Rozstępy – czym są i jak z nimi walczyć? Poradnik!

Są uważane za jeden z najbardziej nieestetycznych problemów skórnych. Rozstępy nie dodają uroku i mogą przyczyniać się do poważnych kompleksów. Warto więc poznać swojego potencjalnego przeciwnika, by mu skutecznie przeciwdziałać. Dzięki temu poradnikowi masz szansę uniknąć ich powstania albo wyraźnie zmniejszyć ich widoczność.
Rozstępy – czym są i jak z nimi walczyć? Poradnik!
Ten tekst przeczytasz w

Statystyki pokazują, że z rozstępami zmaga się spora część społeczeństwa – w różnych grupach wiekowych. Okazuje się, że ich występowanie wcale nie musi wynikać z zaniedbania. Tego typu defekty skórne dotykają również osoby prowadzące aktywny tryb życia.

Rozstępy – co to?

Rozstępy trudno przeoczyć – szczególnie w fazie zapalnej, ponieważ przybierają jasnofioletowe lub czerwono-różowe zabarwienie. Z czasem wrzecionowate pasma jaśnieją, jednak nie zanikają całkowicie. Są widoczne – głównie na opalonej oraz mocno rozciągniętej skórze. Mianem rozstępów określa się długie wrzecionowate pasma, które charakteryzują się zróżnicowanym umiejscowieniem. Zwykle występują na udach, brzuchu, pod kolanami, na plecach, na piersiach.

Skąd się biorą rozstępy?

Powstanie rozstępów jest skutkiem przerwania włókien kolagenu i elastyny, które tworzą strukturę skóry. Dochodzi do tego przy nadmiernym rozciąganiu skóry – powyżej granic jej wytrzymałości. 
W zależności od etapu, wyróżnia się:

 • rozstępy w fazie zapalnej – są bardzo widoczne, nabierają czerwonego lub fioletowego koloru,
 • rozstępy w fazie bliznowacenia – stają się coraz jaśniejsze, mają barwę perłową.

Warto przy tym podkreślić, że rozstępy przypominają blizny – mają podobną do nich strukturę, co potwierdzają badania histopatologiczne. Naznaczona nimi skóra jest pozbawiona gruczołów potowych czy mieszków włosowych.

Za główne przyczyny powstawania rozstępów uważa się:

 • oddziaływanie hormonów – to tłumaczy powstawanie rozstępów w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy,
 • wahania masy ciała – szczególnie te związane z nagłym przybieraniem na wadze i gwałtownym chudnięciem,
 • szybki przyrost masy mięśniowej – co jest widoczne przede wszystkim u sportowców.

Ponadto za powstawanie rozstępów może odpowiadać kondycja skóry. Nieprawidłowa pielęgnacja oraz dieta prowadząca do niedoboru niektórych witamin i składników mineralnych (głównie witamina A, witamina C, witamina E, witaminy z grupy B, cynk, krzem, magnez) może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tego skórnego defektu. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Wrodzona niska synteza włókien kolagenu  i elastyny tłumaczyłaby fakt, że rozstępy nie pojawiają się u wszystkich osób należących do grupy ryzyka. W końcu nie każdy nastolatek boryka się z rozstępami, podobnie jak sportowiec czy osoba będąca na diecie. 

DERMIKA MEN KREM 50+ NA ZMARSZCZKI I BRUZDY
JOANNA -GLICERYNOWY KREM D/RĄK OLIWKOWY ODŻYWCZY
JOANNA - GLICERYNOWY KREM D/RĄK CYTRYNOWY OCHRONNY

Rozstępy w ciąży – czy zawsze się pojawiają?

Do nadmiernego rozciągania skóry dochodzi przede wszystkim w okresie ciąży. Z tego powodu wiele kobiet zadaje sobie pytanie o to, czy powstawanie nieestetycznych wrzecionowatych pasm w czasie oczekiwania na dziecko to konieczność. 

