Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Usuwanie kleszczy

Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Usuwanie kleszczy
Ten tekst przeczytasz w

Kleszcze to małe pajęczaki należące do roztoczy, które bywają niezwykle groźne. Wśród ponad 900 gatunków występujących niemal na całym świecie 19 z nich można spotkać w Polsce. Bardzo licznie występują w lasach i wysokich trawach, ale można je znaleźć w zasadzie wszędzie, gdzie na otwartym terenie znajdują się trawy i skupiska roślin. Najbardziej masowo pojawiają się od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni, uprzykrzając nam życie.

Choć ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, może mieć bardzo groźne konsekwencje dla naszego zdrowia. Kleszcze przenoszą szereg chorób - kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza to zaledwie wierzchołek śmiercionośnej lodowej góry. W kolejce czeka babeszjoza, anaplazmoza i wiele innych niebezpiecznych przypadłości. 

Kleszcze są groźne dla ludzi, ale choroby odkleszczowe zbierają śmiertelne żniwo również wśród zwierząt - ptaków, kotów, gryzoni czy psów. Te ostatnie z uwagi na zamiłowanie do spacerów i “wywąchiwania” zapachów na trawnikach, łąkach i w zaroślach bardzo często łapią niechcianych pasażerów. I choć zdecydowana większość spotkań z kleszczami kończy się jedynie na strachu i konieczności usunięcia krwiożerczego pajęczaka z ciała psa, czasem można trafić na osobnika, który jest nosicielem groźnych pierwotniaków czy wirusów.

Babeszjoza, którą przenoszą kleszcze, jest bardzo niebezpieczna dla psów. Pierwotniaki namnażają się i atakują czerwone krwinki, przez co pies najpierw zmaga się z anemią, a jeśli nie podejmiemy zdecydowanych środków, w konsekwencji życie pupila jest poważnie zagrożone.

Co możemy zrobić, by uchronić naszego psiego członka rodziny przed kleszczami? Jak poradzić sobie z kleszczem, który zaatakował czworonożnego przyjaciela?

Kleszcze u psa - profilaktyka

Niestety w związku z wszechobecnością kleszczy i skłonnością psów do “zwiedzania” każdego skrawka terenu nie jesteśmy w stanie zniwelować sytuacji, w których pies może złapać kleszcza. Kilka spacerów dziennie jest w końcu obowiązkiem każdego właściciela takiego czworonoga, a każde wyjście z domu wiąże się z ryzykiem przyniesienia do domu pasażera na gapę. Możemy jednak wyposażyć się - a raczej pupila - w pewne środki, które pomogą w odstraszaniu tych pajęczaków.

Obroża przeciwkleszczowa dla psa

Najpopularniejszym akcesorium jest obroża, która odstrasza kleszcze. Zawiera ona różne substancje (na przykład imidaklopryd i flumetrynę) i stopniowo uwalnia je na skórę zwierzęcia. Sprawia to, że kleszcze wolą poszukać innego żywiciela, a nawet jeśli zdecydują się na wgryzienie w psa, zginą zanim zdążą wyrządzić szkody. Zaletą dobrych obroży jest również fakt, że powstrzymują nie tylko kleszcze - w dużym stopniu odstraszają również pchły, meszki, komary i wielu innych nieproszonych gości - na przykład świerzbowca ludzkiego, który należy do roztoczy i doskonale czuje się na psiej skórze, powodując świąd, opuchliznę i zaczerwienienie.

Obroża przeciwkleszczowa nie przeszkadza w noszeniu zwykłej obroży - jest mała i nie ogranicza psu swobody ruchów. 

Krople odstraszające kleszcze dla psów

Inną opcją są środki, którymi skrapiamy skórę psa w celu odstraszenia kleszczy. Małą ilość roztworu należy nałożyć najlepiej w okolicach karku, by pies nie był w stanie zdrapać lub zlizać substancji. Krople po aplikacji działają nawet przez kilka tygodni. Dokładne dawkowanie znajduje się zawsze na ulotce, znajdującej się w opakowaniu produktu - może różnić się w zależności od masy ciała i wielkości psa, a także jego wieku.

