Rumianek - właściwości

Rumianek to roślina, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Zobacz, jak może poprawić Twoje życie!
Rumianek - właściwości
Ten tekst przeczytasz w

Rumianek (a konkretniej rumianek pospolity) to roślina o znanych od lat właściwościach prozdrowotnych. Rumianek w różnej formie łagodzi podrażnienia, uspokaja, dba o skórę, włosy czy kondycję układu pokarmowego. W naturze występuje powszechnie w Europie i zachodniej oraz południowej części Azji, a także - dzięki człowiekowi - na innych kontynentach.

Jako roślina rumianek nie jest specjalnie charakterystyczny, chociaż z uwagi na bardzo specyficzny i dość intensywny zapach łatwo go rozpoznać. Dorasta nawet do 70-80 centymetrów w warunkach hodowlanych, jednak zwykle w naturze nie przekracza 30-40 centymetrów wysokości. Rumianek jest jednoroczny i ma bardzo niskie wymagania dotyczące jakości gleby, przez co z łatwością mnoży się w naturze. Na polach uprawnych innych roślin bywa zwykle traktowany jako niepotrzebny chwast.

Klucz do właściwości zdrowotnych rumianku leży w koszyczkach kwiatowych (żółty środek, białe płatki - często bywa przez to mylony z jastrunem, podobną rośliną, należącą do bylin). To właśnie z koszyczków wytwarzane są napary, olejki i inne rumiankowe produkty, doceniane przez ludzi na całym świecie za zbawienny wpływ na ciało i umysł.

Czemu rumianek zawdzięcza tak szeroką gamę prozdrowotnych cech? Główną rolę odgrywają przede wszystkim przeciwzapalne substancje: alfa-bisabolol oraz chamazulen, a w dalszej kolejności matrycyna, farnezen, myrcen, kadinen, ich pochodne oraz wiele innych związków chemicznych. 

Herbata (napar) z rumianku - właściwości

Najpopularniejszym sposobem konsumpcji rumianku jest picie naparu z kwiatów tej rośliny. Herbata rumiankowa ma lekki, delikatny smak i specyficzny brązowo-żółtawy kolor - zazwyczaj pije się ją bez dodatków, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco urozmaicić bukiet. Dobrze nadaje się do tego miód i cytryna, chociaż na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną kompozycję.

Napar z rumianku bardzo “lubi się” z naszym układem pokarmowym. Rumianek zwykle łagodzi niestrawność i zapobiega nadkwaśności żołądka, jest przy tym na tyle nieinwazyjny, że często mogą z niego korzystać nawet osoby z problemami trawiennymi, takimi jak wrzody żołądka czy zespół jelita drażliwego. Co ważne, napar z rumianku mogą pić także małe dzieci - bywa przydatny na przykład w przypadku uciążliwych problemów z kolką. Roślina uśmierza skurcze, które powodują ból brzucha - ma to znaczenie nie tylko przy trudnościach trawiennych, ale także na przykład przy bólu miesiączkowym. To wspaniały sojusznik w “walce” z ciężkostrawnym posiłkiem, który pomaga zniwelować nieprzyjemne odczucia po jedzeniu. 

Z uwagi na swoje właściwości rumianek pomaga również w redukcji strat wynikających z nadużycia alkoholu - pomaga w przywróceniu organizmu do “stanu używalności” przy ciężkim kacu, kojąc zwłaszcza wymęczony żołądek i jelita. Z uwagi na bardzo delikatne działanie moczopędne w razie bardzo ciężkiego odwodnienia lepiej jednak wybrać napój o bardziej izotonicznych właściwościach.

Rumianek, podobnie jak na przykład melisa, wykazuje także działanie uspokajające oraz przeciwlękowe. Wypicie kubka naparu przed położeniem się do łóżka pozytywnie wpływa na zasypianie i w konsekwencji na jakość snu. Jednocześnie spożycie rumianku nie powoduje utraty koncentracji, dzięki czemu nie sprawia, że na przykład nie możemy prowadzić pojazdów, ponieważ stanowimy zagrożenie na drodze. 

Napar z rumianku przyda się także przy przeziębieniu. Po pierwsze, doskonale nadaje się do inhalacji, które oczyszczają nos i ułatwiają tym samym oddychanie. Rumianek w umiarkowanym stopniu działa również antyseptycznie - płukanie jamy ustnej i gardła pomaga w zredukowaniu liczby bakterii czy grzybów znajdujących się w tych okolicach, pomagając walczyć z chorobą. Okłady z rumianku świetnie sprawdzają się jako środek pomocniczy przy zapaleniu spojówek. Rumianek często bywa używany jako składnik past do zębów, który pomaga w dbaniu o dziąsła i ogólną higienę uzębienia - ze względu na swoje łagodzące działanie, wspaniale sprawdza się zwłaszcza przy zębach wrażliwych.

Rumianek - działanie na skórę

Koszyczek rumianku to także składnik wielu olejków i maści do stosowania bezpośrednio na skórę. Rumianek wykazuje działanie antyhistaminowe, dzięki czemu redukuje objawy alergii. Okłady pomagają w ograniczeniu alergicznych wykwitów na skórze. Działają także regenerująco na różne uszkodzenia, zwłaszcza na oparzenia, odleżyny i rany trądzikowe. Rumiankowe okłady łagodzą też uciążliwe objawy związane z hemoroidami. 

Rumianek - działanie na włosy

Rumianek stanowi popularny dodatek do różnego rodzaju szamponów i innych środków pielęgnacyjnych do włosów. Można również stosować płukanki z naparu z rumianku. Składniki zawarte w kwiatach tej rośliny sprawiają, że włosy są delikatnie jaśniejsze. Rumianek nadaje im blask i zapobiega wypadaniu, chociaż efekt jest subtelny i delikatny - rozjaśnienie będzie widoczne głównie na włosach blond. Z uwagi na opisane wyżej właściwości rumianek dodatkowo dba przy tym o skórę głowy, łagodząc ewentualne podrażnienia, a nawet pomagając pozbyć się łupieżu.


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
Ratowanie zalanej klawiatury
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Objawy menopauzy
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?