Dobra wiadomość jest taka: nie u każdej kobiety ciężarnej pojawiają się rozstępy. Niestety do tej pory nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Bardzo prawdopodobne, że jest to następstwem wielu nakładających się czynników. Znaczenie będą mieć zarówno czynniki genetyczne (wrodzona skłonność do ich tworzenia się), jak również właściwa pielęgnacja skóry czy tempo przybierania na wadze. Warto przy tym podkreślić, że rozstępy w ciąży – o ile się pojawią, mogą przybierać różny wygląd. U niektórych kobiet są ono mocno widoczne – są spore i długie, pojawiają się w dużej ilości. Natomiast są panie, u których rozstępy przybierają postać ledwo widocznych pasemek – dosłownie w kilku miejscach. Rozstępy w ciąży najczęściej zlokalizowane są na piersiach, brzuchu czy udach. 

Czy rozstępy dają objawy?

Rozstępy to niezwykle podstępny defekt kosmetyczny. Dlaczego? Ich powstawanie nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Z reguły pojawiają się nagle – jako wrzecionowate pasma o ciemniejszym zabarwieniu. Zdarza się, że – w zależności umiejscowienia – rozstępy zostaną zauważone dopiero w fazie bliznowacenia. Pamiętaj! Pojawienie się rozstępów nie jest poprzedzone żadnymi objawami. Niekiedy (ale bardzo rzadko) może występować delikatne swędzenie lub pieczenie skóry. 

Rozstępy – nie tylko u kobiet

O ile cellulit kojarzony jest głównie z problemem kobiet, o tyle rozstępy wcale nie muszą dotyczyć wyłącznie pań. Wrzecionowate pasma pojawiają się również u mężczyzn – i to w różnym wieku. Najczęściej ma to związek z:
zaburzeniami hormonalnymi – głównie na skutek wydzielania dużej ilości kortyzolu (w efekcie długotrwałego stresu, przy niektórych chorobach, np. nadczynności nadnerczy, w terapii lekami steroidowymi);
gwałtownym przyrostem masy mięśniowej – jako efekt ćwiczeń na siłowni. Warto przy tym podkreślić, że rozstępy u mężczyzn zlokalizowane są w innych miejscach niż u kobiet. Zwykle pojawiają się w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, obręczy barkowej. 

Floslek Anti Aging Gold Therapy Krem na dzień 50ml
FLOSLEK - KREM NA NOC 50ML
JOANNA -GLICERYNOWY KREM D/RĄK OGÓRKOWY WYGŁADZA.

Jak usunąć rozstępy?

Zastanawiasz się, jak usunąć rozstępy? To zadanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga sporego wysiłku z twojej strony. Liczy się też czas – im szybciej zaczniesz działać, tym większe prawdopodobieństwo oczekiwanych efektów. 

Rozstępy – domowe sposoby

Jeśli chodzi o rozstępy, domowe sposoby najbardziej sprawdzą się w przypadku świeżych pasm, tj. będących jeszcze w fazie zapalnej. Problem w tym, że – w zależności od ich umiejscowienia – nie zawsze udaje się je „wyłapać”.  Podstawą działań w domu jest stosowanie kosmetyków ze składnikami, które wspierają nawilżenie oraz pomagają zwiększać elastyczność skóry. Świetnie sprawdzają się preparaty zawierające m.in.:

 • masło Shea – wspomaga regenerację oraz łagodzenie, pomaga zmiękczać i uelastyczniać skórę;
 • skrzyp polny – stanowi źródło krzemu, który wspiera syntezę kolagenu, pomaga zapobiegać uszkodzeniom skóry oraz wspomaga jej regenerację;
 • ekstrakt z orzechów laskowych – wspomaga nawilżenie.

Jeżeli na rozstępy domowe sposoby tego typu nie działają, czasem warto w porozumieniu z lekarzem sięgnąć po silniejsze preparaty. Dobre efekty może przynieść stosowanie kosmetyków zawierających np.:

 • retinol – wspiera utrzymanie skóry w dobrej kondycji, między innym poprzez stymulowanie produkcji kolagenu;
 • kwas migdałowy – wspomaga złuszczenie i wygładzenie skóry;
 • kwas glikolowy – nieco silniejszy niż kwas migdałowy, ale ma podobny wpływ na skórę naznaczoną rozstępami.

