objawów mogą pomóc napary ziołowe do picia. Zaleca się przede wszystkim zieloną herbatę i pokrzywę, które działają moczopędnie i wspomagają usuwanie toksyn. Można także przyjmować suplementy na bazie kory afrykańskiej śliwy i palmy sabałowej, które mają właściwości zapobiegające rozrostowi prostaty oraz wspomagające pracę układu moczowego.
 • Zmianie nawyków żywieniowych – leczenie prostaty domowymi sposobami powinno polegać na modyfikacji diety tak, aby była bogata w cynk oraz witaminy D, C i B. Wskazane jest więc spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, które oprócz cennych mikroelementów, zawierają duże ilości błonnika. Należy również wprowadzić do diety tłuste ryby morskie, strączki, jaja oraz chudy nabiał. Bezwzględnie powinno się natomiast zrezygnować z używek, takich jak alkohol, papierosy i duże ilości kawy.
 • Zwiększeniu aktywności fizycznej – ruch ma dobroczynny wpływ na pracę całego organizmu, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią ilość. Chodzi przede wszystkim o zapobieganiu otyłości, która jest częstym powodem schorzeń ze strony gruczołu krokowego. Aktywność fizyczna usprawnia również pracę układu krążenia, dotlenia organizm oraz wspomaga procesy regeneracji. To przekłada się na lepsze działanie wszystkich narządów, które wzajemnie na siebie oddziałują.
 • Jeżeli chodzi o zapalenie prostaty, leczenie domowe polega głównie na działaniach zapobiegawczych i łagodzących objawy. Mimo to warto stosować te metody, gdyż mogą poprawić skuteczność tradycyjnej farmakoterapii i uchronić od nawrotów nieprzyjemnych dolegliwości.

Leczenie prostaty – profilaktyka

Choroby prostaty mogą powodować dyskomfort i doprowadzić do spadku jakości życia. Znacznie łatwiej zapobiegać schorzeniom niż je leczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Najlepsze co możesz zrobić to regularne wizyty u urologa, zwłaszcza po ukończeniu 40 r.ż. Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, warto od razu zgłosić się do specjalisty, gdyż choroby prostaty mogą dotknąć również mężczyzn w młodszym wieku. Oprócz tego należy pamiętać o ruchu i prawidłowej diecie, gdyż to korzystnie wpłynie na zdrowie całego organizmu.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?