Zarówno obroże, jak i krople przeciwkleszczowe przeznaczone dla psów zazwyczaj nie nadają się do stosowania u innych zwierząt - niektóre substancje mogą być toksyczne dla kotów i innych gatunków. Dlatego korzystanie z takich produktów należy rozpocząć dopiero po gruntownym przeczytaniu dołączonej instrukcji. 

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Jeśli wredny pajęczak obrał sobie naszego psa za ofiarę i wgryzł się w jego skórę, możemy udać się do weterynarza lub spróbować wyciągnąć kleszcza samodzielnie. Zabieg nie jest specjalnie skomplikowany, jednak z uwagi na dość mały margines błędu i możliwe konsekwencje niedokładnego wyciągania kleszcza jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie, lepiej skonsultować się najpierw ze specjalistą. 

Do weterynarza zdecydowanie powinniśmy udać się, gdy kleszcz wgryzł się we wrażliwe, trudnodostępne miejsca na ciele zwierzęcia - na przykład we wnętrzu ucha, blisko oczu czy przy narządach płciowych. Pies może reagować agresywnie na próby ekstrakcji kleszcza z delikatnych lokacji, więc żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań i stres zwierzaka, lepiej oddać pole profesjonaliście.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na samodzielne przeprowadzenie całej procedury, powinniśmy najpierw wyposażyć się w gumowe rękawiczki, środek do dezynfekcji (na przykład spirytus salicylowy) oraz przyrząd do wyciągania kleszcza - pęsetę, specjalną “pętelkę” (można kupić ją w aptece). W sytuacjach kryzysowych można również próbować wyciągać kleszcza ręką (koniecznie w rękawiczce). 

Wbrew obiegowej opinii nie należy najpierw smarować miejsca wgryzienia żadnymi preparatami, tłuszczem czy spirytusem. Zdarzają się szkodliwe porady, według których można smarować kleszcza… benzyną, by go zatruć i zmusić tym samym do ewakuacji od żywiciela. Jest to bardzo zła praktyka, mogąca wywołać w kleszczu reakcję polegającą na uwolnieniu do ciała psa różnych toksyn. 

Wyciąganie kleszcza - instrukcja krok po kroku

  1. Kleszcza należy złapać jak najbliżej miejsca wkłucia - przy samej głowie. Ważne, by złapać go na tyle mocno, by łatwo dał się wyciągnąć, ale jednocześnie na tyle delikatnie, by nie uszkodzić go podczas przeprowadzania całej operacji. 
  2. Kleszcza delikatnie usuwamy jednym ruchem. Istnieją różne szkoły - jedni proponują “wykręcić” kleszcza w lewo lub w prawo, inni uważają, że bezpieczniej jest zwyczajnie wyjąć go zdecydowanym ruchem do góry. Najważniejsze, żeby nie dopuścić do przerwania ciągłości pajęczaka i nie urwać mu głowy. Może skończyć się to poważnym zakażeniem chorobami odkleszczowymi.
  3. Wyjętego kleszcza utylizujemy jak najszybciej - najlepiej wyrzucić go do toalety i spuścić wodę, ewentualnie spalić. Dużym błędem jest rozgniatanie pasożyta paznokciami - kleszcze są pełne bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.
  4. Miejsce wgryzienia dezynfekujemy spirytusem lub innym środkiem.
  5. Po przeprowadzeniu procedury dokładnie myjemy ręce.
  6. Miejsce po wgryzieniu należy obserwować - może pojawić się niepokojąca opuchlizna, zaczerwienienie i inne objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu chorobami odkleszczowymi. 


 


To również Cię zainteresuje
6 najmodniejszych fryzur na co dzień
Jak pozbyć się hemoroidów?
Rodzaje miodów
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Sińce pod oczami - jak się ich pozbyć?
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Ratowanie zalanej klawiatury
REKLAMA
Klawiatura przewodowa Dell KB522 Czarna multimedialna Poleasingowy
Morsowanie - zalecenia i korzyści
Sposoby na zajady
Objawy menopauzy
Data produkcji opony - jak sprawdzić?