Pamiętaj! Kobiety w ciąży nie powinny stosować kosmetyków zawierających niektóre składniki aktywne, np. retinol. Jeśli spodziewasz się dziecka, upewnij się, że wybrany przez ciebie preparat przeznaczony jest do pielęgnacji skóry w ciąży. Warto przy tym podkreślić, że domowe sposoby na rozstępy mają szansę zadziałać wówczas, gdy zadbasz o systematyczną pielęgnację skóry. Jeśli preparaty będziesz aplikować doraźnie – co kilka dni, rozstępy nie staną się mniej widoczne. 

Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym

Chcesz zlikwidować rozstępy? Domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów? Czas „wytoczyć im” silniejsze działo – mowa o zabiegach dostępnych w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej. Są to kuracje w pełni bezpiecznie i nieinwazyjne, jednak przed przystąpieniem do nich musisz zapoznać się z przeciwwskazaniami. 

 • Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest jednym z najpopularniejszych, bo wszechstronnych, zabiegów kosmetycznych. Pozwala nie tylko na zmniejszenie widoczności zmarszczek, ale również rozstępów. Istotą zabiegu jest mechaniczne złuszczanie naskórka – warstwa po warstwie. Dzięki temu można nie tylko wygładzić skórę, ale i pobudzić ją do produkcji kolagenu i elastyny. 

 • Mezoterapia bezigłowa 

Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, który polega na wprowadzeniu w głębokie warstwy skóry substancji aktywnych. Zwykle są to składniki obecne w kosmetykach, ale – z uwagi na sposób ich dostarczania – zabieg przynosi znacznie lepsze efekty. 

 • Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa – podobnie jak jej bezigłowy odpowiednik – polega na dostarczeniu substancji aktywnych w głębokie warstwy. Na skórze dokonywane są mikronakłucia, za pośrednictwem których czynne składniki docierają do włókien kolagenowych i elastynowych. 

 • Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne działają podobnie jak peelingi wykonywane w domu. Różnica polega jednak na stężeniu zastosowanych kwasów – te dostępne w profesjonalnym gabinecie są dużo wyższe. Po takim zabiegu skóra zostaje złuszczona i wygładzona, dzięki czemu rozstępy stają się mniej widoczne. Najczęściej wykorzystywany jest kwas glikolowy oraz kwas trójchlorooctowy (TCA).

 • Karboksyterapia

Istotą karboksyterapii jest wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla za pomocą niewielkiego nakłucia. Pozwala to na pobudzenie syntezy włókien kolagenowych. 

 • Dermabrazja laserowa

Dermabrazja laserowa to zabieg, który skutecznie poradzi sobie z wszystkimi rozstępami – niezależnie od tego, jak dawno się pojawiły. Jego istotą jest silne złuszczenie naskórka za pomocą specjalnego lasera. Emitowana wiązka światła powoduje odparowanie wody z komórek, co przekłada się na usunięcie nieestetycznych pasm z nienaruszeniem zdrowej skóry. Warto podkreślić, że zabieg jest dość bolesny, ale skuteczny. 

VITEA KREM MAT.-NORMALIZUJĄCY N/D+N -C.TŁUSTA+MIE.
Green - Krem d/rąk i pazn. Żurawina nawilżający
Floslek Anti Aging Gold Therapy Krem pod oczy 50ml

Rozstępy – czy można im zapobiegać?

Walka z rozstępami jest wymagająca, dlatego lepiej zawczasu podjąć działania pozwalające zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieestetycznych pasm. Podstawą są:

 • prawidłowa i systematyczna pielęgnacja skóry – regularne aplikowanie preparatów zwiększających nawilżenie oraz elastyczność,
 • nawadnianie – dostarczanie odpowiedniej ilości płynów pomoże zapobiec suchości skóry, która jest jednym z czynników mogących zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych pasm,
 • zdrowa dieta – dostarczanie składników odżywczych – ze szczególnym uwzględnieniem tych wpływających na kondycję skóry,
 • kontrolowanie przyrostów masy ciała – zarówno przybieranie na wadze, jak i odchudzanie powinno odbywać się stopniowo. 

Pamiętaj! Rozstępy najczęściej nie są objawem żadnej choroby. Jeśli walka z nimi nie przynosi oczekiwanych efektów, nie pozostaje ci nic innego jak… nauczyć się z nimi żyć. Statystyki pokazują, że spore grono dorosłych osób zmaga się z tym defektem skórnym.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?